neděle
22. července 2018
Svátek slaví: Magdeléna
Pozvánka na výstavu
© archiv organizátorůGalerie Františka Drtikola hostí dosud nejrozsáhlejší výstavu Jiřího Slívy

PŘÍBRAM: Jiří Slíva nonsens? Nesmysl! To je název dosud nejrozsáhlejší výstavy grafik a kreseb známého výtvarníka a hudebníka Jiřího Slívy. V příbramské Galerii Františka Drtikola zahájí ve čtvrtek 7. září v 17 hodin a na vernisáži vystoupí galeristka Hana Ročňáková, Zdeněk Melín (kytara), Jakub Ročňák (saxofon) a slovem i písní výstavu uvede sám Jiří Slíva.

od 07.09.2017 do 15.10.2017
Autor článku: 
Karel Souček

„Jiří Slíva vystavoval v naší galerii v roce 2002 spolu s Grafičankou, což je hudební skupina českých grafiků. Jejími členy jsou dále Jiří Anderle, Vladimír Suchánek, Karel Demel, a byli Jeňýk Pacák s Jaroslavem Hořánkem. Od té doby se s autorem znám,“ uvedla Hana Ročňáková, která považuje Jiřího Slívu za příjemného a vstřícného člověka.

Plzeňský rodák slaví v letošním roce 70. narozeniny. Po ukončení studia na VŠE pracoval osm let jako sociolog a futurolog. Od roku 1979 je karikaturistou, ilustrátorem, grafikem a básníkem ve svobodném povolání. K dalším jeho životním zájmům patří hudba, hrál v plzeňském bigbeatu The Spiders, bubnoval v triu Petra Skoumala v Činoherním klubu v pořadech Vodňanského a Skoumala, od roku 1980 je kytaristou kapely Grafičanka. V roce 2014 vydal CD s vlastními skladbami Kup si bicí, o dva roky později Nemysli na to!.

Jiří Slíva ilustroval více než 170 knížek, vydal 13 knih kresleného humoru v Československu, ČR, Německu, ve Francii, Švýcarsku a USA. Kreslil pro Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Los Angeles Times, Playboy nebo Le Monde Diplomatique, od roku 1998 je karikaturistou týdeníku Euro. Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

Na otázku, co bylo při přípravě výstavy nejsložitější, se Haně Ročňákové neodpovídá lehce. „Problémy ve své práci nehledám, všechno jde vyřešit. Pokud bylo na přípravě výstavy něco složitého, pak pouze domluvit vyhovující termín. V letošním roce má totiž čerstvý jubilant výstavních nabídek více než dost. Se zmíněným jubileem souvisí i to, že z úspěšné spolupráce vznikla historicky dosud největší výstava autorových prací, vlastně ohlédnutí za dosavadní tvorbou. Co se týká přípravy v galerii, museli jsme začít s několikatýdenním předstihem. Vyřezávat pasparty a rámovat stovky prací je časově náročné. Výsledek stojí za to. Myslím, že Slívův chytrý humor všechny návštěvníky opravdu potěší,“ věří galeristka.

Výstava téměř dvou stovek děl potrvá do 15. října a zájemci si ji mohou prohlédnout denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018