pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Fotografie Jaroslava Kučery
© Jaroslav Kučera



Fotografie Jaroslava Kučery mají v Příbrami premiéru

PŘÍBRAM: Jak jsem potkal lidi je název výstavy známého fotografa Jaroslava Kučery, která se od pátku 20. října koná v příbramské Galerii Františka Drtikola. Potrvá do 26. listopadu a zájemci si ji mohou prohlédnout každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Před vernisáží nám Jaroslav Kučera odpověděl na několik otázek.

od 20.10.2017 do 26.11.2017
Autor článku: 
Karel Souček

V Příbrami jste ještě nikdy nevystavoval. Máte k tomuto městu nějaký bližší vztah?

Samozřejmě znám místní barokní skvost, Svatou Horu. Pokud ale myslíte, že bych tu měl blízké příbuzné nebo chalupu, tak to ne, ale nedaleko odtud bydlí můj velmi blízký kamarád, akademický malíř Zbyněk Novotný, jehož malbu naprosto obdivuji. Jezdím za ním do Hvozdce do brdských lesů na houby. Určitě přijede na vernisáž, tak jako příbuzní mojí manželky, kteří bydlí v Novém Kníně. Taky jsem poznal místní tiskárnu PBtisk, kde jsem tisknul knihu mého kamaráda, vynikajícího fotografa Pavla Hokynka. No a teď už se těším, že Příbram poznám daleko lépe, nejen Zámeček, kde je slavná Galerie Františka Drtikola.

 

Podle jakých kritérií jste vybíral fotografie na příbramskou výstavu?

V roce 2013 jsem měl na Pražském hradě velkou retrospektivu, kde bylo vystaveno asi ke třem stovkám fotografií. Výstava měla stejný název jako ta příbramská a taky k ní vyšla stejnojmenná kniha. Proto jsem musel vzhledem k menšímu prostoru udělat výběr, některé cykly zcela vynechat a z ostatních ukázat jen něco. Myslím, že to je jen ku prospěchu věci, protože sám na ty velké retrospektivy nerad chodím. Aby si člověk odnesl příjemný pocit, neunavil se a zapamatoval si své „favority“, na to je galerie v Příbrami ideální.  Tak  uvidíme…

 

Jak se vám galerie líbí?

Vlastně jsem už odpověděl, je nádherná. A pracují tam opravdu skvělí lidé s paní ředitelkou Hanou Ročňákovou v čele.

 

Galerie nese jméno Františka Drtikola. Jaký vztah k tomuto fotografovi máte?

Drtikol svými fotografiemi naši republiku proslavil, chovám k němu velkou úctu. Já jsem vlastně nikdy v ateliéru doopravdy netvořil, a nikdy mě to ani nelákalo. Ale mám velký respekt k fotografům, kteří to umí. Narodil jsem se v době, kdy František Drtikol jako velký budhista a idealista vstoupil aktivně do komunistické strany. Chtělo by se říct: „To jsou ale paradoxy“.

                                                                                                

Boxík: Během studia na VŠ se stal Jaroslav Kučera (1946) spoluzakladatelem Fotoklubu Strahov. V srpnu 1969 byl při fotografování prvního výročí okupace zatčen, několik týdnů vězněn a souzen jako kontrarevoluční živel. Po absolutoriu ČVUT se stal volným fotografem, spolupracoval s časopisy a státními podniky, po roce 1989 stál u zrodu české fotografické skupiny Signum a v roce 1996 se stal členem mezinárodní agentury Bilderberg Hamburg. V roce 2000 obdržel v soutěži Czech Press Photo za snímek z pražských protestů proti globalizaci Hlavní cenu, titul Fotografie roku 2000. Do roku 2005 získal v CPP 12 cen, v roce 2001 v soutěži Fujifilm Euro Press Award 2000 v Kodani 1. cenu v kategorii Aktualita.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024