<p>ČR: Sdružení Wikimedia Česká republika, popularizátor celosvětové encyklopedie Wikipedie, organizuje fotografickou soutěž, ve které budou dobrovolníci fotografovat české památky. Tato soutěž je součástí celosvětové akce Wiki Loves Monuments 2012, kterou pořádá nadace Wikimedia Foundation.</p> <p>Občanské sdružení Wikimedia Česká republika se připojilo k celosvětové fotografické soutěži Wiki Loves Monuments 2012, a to po velkém úspěchu, který tato událost zaznamenala v roce 2011. Tehdy se ovšem Česká republika ještě neúčastnila.<br />
Jedná se o fotografickou soutěž, které se účastní dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Jejím cílem je fotografická dokumentace českých památek, v obecné rovině pak zvýšení povědomí o zajímavých, či jinak významných historických objektech na území naší republiky. </p> <p>Nemusí se jednat jen o všeobecně známé hrady a zámky, naopak organizátoři věří, že soutěž přinese zajímavé fotografie místních, často opomíjených či skoro neznámých památek a objektů.</p> <p>Česká část soutěže se koná pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždy Goryczkové a ředitele Slezského zemského muzea Mgr. Antonína Šimčíka.</p> <p>Zájemci budou moci přihlásit své fotografie v průběhu měsíce září 2012. </p> <p>Nezbytnou podmínkou účasti v soutěži je uvolnění soutěžních snímků pod svobodnou licencí Creative Commons CC BY SA 3.0 nebo podobné. Snímky v průběhu října vyhodnotí komise, ve které budou zastoupeni odborníci z oblasti fotografie, památkové péče a zástupci wikipedistů. V listopadu 2012 pak dojde k vyhlášení vítězných snímků, jejichž autoři získají peněžními nebo věcné ceny. Z vítězných snímků vznikne putovní výstava a kalendář.</p> <p>Fotografové si mohou z připraveného seznamu několika tisíc českých památek předem vybrat konkrétní objekt, který budou fotografovat: http://cs.wikipedia.org/…podle_okresu </p> <p> Kromě toho však mohou fotit i ve dvou speciálních kategoriích – pernštejnské, která je organizována ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v rámci akce Pernštejnský rok 2012, a slezské, kterou zastřešuje Slezské zemské muzeum v Opavě. Cílem této kategorie je dokumentace památek na slezském území České republiky.</p> <p>Fotografie pro tuto soutěž mohou dobrovolníci pořizovat již nyní. Hlavní aktivitu očekáváme ovšem v měsících červenci a srpnu. Vzhledem k tomu, že Wikimedia Česká republika již zorganizovala několik fotografických projektů, které byly úspěšné (pořízeno několik tisíců snímků) a vzhledem k nemalé oblibě české veřejnosti navštěvovat četné české památky, věříme, že soutěž bude úspěšná a obohatí Wikipedii nemalým množstvím svobodně šiřitelných snímků.</p> <p>Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách akce:<br />
http://www.wikimilujepamatky.cz/</p> <p>Další informace jsou dostupné na hlavních celoevropských stránkách:<br />
http://www.wikilovesmonuments.eu/</p>
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.