středa
21. března 2018
Svátek slaví: Radek
Pozvánka na výstavu
© archiv organizátorůGalerie Františka Drtikola hostí dosud nejrozsáhlejší výstavu Jiřího Slívy

PŘÍBRAM: Jiří Slíva nonsens? Nesmysl! To je název dosud nejrozsáhlejší výstavy grafik a kreseb známého výtvarníka a hudebníka Jiřího Slívy. V příbramské Galerii Františka Drtikola zahájí ve čtvrtek 7. září v 17 hodin a na vernisáži vystoupí galeristka Hana Ročňáková, Zdeněk Melín (kytara), Jakub Ročňák (saxofon) a slovem i písní výstavu uvede sám Jiří Slíva.

od 07.09.2017 do 15.10.2017
Autor článku: 
Karel Souček

„Jiří Slíva vystavoval v naší galerii v roce 2002 spolu s Grafičankou, což je hudební skupina českých grafiků. Jejími členy jsou dále Jiří Anderle, Vladimír Suchánek, Karel Demel, a byli Jeňýk Pacák s Jaroslavem Hořánkem. Od té doby se s autorem znám,“ uvedla Hana Ročňáková, která považuje Jiřího Slívu za příjemného a vstřícného člověka.

Plzeňský rodák slaví v letošním roce 70. narozeniny. Po ukončení studia na VŠE pracoval osm let jako sociolog a futurolog. Od roku 1979 je karikaturistou, ilustrátorem, grafikem a básníkem ve svobodném povolání. K dalším jeho životním zájmům patří hudba, hrál v plzeňském bigbeatu The Spiders, bubnoval v triu Petra Skoumala v Činoherním klubu v pořadech Vodňanského a Skoumala, od roku 1980 je kytaristou kapely Grafičanka. V roce 2014 vydal CD s vlastními skladbami Kup si bicí, o dva roky později Nemysli na to!.

Jiří Slíva ilustroval více než 170 knížek, vydal 13 knih kresleného humoru v Československu, ČR, Německu, ve Francii, Švýcarsku a USA. Kreslil pro Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Los Angeles Times, Playboy nebo Le Monde Diplomatique, od roku 1998 je karikaturistou týdeníku Euro. Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

Na otázku, co bylo při přípravě výstavy nejsložitější, se Haně Ročňákové neodpovídá lehce. „Problémy ve své práci nehledám, všechno jde vyřešit. Pokud bylo na přípravě výstavy něco složitého, pak pouze domluvit vyhovující termín. V letošním roce má totiž čerstvý jubilant výstavních nabídek více než dost. Se zmíněným jubileem souvisí i to, že z úspěšné spolupráce vznikla historicky dosud největší výstava autorových prací, vlastně ohlédnutí za dosavadní tvorbou. Co se týká přípravy v galerii, museli jsme začít s několikatýdenním předstihem. Vyřezávat pasparty a rámovat stovky prací je časově náročné. Výsledek stojí za to. Myslím, že Slívův chytrý humor všechny návštěvníky opravdu potěší,“ věří galeristka.

Výstava téměř dvou stovek děl potrvá do 15. října a zájemci si ji mohou prohlédnout denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
21.03.2018

ČR, ZAHRANIČÍ: Na oslavu 90. ročníku udílení Oscarů a Filmových cen Britské akademie (BAFTA), rozšířila British Airways stávající nabídku ve svém palubním zábavním systému o zbrusu novou kategorii s kolekcí vítězných filmů. Kategorie nazvaná „Award Worthy“ nabízí snímky, které v letošním ročníku vyhrály 12 Oscarů a 12 cen Britské akademie, a zároveň obdržely z obou ceremonií 87 nominací.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.03.2018

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
21.03.2018

​ČR: V aktuálním čísle národopisného a vlastivědného periodika Slovácka najdete opět řadu zajímavých článků. Upozornit lze např. na snad nejstarší slovanský nápis v hlaholici na našem území vyrytý na kamenném fragmentu – najdete ho v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
21.03.2018