úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam



Fotografická soutěž „Wiki miluje památky“ cílí na české památky

Autor článku: 
luk

<p>ČR: Sdružení Wikimedia Česká republika, popularizátor celosvětové encyklopedie Wikipedie, organizuje fotografickou soutěž, ve které budou dobrovolníci fotografovat české památky. Tato soutěž je součástí celosvětové akce Wiki Loves Monuments 2012, kterou pořádá nadace Wikimedia Foundation.</p> <p>Občanské sdružení Wikimedia Česká republika se připojilo k celosvětové fotografické soutěži Wiki Loves Monuments 2012, a to po velkém úspěchu, který tato událost zaznamenala v roce 2011. Tehdy se ovšem Česká republika ještě neúčastnila.<br />
Jedná se o fotografickou soutěž, které se účastní dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Jejím cílem je fotografická dokumentace českých památek, v obecné rovině pak zvýšení povědomí o zajímavých, či jinak významných historických objektech na území naší republiky. </p> <p>Nemusí se jednat jen o všeobecně známé hrady a zámky, naopak organizátoři věří, že soutěž přinese zajímavé fotografie místních, často opomíjených či skoro neznámých památek a objektů.</p> <p>Česká část soutěže se koná pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždy Goryczkové a ředitele Slezského zemského muzea Mgr. Antonína Šimčíka.</p> <p>Zájemci budou moci přihlásit své fotografie v průběhu měsíce září 2012. </p> <p>Nezbytnou podmínkou účasti v soutěži je uvolnění soutěžních snímků pod svobodnou licencí Creative Commons CC BY SA 3.0 nebo podobné. Snímky v průběhu října vyhodnotí komise, ve které budou zastoupeni odborníci z oblasti fotografie, památkové péče a zástupci wikipedistů. V listopadu 2012 pak dojde k vyhlášení vítězných snímků, jejichž autoři získají peněžními nebo věcné ceny. Z vítězných snímků vznikne putovní výstava a kalendář.</p> <p>Fotografové si mohou z připraveného seznamu několika tisíc českých památek předem vybrat konkrétní objekt, který budou fotografovat: http://cs.wikipedia.org/…podle_okresu </p> <p> Kromě toho však mohou fotit i ve dvou speciálních kategoriích – pernštejnské, která je organizována ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v rámci akce Pernštejnský rok 2012, a slezské, kterou zastřešuje Slezské zemské muzeum v Opavě. Cílem této kategorie je dokumentace památek na slezském území České republiky.</p> <p>Fotografie pro tuto soutěž mohou dobrovolníci pořizovat již nyní. Hlavní aktivitu očekáváme ovšem v měsících červenci a srpnu. Vzhledem k tomu, že Wikimedia Česká republika již zorganizovala několik fotografických projektů, které byly úspěšné (pořízeno několik tisíců snímků) a vzhledem k nemalé oblibě české veřejnosti navštěvovat četné české památky, věříme, že soutěž bude úspěšná a obohatí Wikipedii nemalým množstvím svobodně šiřitelných snímků.</p> <p>Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách akce:<br />
http://www.wikimilujepamatky.cz/</p> <p>Další informace jsou dostupné na hlavních celoevropských stránkách:<br />
http://www.wikilovesmonuments.eu/</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024