TEREZÍN: Výstava je projektem Památníku Sachsenhausen a spolupracujících institucí: Centra pro pronásledovaná umění v Solingenu, Institutu pro soudobé dějiny a historický výzkum migrace při Univerzitě v Osnabrücku a agentury beier+wellach projekte Berlin. Výstavu doplňuje také několik děl ze sbírky Památníku Terezín.
Doposud bylo umění z koncentračních táborů považováno zejména za historický pramen, přičemž umělec neměl vykročit ze stínu koncentračního tábora. Také Památník Sachsenhausen prezentoval umělecká díla ze své sbírky způsobem, kterým by je stavěl do historických souvislostí s životem v koncentračních táborech, pouze výjimečně.
Kurátoři této výstavy se vydali o krok dál tím, že prezentují umělecká díla jednoduše jako umění a zasazují je do kontextu celoživotního díla autorů. Cílem výstavy je umělce představit a pátrat po důsledcích významných prožitků z věznění v koncentračním táboře. Proto byla do výstavy vybrána díla ze sachsenhausenské sbírky od celkem osmi umělců z Německa, Nizozemí, Rakouska, dnešního Polska a z České republiky.
Díla vzniklá v hrůzné atmosféře věznění v koncentračním táboře jsou doplňována pracemi těchto autorů z doby před i po uvěznění. Díky tomu lze poukázat na to, jak se věznění v koncentračním táboře odráželo do života umělce a jakým způsobem tato traumatizace ovlivňovala další jeho uměleckou tvorbu.
O hudební doprovod vernisáže se postará známý český houslový virtuos Jaroslav Svěcený.
Vernisáž proběhne ve IV. dvoře Malé pevnosti (Principova alej 304, Terezín) v úterý 7. května 2019 ve 14 hod. Výstava bude ode dne následujícího po akci přístupná denně od 9 do 18 h a skončí 31. července 2019.
Poté poputuje dále, k vidění bude od září do února příštího roku v Muzeu soudobého umění MOCAK v polském Krakově a od května do srpna 2020 v Centru pro pronásledovaná umění v Solingenu v Německu.
Památník Terezín děkuje autorům a vlastníkům výstavy za laskavé zapůjčení.