sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Plakát k akci
© zdroj: http://www.muzeum-beroun.czGeologie pro celou rodinu

BEROUN: Zájemci o geologii si v Muzeu Českého krasu v Berouně přijdou na své v nejbližších dnech i během celých letních prázdnin. Vybrat si mohou hned ze čtyř nabídek, které je kromě muzejních expozic zavedou také do Koněpruských jeskyní, na naleziště fosilií, do Geoparku Barrandien a k pozůstatkům sopek na Berounsku.

od 12.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Již tento pátek 12. července 2019 se uskuteční exkluzivní akce s názvem S geologem v muzeu, geoparku, jeskyni a na nalezišti zkamenělin. Celodenní program s muzejním geologem zahrnuje nejprve komentovanou prohlídku Geologicko-paleontologické expozice MČK a Geoparku Barrandien v Berouně. Sáhnete si na pozůstatky vulkánů a dno pradávného moře, zhlédnete krátká videa a dozvíte se vše o vzniku, hledání a zpracování krásných achátů. Poté bude následovat přesun do Koněpruských jeskyní, kde zájemce čeká netradiční prohlídka pod vedením geologa a edukátora Mgr. Pavla Bokra, která se bude lišit od klasických prohlídek nabízených Správou jeskyní. Posledním bodem programu bude hledání zkamenělin na nedalekém, velmi vydatném nalezišti. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů Muzejní geolog pomůže s hledáním a popisem nalezených vzorků.

Celý program je koncipován hravě a je vhodný i pro děti. Prostřednictvím hádanek a úkolů účastníci sami poznají pradávnou minulost Země. Předchozí rezervace na tel. 311 624 101 nutná. Doprava do Koněprus linkovým busem či vlastní. Netradiční prohlídka jeskyní se uskuteční pouze při dostatečném množství účastníků, jinak bude možnost zúčastnit se klasické prohlídky. Staré noviny na zabalení nalezených zkamenělin s sebou. Vstupné 100 Kč/plné, 50 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné (nezahrnuje vstupné do jeskyní a dopravu). Doba trvání je 9 – 17 hod. Další termín konání programu je 6. srpen 2019.

Novinkou v nabídce Muzea Českého krasu je program Do světa pradávných sopek, který zahrnuje interaktivní vzdělávací program s tvořivou dílnou v budově muzea a geologické vycházky po okolí Berouna.

 

Vycházky s geologem za pozůstatky pradávných sopek

Vezměte rodinu či přátele a pojďte s námi na krátkou nenáročnou procházku plnou poznání. Seznámíte se s dramatickou geologickou minulost našeho regionu. Muzejní geolog vás vezeme do světa vyhaslých vulkánů a představí zajímavosti z geologického vývoje a místní pozůstatky sopečné činnosti.

14. 7. 2019 · Z Vráže do Svatého Jana pod Skalou (2,5 km)

Cestou půjdeme kolem skalek svatojanského vulkanického centra, na trase bude rovněž možnost sběru zkamenělin ze suti. Sraz v 14:30 na zastávce autobusu Vráž, rozc. k žel.st. (vyčkáme příjezdu autobusu z Králova Dvora – příjezd v 14:29).

4. 8. · 25. 8. a 29. 9. 2019 · Z Berouna údolím Berounky k sopečným skalám (1,5 km)

Půjdeme po cyklostezce podél Berounky směrem na Srbsko ke skalám vzniklým z podmořských sopek. Dotkneme se vychladlých láv i mořského dna plného zkamenělin. Sraz v 15:15 na parkovišti u začátku cyklostezky vedoucí od Berouna směrem na Srbsko (ulice Na Ovčíně).

1. 9. 2019 · Z Králova Dvora po mořském dně k počapelským sopkám (1,5 km)

Půjdeme po zkamenělém mořském dně k pozůstatkům sopečné činnosti „Na Skalku“ do Počapel. Sraz v 15:00 u Zahořanského stratotypu za tělocvičnou základní školy v Králově Dvoře (škola u ulice Jungmannova).

Vycházky vždy vedou nenáročným terénem a jsou obsahově vhodné i pro děti. Doba trvání vždy cca 2 hodiny.

Vstupné: plné 10, – Kč · snížené 5, – Kč · rodinné 20, – Kč.

 

Vzdělávací program s tvořivou dílnou pro děti Do světa pradávných sopek

13. 7. · 3. 8. · 31. 8. 2019 začátek vždy od 14:00

Pomocí videoprojekce se dětí dozví, co jsou to sopky, jak vznikají a že na Berounsku jich bylo mnoho. Poznají rizika a využití sopečné činnosti. Osahají si sopečné kameny a polodrahokamy, které vytvořily dávné sopky. V dětské tvořivé dílně si namalují a drcenou lávou ozdobí vlastní sopku. Zhlédnou také jednoduchý chemický pokus simulující sopečnou činnost.

Program pro děti od 6 let s doprovodem probíhá v Muzeu Českého krasu v Berouně, Husovo náměstí 87. Doba trvání cca 90 – 120 minut. Vstupné: plné 60, – Kč · snížené 30, – Kč · rodinné 120, – Kč.

Dospělým zájemcům o tuto tematiku doporučujeme navštívit komentované prohlídky výstavy Acháty a křemeny ve stejných dnech od 10:00. V rámci komentovaných prohlídek bude věnován výklad i zdejší sopečné činnosti.

Vzdělávací program a vycházky se konají s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

 

Komentovaná prohlídka výstavy: Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

Nejkrásnější polodrahokamy z Berounska a Hořovicka s odborným komentářem kurátora výstavy Mgr. Pavla Bokra. Kameny – na první pohled chladné a neživé, přesto fascinující. I ony mají svůj příběh o vzniku, hledání a zpracování. Objevte dramatické okolnosti jejich zrodu z nitra bouřících sopek. Zjistěte, co obnáší jejich hledání a sběr v přírodě. Poznejte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla přírody.

Termín konání je sobota 13. července od 10 hod. Prohlídka je v ceně běžného vstupného do expozic a výstav - 40 Kč/plné, 20 Kč/snížené, 90 Kč/rodinné. Další termíny jsou 3. a 31. srpna 2019 ve stejný čas.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019