pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Film Dcera vizual
© archiv Maurfilm



Finále Oscarů letos okouzlí český animovaný film DCERA

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Autor článku: 
TZ/klapka

Česká kinematografie má šanci navázat na 30 let starý úspěch Jana Svěráka s filmem Ropáci, který byl v roce 1989 oceněn Americkou filmovou akademií. „Je to velká pocta pro FAMU, pro Českou republiku a samozřejmě pro mě. Tento úspěch pro tvůrce nastavuje laťku vysoko a povzbuzuje mě pracovat s ještě větším nasazením,“ říká režisérka snímku Daria Kashcheeva. „Gratuluji celému týmu, který se podílel na výrobě filmu a děkujeme všem, kteří nás při jeho vzniku podpořili. Být ve finále je pro nás obrovská čest a splněný sen,“ dodává výkonná producentka Zuzana Roháčová z pražské FAMU. 

Katedra animované tvorby FAMU dlouhodobě potvrzuje vysokou kvalitu svých studentů. Do letošního semifinále studentského Oscara se společně s Dcerou probojoval druhý dětský loutkový film s názvem Pouštět draka, který vytvořil Martin Smatana. Děkan FAMU Zdeněk Holý k úspěchu dodává: “Jsem velmi pyšný na úspěchy Katedry animované tvorby. Toto je vyvrcholením jejich dlouhodobého úsilí, které se v posledních letech projevuje úspěchy na filmových festivalech a řadou ocenění. Děkuji skvělému pedagogickému týmu, kterému se podařilo nastavit výborný vzdělávací systém, skvělým studentům, kteří se navzájem inspirují a podporují a samozřejmě Darie, která si úspěch plně zaslouží."

Režisérka Daria Kashcheeva zvolila pro svůj film naprosto unikátní výtvarnou formu, kdy pomocí pohyblivé ruční kamery, což je u loutkového filmu velmi komplikovaná realizace, docílila velmi realistických záběrů. „Mám z Dcery obrovskou radost. Daria v přípravě i natáčení předvedla obrovskou vyzrálost, profesionalitu i talent. Od začátku pracovala s intimním tématem s velkým citem, pochopením a s darem pro filmové vyprávění a originalitu. Věřím, že ji tento už teď obrovský úspěch pomůže nejen při výrobě nového krátkého filmu, který právě připravujeme, ale i v celé její další filmové kariéře. Obzvlášť pokud zůstane tak profesionální a pracovitá, o čemž vůbec nepochybuji,“ vysvětluje Martin Vandas, producent společnosti MAUR film. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie.

Na podzim se chystá její česká premiéra spojená s výstavou ještě dalších dvou loutkových filmů nazvanou Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací. Ty vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni – a producent Martin Vandas zároveň uvažuje i o uvedení do kin v podobě většího animovaného pásma.

Věřím, že i když je to pro českou animaci jako obor jen malý krůček, tak se blýská na lepší časy, neboť je to důkaz, že nám talenty a dobré nápady nechybí a máme světu co nabídnout. Na druhou stranu je to pro FAMU, další filmové školy, profesionály i další hráče v oboru výzva k pokračování v systematické a cílevědomé práci. Protože animace je během na dlouhou trať,“ vysvětluje Martin Vandas.  

Ve finále studentské soutěži se Dcera utká s německým krátkým filmem Love Me, Fear Me (Film University Babelsberg KONRAD WOLF) a francouzským The Ostrich Politic (Gobelins, l'école de l'image). Slavnostní vyhlášení proběhne 17. října v Los Angeles. 

Soutěž Student Academy Awards usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Toto ocenění uděluje od roku 1972 americká Akademie filmového umění a věd za nejlepší studentské filmové počiny. V české historii tuto prestižní cenu získal prozatím jen jeden český školní film – mockument (čili fiktivní dokument) Ropáci, absolventský snímek Jana Svěráka. V roce 2017 se do semifinále dostal film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka.

O FILMU: Mladá dívka v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce
a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

TRAILER: https://vimeo.com/316565718

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024