pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleFolklorní festival Pardubice - Hradec Králové

PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ: Dvacátý sedmý ročník Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové se uskuteční o víkendu 1. až 3. června. Zahájení festivalu proběhne v pátek 1. června v 19 h v prostorách Mázhausu za přítomnosti primátorů obou měst.

od 01.06.2018 do 03.06.2018
19:00
Autor článku: 
Josef Dušek

Bezprostředně poté se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích rozběhne program Pernštýnské noci, v jejímž rámci se představí přední folklorní soubory Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Svůj prostor zde dostanou také žánrová obohacení v podobě folku, staré hudby a historických tanců.

V sobotu 2. června se program festivalu přesouvá do Hradce Králové do Žižkových sadů. Dopolední program bude patřit kapele Marien z Pardubic. Po poledni ovládnou pódium dětské soubory, odpoledne se pak představí účinkující festivalu v hlavním programu Roztančené sady od 14:30 do 16 h. Zvláštností festivalu je pořad scénických forem, kde bude možno shlédnout výjimečné choreografie inspirované tradiční lidovou kulturou. Představení nazvané Naše národní se odehraje v Klicperově divadle od 16:30 h. V podvečer se festivalové dění přesune na Šrámkův statek do Piletic, kde se při programu Přijďte pobejt, aneb smyslů plný večer potkají festivaloví návštěvníci s účinkujícími folklorními soubory.

V neděli 3. června se v závěrečném pořadu festivalu Rozmlouvání ještě jednou setkají festivaloví hosté a pardubické dětské soubory. Program začíná ve 14 h na nádvoří zámku v Pardubicích. Účinkují soubory Baldrián Pardubice, bratři Hradečtí, Červánek Hradec Králové, Dupák Hradec Králové, Formani Slatiňany, Holoubek Pardubice, Hlubina Ostrava, Kašava Zlín, Kohoutek Chrudim, Lidová muzika z Chrástu, Lipka Pardubice, Marcipánek Pardubice, Matičiarik Banská Bystrica – Slovensko, Ondrášek Frýdek-Místek, Perníček Pardubice, Radost Pardubice, Sejkorky Slatiňany, Úsměv Horní Bříza, Vycpálkovci s muzikou Rozmarýn Praha.

 

Festival pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, Statutárního města Pardubice, Statutárního města Hradec Králové, Pardubického kraje a Královéhradeckého kraje NIPOS-ARTAMA Praha, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Mgr. Aleš Mokren – AGENTURA TRADICE.

Akce se koná pod záštitou ministra kultury PhDr. Ilji Šmída, primátora Pardubic Ing. Martina Charváta a Rady Královéhradeckého kraje.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018