<p>BEROUN: Živelný Fotograf, na Oscara nominovaná Domácí péče, hořká komedie Ztraceni v Mnichově, ale také kontroverzní dokument MATRIX AB nebo pohádka Sedmero krkavců – tyto a mnohé další snímky se staly v uplynulých týdnech předmětem živých diskusí porotců audiovizuálních cen TRILOBIT BEROUN 2016.</p> <p>Ti se po několikerých společných setkáních finálně usnesli na letošních nominacích a dokonce již mají jasno i ve vítězích. Zdali se kandidáty na tyto, mezi filmaři vysoce respektované ceny, stanou nejčastěji skloňované snímky letošního roku, nebo zda na vítězství dosáhnou spíše méně známé tituly, prozradí až slavnostní udílení cen TRILOBIT BEROUN 2016 konané v sobotu 16. ledna, poprvé v nově zrekonstruovaném berounském Kulturním domě Plzeňka. </p> <p>Letošní 29. ročník cen TRILOBIT BEROUN, jenž našel své zázemí v Berouně již po šestnácté, pro toto město neoddiskutovatelně znamená jednu z nejvýznamnějších každoročních událostí, ale je rovněž jedním z nejprestižnějších ocenění české filmové tvorby.<br />
Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech, v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější. Jejich trofejí jsou křišťálové plastiky symbolizující skálu, v níž byli trilobiti nacházeni, s vyobrazením trilobita či bustou Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Vladislava Vančury a případně „Berounského medvídka“ podle příslušného ocenění. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či odborné kritiky. Jedním z cílů „TRILOBITA“ je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak analogicky k tvorům nesoucím v sobě punc dávnověku ukazují ceny TRILOBIT BEROUN na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů.</p> <p>Vstupenky na slavnostní udílení budou v prodeji od 4. ledna výhradně v Městském informačním centru Beroun za symbolických 100 Kč. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz. Vstupenka na slavnostní večer v Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Cena vstupenek na odpolední blok filmů bez vstupenky na Plzeňku činí 50 Kč, na večerní blok pak 100 Kč. Vstupné na dopolední projekci pro děti je zdarma. Vstupenky na projekce je možně zakoupit v Městském kině Beroun. Program a termín zahájení předprodeje v kině pak budou dostupné na www.kinoberoun.cz.</p> <p>Ceny TRILOBIT BEROUN 2016 pořádá Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun. Další informace jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.cenytrilobitberoun.cz. </p> <p>Televizní přenos slavnostního večera bude odvysílán na programu ČT art od 20.20 hodin a bude mu předcházet přímý vstup do Událostí na ČT1. </p> <p>Více v přiložené TZ.</p> <p>Barbora Dušková<br />
Tisková mluvčí Trilobit Beroun 2016<br />
Tel.: 777 854 650<br />
E-mail: Trilobit.Beroun@fites.cz</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?