pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát k akci
© zdroj: http://www.muzeum-beroun.cz



Geologie pro celou rodinu

BEROUN: Zájemci o geologii si v Muzeu Českého krasu v Berouně přijdou na své v nejbližších dnech i během celých letních prázdnin. Vybrat si mohou hned ze čtyř nabídek, které je kromě muzejních expozic zavedou také do Koněpruských jeskyní, na naleziště fosilií, do Geoparku Barrandien a k pozůstatkům sopek na Berounsku.

od 12.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Již tento pátek 12. července 2019 se uskuteční exkluzivní akce s názvem S geologem v muzeu, geoparku, jeskyni a na nalezišti zkamenělin. Celodenní program s muzejním geologem zahrnuje nejprve komentovanou prohlídku Geologicko-paleontologické expozice MČK a Geoparku Barrandien v Berouně. Sáhnete si na pozůstatky vulkánů a dno pradávného moře, zhlédnete krátká videa a dozvíte se vše o vzniku, hledání a zpracování krásných achátů. Poté bude následovat přesun do Koněpruských jeskyní, kde zájemce čeká netradiční prohlídka pod vedením geologa a edukátora Mgr. Pavla Bokra, která se bude lišit od klasických prohlídek nabízených Správou jeskyní. Posledním bodem programu bude hledání zkamenělin na nedalekém, velmi vydatném nalezišti. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů Muzejní geolog pomůže s hledáním a popisem nalezených vzorků.

Celý program je koncipován hravě a je vhodný i pro děti. Prostřednictvím hádanek a úkolů účastníci sami poznají pradávnou minulost Země. Předchozí rezervace na tel. 311 624 101 nutná. Doprava do Koněprus linkovým busem či vlastní. Netradiční prohlídka jeskyní se uskuteční pouze při dostatečném množství účastníků, jinak bude možnost zúčastnit se klasické prohlídky. Staré noviny na zabalení nalezených zkamenělin s sebou. Vstupné 100 Kč/plné, 50 Kč/snížené, 200 Kč/rodinné (nezahrnuje vstupné do jeskyní a dopravu). Doba trvání je 9 – 17 hod. Další termín konání programu je 6. srpen 2019.

Novinkou v nabídce Muzea Českého krasu je program Do světa pradávných sopek, který zahrnuje interaktivní vzdělávací program s tvořivou dílnou v budově muzea a geologické vycházky po okolí Berouna.

 

Vycházky s geologem za pozůstatky pradávných sopek

Vezměte rodinu či přátele a pojďte s námi na krátkou nenáročnou procházku plnou poznání. Seznámíte se s dramatickou geologickou minulost našeho regionu. Muzejní geolog vás vezeme do světa vyhaslých vulkánů a představí zajímavosti z geologického vývoje a místní pozůstatky sopečné činnosti.

14. 7. 2019 · Z Vráže do Svatého Jana pod Skalou (2,5 km)

Cestou půjdeme kolem skalek svatojanského vulkanického centra, na trase bude rovněž možnost sběru zkamenělin ze suti. Sraz v 14:30 na zastávce autobusu Vráž, rozc. k žel.st. (vyčkáme příjezdu autobusu z Králova Dvora – příjezd v 14:29).

4. 8. · 25. 8. a 29. 9. 2019 · Z Berouna údolím Berounky k sopečným skalám (1,5 km)

Půjdeme po cyklostezce podél Berounky směrem na Srbsko ke skalám vzniklým z podmořských sopek. Dotkneme se vychladlých láv i mořského dna plného zkamenělin. Sraz v 15:15 na parkovišti u začátku cyklostezky vedoucí od Berouna směrem na Srbsko (ulice Na Ovčíně).

1. 9. 2019 · Z Králova Dvora po mořském dně k počapelským sopkám (1,5 km)

Půjdeme po zkamenělém mořském dně k pozůstatkům sopečné činnosti „Na Skalku“ do Počapel. Sraz v 15:00 u Zahořanského stratotypu za tělocvičnou základní školy v Králově Dvoře (škola u ulice Jungmannova).

Vycházky vždy vedou nenáročným terénem a jsou obsahově vhodné i pro děti. Doba trvání vždy cca 2 hodiny.

Vstupné: plné 10, – Kč · snížené 5, – Kč · rodinné 20, – Kč.

 

Vzdělávací program s tvořivou dílnou pro děti Do světa pradávných sopek

13. 7. · 3. 8. · 31. 8. 2019 začátek vždy od 14:00

Pomocí videoprojekce se dětí dozví, co jsou to sopky, jak vznikají a že na Berounsku jich bylo mnoho. Poznají rizika a využití sopečné činnosti. Osahají si sopečné kameny a polodrahokamy, které vytvořily dávné sopky. V dětské tvořivé dílně si namalují a drcenou lávou ozdobí vlastní sopku. Zhlédnou také jednoduchý chemický pokus simulující sopečnou činnost.

Program pro děti od 6 let s doprovodem probíhá v Muzeu Českého krasu v Berouně, Husovo náměstí 87. Doba trvání cca 90 – 120 minut. Vstupné: plné 60, – Kč · snížené 30, – Kč · rodinné 120, – Kč.

Dospělým zájemcům o tuto tematiku doporučujeme navštívit komentované prohlídky výstavy Acháty a křemeny ve stejných dnech od 10:00. V rámci komentovaných prohlídek bude věnován výklad i zdejší sopečné činnosti.

Vzdělávací program a vycházky se konají s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

 

Komentovaná prohlídka výstavy: Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

Nejkrásnější polodrahokamy z Berounska a Hořovicka s odborným komentářem kurátora výstavy Mgr. Pavla Bokra. Kameny – na první pohled chladné a neživé, přesto fascinující. I ony mají svůj příběh o vzniku, hledání a zpracování. Objevte dramatické okolnosti jejich zrodu z nitra bouřících sopek. Zjistěte, co obnáší jejich hledání a sběr v přírodě. Poznejte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla přírody.

Termín konání je sobota 13. července od 10 hod. Prohlídka je v ceně běžného vstupného do expozic a výstav - 40 Kč/plné, 20 Kč/snížené, 90 Kč/rodinné. Další termíny jsou 3. a 31. srpna 2019 ve stejný čas.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024