čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Struny Teens
© Zdroj: archiv pořadateleEn.dru, Jaro Cossiga či Eliška Podzimková na Strunách TEENS

PRAHA: Přední umělci nejen hudební scény se potkají v sobotu 19. října v holešovické La Fabrice, aby pootevřeli dveře a dovolili nahlédnout do svého uměleckého světa. Zdi bývalé továrny ožijí hudbou všech možných žánrů od jazzu, přes pop a beatbox až ke klasice a zkrátka nepřijdou ani příznivci vizuálního umění. Festival Struny Teens, jak už název napovídá, zve všechny „náctileté“, kteří chtějí proniknout do umělecké branže, na inspirativní setkání i praktické workshopy.

19.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Pod taktovkou trojnásobného mistra světa v beatboxu Jara Cossigy nabízí festival hudební workshop, kde bude hlavní téma domácí nahrávání muziky. O své zkušenosti se podělí výtvarnice Eliška Podzimková, která má za sebou spolupráci s Jamiem Oliverem nebo s Vogue magazínem. Na vše, co jste chtěli o muzikantském životě vědět, se můžete zeptat během tzv. Meet-Mixu. En.dru v roli moderátora společně s vámi vyzpovídá skladatele a kytaristu Igora Ochepovského, zpěvačku s výjimečným hlasem Kristínu Mihaľovou, beatboxera klávesistu Jena Hovorku a jednoho z nejžádanějších saxofonistů Michala Žáčka. Protože se bude mluvit hlavně o muzice, tak hudba v programu nebude chybět jak během debaty, tak v závěru programu, kdy se na poprvé a možná naposledy sejdou na jednom pódiu všichni zúčastnění.

Více informací naleznete na www.strunyteens.cz, na www.facebook.com/strunyteens/ nebo https://www.instagram.com/strunyteens/. Vstupenky na celý festival jsou v prodeji za 200 Kč pro studenty a 300 Kč pro dospělé na www.goout.net. K dispozici jsou vstupenky i pouze na závěrečný koncert za 200 Kč.

Program v La Fabrice odstartuje v 16 hodin, kdy souběžně poběží dva workshopy. Do světa beatboxu teenagery vtáhne Jaro Cossiga, který je považován za českého průkopníka tohoto výjimečného hudebního stylu. Trojnásobný mistr ČR a více mistra světa v teamovém beatboxu s jeho BeatBurgerBandem předskakoval například Joe Cockerovi, 50. Centovi či Snoop Doggovi ve vyprodané O2 aréně. Jaro má zkušenosti se scénickou hudbou díky spolupráci s divadlem Archa a v poslední době vystupuje v projektech s vokálním kvintetem KrisKros mimo jiné ve spolupráci se symfonickými orchestry. Ve svém worksohpu na Strunách TEENS nabídne své rady a tipy pro všechny, kteří doma nahrávají/střihají/mixují a poté samozřejmě sdílí muziku.

Druhý workshop s názvem Jak se tak dívám odhalí pestrá zákoutí světa výrazné mladé česká animátorka, ilustrátorka, fotografka a umělkyně Elišky Podzimkové. Eliščin autorský projekt NYanimate zaujal a její ilustrace se dostaly na titulní stranu newyorského magazínu  Metro.  Pro prezentaci své práce si ji vybral světově známý kuchař Jamie Oliver či americký Vogue magazín. Dále Eliška připravovala např. Rubriku Dokreslené Česko pro internetový portál iDnes, spolupracovala s Tomášem Klusem na jeho turné Recyklus nebo pracuje na projektu Plešouni, který přibližuje dětem na onkologii průběh jejich léčby. V La Fabrice se na workshopu podělí o svůj pohled na tvorbu a o to co ji v současné době baví nejvíce.

Od 18 hodin převezme otěže programu patron festivalu En.dru - hudební improvizátor a věčný hledač smyček i všech možných přesmyček, vokální virtuóz, majitel mnoha cen a letošní šampion na Mistrovství světa v Loopingu. V MEET-MIXU uvede čtyři hosty, kteří vynikají v různých hudebních žánrech, a dostane se jim až pod muzikantskou kůži. Jedno mají ale společné - jsou mladí, talentovaní, dřou, milují improvizaci a navíc jsou v ní skvělí. Bude se nejen hrát a zpívat, ale i debatovat. Svou hudební cestu představí skladatel, kytarista, hudební producent, jehož jméno se stále více skloňuje nejen na tuzemské hudební scéně Igor Ochepovsky. Jak může kariéru zpěváka ovlivnit účast v hudební soutěži? O tom se rozpovídá slovenská zpěvačka s výjimečným hlasem, projevem i charismatem Kristína Mihaľova. O své zkušenosti se podělí dále Jen Hovorka, MC, beat boxer, klávesista a producent pohybující se s neuvěřitelnou lehkostí mezi hip hopem, jazzem a experimentální elektronikou. Do svého světa dovolí nahlédnout i jeden z nejžádanějších saxofonistů, pravidelně spolupracuje B-side bandem Vojty Dyka, slovenským jazzovým bardem Peterem Lipou či Richardem Müllerem Michal Žáček.

Celý program a jedinečné odpoledne uzavře společný koncert hostů ALL STAR JAM, který bude hudební explozí – jedinečným koncertem, který vznikne právě pouze pro Struny TEENS.

Program Struny TEENS:

16:00 – 17:30 – workshopy Jaro Cossiga / Eliška Podzimková

18:00 – 19:00 – Meet-mix – pod muzikantskou kůži

19:30 – 21:00 – En.dru – All Star jam – Ochepovsky, Mihaľová, Hovorka, Žáček

za finanční podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury, městská část Praha 7, Duhovka Group, Centrum Sámovka, Centrální depozitář cenných papírů

partneři Meet-Mixu: Hormen, Emun

partner workshopů: Aerosol Service

mediální partneři: Rádio 1, Klubovna, Musicweb.cz

za podpory: Kytary.cz

za spolupráci děkujeme: La Fabrika

Zdroj: Anna Vašátková a Silvie Marková, SMART Communication s.r.o.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019