pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© www.pardubice.eu



Dvacátý Štědrý večer v pardubických ulicích

PARDUBICE: Obyvatelé Pardubic se letos opět vydají po vánoční nadílce do města, aby zde společně s přáteli strávili zbytek Štědré noci. Tradice štědrovečerních procházek centrem města vznikla právě před dvaceti lety. Pardubice bývají během sváteční noci stejně rušné jako ve všední dny.

Autor článku: 
luk

Celé rodiny vyrážejí do slavnostně vyzdobených ulic provoněných svařeným vínem a punčem, aby si rozbalily „dárky“, které pro ně připravilo město a subjekty v něm sídlící.

Pardubická štědrovečerní procházka je stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice. V mnoha rodinách je již ale neodmyslitelným završením Štědrého dne. „Fascinuje mně sváteční nálada, kterou si lidé s sebou nesou a srdečnost s jakou se v tento sváteční večer setkávají. Je vidět, že kouzlo Vánoc stále funguje a ti, kteří tuto tradici před 20 lety založili, mohou mít oprávněnou radost z toho, že ji obyvatelé Pardubic vzali za svou,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Řada Pardubáků jistě i letos vstane od štědrovečerní hostiny a televizních pohádek a vydá se například do slavnostně vyzdobeného a osvětleného zámku, kde bude od 21:30 do 24:00 bezplatně přístupna východočeská galerie a vybrané expozice muzea, včetně Kaple tří králů. Do půlnoci bude otevřena i městská galerie na Příhrádku s výstavu fotografií Jana Adamce Big Star. Pokud se někomu zachce přehlédnout noční město z ptačí perspektivy, musí letos vystačit pouze s vyhlídkou ze zámecké věže. Zelená brána totiž zůstane z technických důvodů uzavřena.

Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční, znějící pravidelně zaplněným Pernštýnským náměstím. Kvůli opravě radnice se letos nebude zpívat na schodech, ale o pár kroků dál, na pódiu před domem U Jonáše. První tóny rozezní historické centrum tradičně ve 23:00. Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či Zvěstování Panny Marie, jiní usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které mají otevřeno dlouho přes půlnoc.

 

Zdroj zprývy a přiložené fotografie ZDE

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024