pátek
20. října 2017
Svátek slaví: Vendelín
Pozvánka na výstavu
© archiv organizátorůGalerie Františka Drtikola hostí dosud nejrozsáhlejší výstavu Jiřího Slívy

PŘÍBRAM: Jiří Slíva nonsens? Nesmysl! To je název dosud nejrozsáhlejší výstavy grafik a kreseb známého výtvarníka a hudebníka Jiřího Slívy. V příbramské Galerii Františka Drtikola zahájí ve čtvrtek 7. září v 17 hodin a na vernisáži vystoupí galeristka Hana Ročňáková, Zdeněk Melín (kytara), Jakub Ročňák (saxofon) a slovem i písní výstavu uvede sám Jiří Slíva.

od 07.09.2017 do 15.10.2017
Autor článku: 
Karel Souček

„Jiří Slíva vystavoval v naší galerii v roce 2002 spolu s Grafičankou, což je hudební skupina českých grafiků. Jejími členy jsou dále Jiří Anderle, Vladimír Suchánek, Karel Demel, a byli Jeňýk Pacák s Jaroslavem Hořánkem. Od té doby se s autorem znám,“ uvedla Hana Ročňáková, která považuje Jiřího Slívu za příjemného a vstřícného člověka.

Plzeňský rodák slaví v letošním roce 70. narozeniny. Po ukončení studia na VŠE pracoval osm let jako sociolog a futurolog. Od roku 1979 je karikaturistou, ilustrátorem, grafikem a básníkem ve svobodném povolání. K dalším jeho životním zájmům patří hudba, hrál v plzeňském bigbeatu The Spiders, bubnoval v triu Petra Skoumala v Činoherním klubu v pořadech Vodňanského a Skoumala, od roku 1980 je kytaristou kapely Grafičanka. V roce 2014 vydal CD s vlastními skladbami Kup si bicí, o dva roky později Nemysli na to!.

Jiří Slíva ilustroval více než 170 knížek, vydal 13 knih kresleného humoru v Československu, ČR, Německu, ve Francii, Švýcarsku a USA. Kreslil pro Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Los Angeles Times, Playboy nebo Le Monde Diplomatique, od roku 1998 je karikaturistou týdeníku Euro. Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

Na otázku, co bylo při přípravě výstavy nejsložitější, se Haně Ročňákové neodpovídá lehce. „Problémy ve své práci nehledám, všechno jde vyřešit. Pokud bylo na přípravě výstavy něco složitého, pak pouze domluvit vyhovující termín. V letošním roce má totiž čerstvý jubilant výstavních nabídek více než dost. Se zmíněným jubileem souvisí i to, že z úspěšné spolupráce vznikla historicky dosud největší výstava autorových prací, vlastně ohlédnutí za dosavadní tvorbou. Co se týká přípravy v galerii, museli jsme začít s několikatýdenním předstihem. Vyřezávat pasparty a rámovat stovky prací je časově náročné. Výsledek stojí za to. Myslím, že Slívův chytrý humor všechny návštěvníky opravdu potěší,“ věří galeristka.

Výstava téměř dvou stovek děl potrvá do 15. října a zájemci si ji mohou prohlédnout denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

KRAJ OLOMOUCKÝ: Arcibiskupský palác v Olomouci byl ve čtvrtek 12. října dějištěm historického okamžiku. Vůbec poprvé zde Olomoucký kraj uděloval ceny cestovního ruchu. O jejich držitelích rozhodla veřejnost v internetové anketě, hlasující si mohli vybírat z pětadvaceti nominací v pěti kategoriích. Absolutním vítězem s největším počtem hlasů a zároveň jedničkou v oblasti turistických cílů se stal Lesní bar v Horní Lipové.

Olomoucký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.10.2017

KROMĚŘÍŽ, PRAHA: V Praze se stále scházejí přátelé Kroměříže. Jsou mezi nimi rodáci, lidé, kteří v Kroměříži léta bydleli, i jejich partneři a partnerky. „Momentálně máme asi 80 členů. Naprostá většina z nich jsou ale důchodci. Uvítali bychom proto, kdyby mezi nás zavítali i mladí lidé, kteří třeba v Praze studují či studovali a už tu stejně jako my zůstali,“ řekl předseda spolku Josef Kvapilík.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
20.10.2017

PRAHA: Slavnostní vyhlášení nejlépe řízených neziskových organizací, které prošly sítem pátého ročníku prestižního nezávislého ocenění NEZISKOVKA ROKU, se blíží. Seznam patnácti semifinalistů je již znám. Zbývá z nich však ještě vybrat „tu vaši neziskovku“! Hlasovat ve speciální kategorii CENA VEŘEJNOSTI může každý.

 

 
Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
20.10.2017

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Během letní sezony připravil Královéhradecký kraj s využitím nejmodernější techniky balík nových propagačních materiálů, ve kterých ukazuje největší atraktivity regionu. Pro krajské občany, turisty i pro všechny ostatní jsou nyní připraveny letecké záběry, fotografie či brožury ve 12 jazykových mutacích.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2017