úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír"Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" českých violoncellistů - sourozenců (Anna Brikciusová & František Brikcius) volně navazuje na předchozí projekty týkající se děl židovských - terezínských skladatelů, které se konaly ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze ("7 Svící" & "Weinberger Tour"). V tomto případě se jedná zejména o premiéru Dua od "terezínského" skladatele Gideona Kleina (1919 - 1945) v úpravě pro dvě violoncella. Celý projekt si klade za úkol zpřístupnit díla židovských skladatelů širšímu okruhu posluchačů, zavést díla terezínských skladatelů do běžného repertoáru koncertních umělců formou koncertů, širší propagace a utužením návazného podvědomí o tomto druhu hudby (viz předchozí projekty).

Projekt zachovává tradici podpory současné české skladatelské tvorby, viz premiéra Fantasie pro dvě violoncella (2008) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Program koncertu obsahuje prakticky neznámá díla známých skladatelů pro nezvyklé obsazení dvou violoncell. Jsou to skladatelé Luigi Boccherini (1743 - 1805), Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), Gioacchino Rossini (1792 -1863), Paul Hindemith (1895 - 1963), Gideon Klein (1919 - 1945) a Irena Kosíková (2008).

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" je připravován ve spolupráci s českými i zahraničními festivaly, koncertními sály, synagogami a KPH k uvedení v roce 2008 jak v České republice (Praha, Brno, Chotěboř, Teplice, Lidice, Točník, Louny, Velké Březno, Veselí nad Moravou, Telč, Boskovice …), tak i v zahraničí (Velká Británie, …) pod záštitou radního hl. m. Prahy Milana Richtera a Italského kulturního institutu. Zahajovací koncert festivalu se bude konat 21. dubna 2008 v Praze na Staroměstském nám. ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, zvláštní koncert pak v Brně a závěrečný koncert v Praze (říjen 2008).

Další podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com .

Záštita: Istituto Italiano di Cultura, Spolupořadatelé: Galerie Hl. m. Prahy, Památník Lidice, Městské muzeum Chotěboř, MKS - Veselí nad Moravou, Hrad Točník, Unijazz Partner: Tiskap, Mecenáš: Pavel Stefanovič

Květinový partner: Carmen Flora

Society partner: Společnost přátel Itálie, Foto partner: Marek Malůšek - FotoMosty

Mediální partneři: ČRo 3 - Vltava, Expats.cz, Brno Business, Kult.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019