pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© fajnova.cz



FAJNOVY PROSTOR se zapojil do tvorby manuálu pro občanské projekty

OSTRAVA: Veřejný prostor ve městech získává v posledních letech na důležitosti. Mění se nejen jeho podoba, ale i způsob jeho využívání. Jedním z hlavních znaků kvality prostředí měst a obcí je úroveň veřejného života, tedy aktivit probíhajících na veřejných prostranstvích – na ulicích, náměstích, v parcích apod.

Autor článku: 
luk

K nim přispívají i podněty a projekty iniciované přímo občany. Realizaci občanských projektů však často doprovází škála byrokratických postupů nebo i nedorozumění, které od veřejných aktivit spíše odrazují – ať už se jedná o sociálně-kulturní akce (např. sousedské slavnosti), nebo komunitní a občanské úpravy místa (např. instalaci vlastnoručně vyrobených laviček).
Úřední postupy se mění a mnohdy nejsou shodné ani v rámci jednoho města. V některých případech trvá vyřízení povolení jen pár dní či týdnů, ale i u zdánlivě jednoduché věci se mohou lhůty protáhnout na několik měsíců nebo dokonce let. Ukazuje se zároveň, že i tento přirozený jev občanské společnosti – chuť aktivně využívat veřejný prostor a přispívat k jeho zlepšování – je silně závislý jak na politické vůli či nevůli, tak na celkové kvalitě přístupu dané samosprávy k rozvoji veřejného prostoru, což se následně promítá nejen do úspěšnosti fungování jednotlivých projektů, ale i do obecnějších hodnot a vztahů, které jsou pro naši společnost neustále nastavovány a vyjednávány. (zdroj: projekt Procesy pokroku, Pěstuj prostor z. s.)

Manuál pro občanské projekty ve veřejném prostoru

Pod názvem Manuál pro občanské projekty ve veřejném prostoru připravuje plzeňský spolek Pěstuj prostor, z. s. Jedná se o unikátní příručku, která nemá v České republice obdobu. Na projektu spolupracují mj. zástupci Plzně, Pardubic a Ostravy a odborníci z dalších nezávislých organizací, např. MAKAI atelier, Nadace Proměny Karla Komárka a spolky Offcity a Auto*mat.
Manuál by měl sloužit jako návod pro efektivní spolupráci samospráv a občanů na projektech vč. nastavení procesů a postupů. Snahou tvůrců je také osvětlit možná rizika, problémy a výzvy, na které nyní iniciátoři i samosprávy v praxi narážejí, a jak je možné jim do budoucna předcházet.

Podpora komunit a veřejného prostoru v Ostravě

Jako jeden ze strategických cílů si Ostrava pro období 2017 – 2023 stanovila podporu komunitního života a zapojení občanů do jeho řízení. Pro tyto aktivity vznikl v České republice zatím unikátní dotační program s názvem FAJNOVY PROSTOR, díky kterému se již realizovaly desítky projektů. Od menších jako jsou pískoviště či posezení za domem, až po náročné úpravy zeleně a veřejného prostoru, například v městském obvodu Hrabová, kde vznikl lesní park Hrabovjanka. Díky tomuto programu a bohatým zkušenostem se mohla i Ostrava zapojit do tvorby manuálu a podělit se tak o příklad dobré praxe.

 

Zdroj a další podrobnosti ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024