čtvrtek
20. září 2018
Svátek slaví: Oleg
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleFolklorní festival Pardubice - Hradec Králové

PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ: Dvacátý sedmý ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové se uskuteční o víkendu 1. až 3. června. Zahájení festivalu proběhne v pátek 1. června v 19 h v prostorách Mázhausu za přítomnosti primátorů obou měst.

od 01.06.2018 do 03.06.2018
19:00
Autor článku: 
Josef Dušek

Bezprostředně poté se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích rozběhne program Pernštýnské noci, v jejímž rámci se představí přední folklorní soubory Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Svůj prostor zde dostanou také žánrová obohacení v podobě folku, staré hudby a historických tanců.

V sobotu 2. června se program festivalu přesouvá do Hradce Králové do Žižkových sadů. Dopolední program bude patřit kapele Marien z Pardubic. Po poledni ovládnou pódium dětské soubory, odpoledne se pak představí účinkující festivalu v hlavním programu Roztančené sady od 14:30 do 16 h. Zvláštností festivalu je pořad scénických forem, kde bude možno shlédnout výjimečné choreografie inspirované tradiční lidovou kulturou. Představení nazvané Naše národní se odehraje v Klicperově divadle od 16:30 h. V podvečer se festivalové dění přesune na Šrámkův statek do Piletic, kde se při programu Přijďte pobejt, aneb smyslů plný večer potkají festivaloví návštěvníci s účinkujícími folklorními soubory.

V neděli 3. června se v závěrečném pořadu festivalu Rozmlouvání ještě jednou setkají festivaloví hosté a pardubické dětské soubory. Program začíná ve 14 h na nádvoří zámku v Pardubicích. Účinkují soubory Baldrián Pardubice, bratři Hradečtí, Červánek Hradec Králové, Dupák Hradec Králové, Formani Slatiňany, Holoubek Pardubice, Hlubina Ostrava, Kašava Zlín, Kohoutek Chrudim, Lidová muzika z Chrástu, Lipka Pardubice, Marcipánek Pardubice, Matičiarik Banská Bystrica – Slovensko, Ondrášek Frýdek-Místek, Perníček Pardubice, Radost Pardubice, Sejkorky Slatiňany, Úsměv Horní Bříza, Vycpálkovci s muzikou Rozmarýn Praha.

 

Festival pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, Statutárního města Pardubice, Statutárního města Hradec Králové, Pardubického kraje a Královéhradeckého kraje NIPOS-ARTAMA Praha, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Mgr. Aleš Mokren – AGENTURA TRADICE.

Akce se koná pod záštitou ministra kultury PhDr. Ilji Šmída, primátora Pardubic Ing. Martina Charváta a Rady Královéhradeckého kraje.

 

Mohlo by vás také zajímat...

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018

ČR: Ministerstvo kultury  vyhlašuje pro rok 2019 výběrová dotační řízení na projekty v těchto programech:

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
19.09.2018