neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Sametová revoluce - náměstí Svobody, Brno
© Foto: archiv HaDivadlaHaDivadlo si připomíná třicáté výročí sametové revoluce

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

17.11.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/ika

První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. Publicistický formát scénického časopisu umožnil divadelníkům představení přerušit a konfrontovat tak diváky s aktuálním děním v ulicích na základě výpovědi brněnského studenta filosofie, Romana Ráčka. Ten přednesl autentické postřehy o nestandardním zásahu pohotovostních jednotek na Národní třídě v rámci interview vedeném Břetislavem Rychlíkem (HaDivadlo) a Petrem Oslzlým (Divadlo na provázku).

„Současně to předznamenalo stávku všech československých divadel, protože to byla zase dvě malá brněnská divadla (HaDivadlo a Divadlo na provázku), která hned druhý den, 18. listopadu, vstoupila do stávky jako první – už v 16 hodin. Za HaDivadlo jsme tehdy s Milošem Černouškem (Cyril Drozda) a Marianou Chmelařovou byli jako jediní Brňané přítomni založení Občanského fóra 19. listopadu v Činoherním klubu v Praze,“ poznamenává tehdejší člen HaDivadla, režisér Břetislav Rychlík. „Role HaDivadla a Divadla na provázku se poté projevila vůdčí úlohou během listopadových dnů v Brně. S Miroslavem Donutilem a nedávno zesnulým Františkem Derflerem jsme moderovali a řídili jako mluvčí všechna setkání na náměstí Svobody včetně generální stávky. Josef Kovalčuk, zakladatel HaDivadla, byl následně kooptován jako poslanec do České národní rady, kde sehrál klíčovou roli při tvorbě řady nových zákonů demokratického státu,“ doplňuje Rychlík.

V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou. 17. listopadu oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava. Osou této oslavy svobody se stane přesně třicet rozhovorů se třiceti osobnostmi. Témata těchto rozprav budou reflektovat nejen posledních třicet let demokracie, ale akcentovat i aktuální společenské dění a nálady. Cílem této oslavy je vytvořit v Brně místo pro setkání a společné rozjímání občanů nad minulostí, současností a vývojem společnosti do budoucna. Akce začíná v 16 hodin.

Zdroj: www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019