pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Kniha Hlavou proti zdi
© Nakladatelství ZEĎ



Hlavou proti zdi. Moderátorka Světlana Witowská vydává knihu, vyzpovídala v ní Kamilu Moučkovou

PRAHA: Rozhovor dvou silných žen, moderátorky Světlany Witowské s televizní a rozhlasovou legendou Kamilou Moučkovou, vychází jako kniha, kterou má smysl číst. Pod názvem „Hlavou proti zdi“ ji vydává Nakladatelství ZEĎ, zaměřené na chytrou literaturu s poutavými příběhy. Vyprávění o soukromí, profesi, úspěších i pádech charismatické hlasatelky (*1928), která se v životě statečně bila s nepřízní osudu. Kniha se v knihkupectvích objeví koncem října tohoto roku.

Autor článku: 
TZ/klapka

Svižně psaný dialog dvou výrazných osobností, zvyklých bystře se ptát a bez vytáček odpovídat, je vyprávěním plným pochopení, vřelosti a humoru, v němž se současnost propojuje se zásadními momenty našich dějin. Kniha prozrazuje také leccos o ženské duši a zralém pohledu na vztahy, politiku i muže.

Kamila Moučková letos na jaře oslavila 91. narozeniny. Rozhlasová a televizní hlasatelka proslula zejména jako hrdinka srpna 1968, kdy jako první z obrazovky Československé televize národu oznámila okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. Jaké to ale bylo ještě před tím, když si budovala profesní kariéru první televizní hlasatelky v Evropě a starala se současně o tři děti? Jak prožívala dobu, kdy už byla slavnou hvězdou, kterou zastavovali cizí lidé na ulici? A jaké to bylo potom, kdy z nařízení vlády nesměla na obrazovku a někteří její známí raději přecházeli na druhý chodník, aby se s ní nemuseli zdravit? Dvacet let pak nesměla ani mýt schody a rodinu živila, jak to šlo – třeba lepením pytlíků.

A do toho řešila vztahy se svými nejbližšími: jaká byla její dvě manželství i dlouholeté soužití s hercem Jiřím Zahajským? Jak prožívala rozchody s muži svého života, včetně těžkého střetu s otcem, komunistou Vilémem Novým, který neslavně proslul odsuzujícím komentářem činu Jana Palacha a výrokem o „studeném ohni“? I o tom vypráví kniha Hlavou proti zdi. Kamila Moučková v ní odpovídá na otázky Světlany Witowské tak, jak je zvyklá – zpříma, vtipně a někdy ostře, jak si její vyprávění právě zaslouží.

Začalo to objetím

„Kamilu jsem poznala v roce 2018 v nemocnici, kde právě rehabilitovala po zlomenině krčku – pozvali jsme ji tehdy do pořadu Události, komentáře jako hosta z 50. výročí srpnové okupace, který jsem moderovala, a ona mě chtěla ještě před rozhovorem vidět,“ vzpomíná autorka knihy Světlana Witowská„Kamila byla zrovna v negližé, ale to ji vůbec nepřekáželo v tom, aby rozpřáhla ruce a řekla: „Já vás tak ráda poznávám, Světlano!”. Myslím, že netušila, s jakou pokorou a respektem za ní jdu. Objaly jsme se a tím objetím všechno začalo,“ říká Witowská.  A brzy zjistila, že má s o dvě generace starší dámou leccos společného. „Kromě lásky k televizi například to, že jsme jako mámy nerady sedávaly s dětmi na pískovišti. Kromě kouření, kterému Kamila holduje a já ho nesnáším, jsme si rozuměly v mnoha dalších věcech, včetně podobných názorů na svět i muže,“ říká autorka.

Nakladatelé Jan Pergler a Jan Dražen z Nakladatelství ZEĎ k tomu dodávají: „Kniha Hlavou proti zdi nebyla původně v našem edičním plánu, chtěli jsme totiž vydat knížku o Světlaně Witowské, která je podle nás ženou, která má dnes rozhodně co říct. Světlana ale navrhla, že knihu raději napíše jako autorka. A hned také věděla, koho chce vyzpovídat. Měla pravdu, protože její dialog s Kamilou Moučkovou se čte výtečně. Po Posledním deníku Květy Fialové a chystané novince Deník Renii Spiegel tak vydáváme další knihu o silném ženském příběhu, který se dotýká našich dějin, naší přítomnosti, a hlavně našeho nitra,“ uvádějí nakladatelé.

Světlana Witowská

*1973

Vystudovala pražskou právnickou fakultu, po škole ale na místo praxe u soudu, kam měla namířeno, nastoupila do ČTK, později do Mladé fronty DNES a u novinařiny už zůstala. V roce 1996 začala pracovat v České televizi, odkud v roce 2005 odešla do TV Prima, kde moderovala hlavní zpravodajskou relaci. V roce 2010 se do České televize vrátila a od roku 2014 do června 2018 moderovala pořad Interview ČT24. V roce 2017 vedla mimo jiné rozhovor s Andrejem Babišem, který díky jejímu důraznému a zároveň korektnímu přístupu vzbudil značnou pozornost.

Profesionální výkon podala jako moderátorka ostře sledované debaty prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v lednu 2018 v předvečer druhého kola prezidentský voleb. Neméně zdatně – s nadhledem, důstojně a s elegancí – zvládla i hlavní debatu před volbami do Evropského parlamentu v květnu roku 2019.  V České televizi v současné době moderuje hlavní zpravodajskou relaci Události a nejdůležitější zpravodajský pořad Události a komentáře.

V roce 2018 získala Cenu Karla Havlíčka Borovského. Tři roky pracovala jako dobrovolnice v asistenční péči v Jedličkově ústavu v Praze. Je podruhé vdaná a má dva syny.

Nakladatelství ZEĎ

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024