pondělí
12. listopadu 2018
Svátek slaví: Benedikt"Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" českých violoncellistů - sourozenců (Anna Brikciusová & František Brikcius) volně navazuje na předchozí projekty týkající se děl židovských - terezínských skladatelů, které se konaly ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze ("7 Svící" & "Weinberger Tour"). V tomto případě se jedná zejména o premiéru Dua od "terezínského" skladatele Gideona Kleina (1919 - 1945) v úpravě pro dvě violoncella. Celý projekt si klade za úkol zpřístupnit díla židovských skladatelů širšímu okruhu posluchačů, zavést díla terezínských skladatelů do běžného repertoáru koncertních umělců formou koncertů, širší propagace a utužením návazného podvědomí o tomto druhu hudby (viz předchozí projekty).

Projekt zachovává tradici podpory současné české skladatelské tvorby, viz premiéra Fantasie pro dvě violoncella (2008) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Program koncertu obsahuje prakticky neznámá díla známých skladatelů pro nezvyklé obsazení dvou violoncell. Jsou to skladatelé Luigi Boccherini (1743 - 1805), Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), Gioacchino Rossini (1792 -1863), Paul Hindemith (1895 - 1963), Gideon Klein (1919 - 1945) a Irena Kosíková (2008).

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" je připravován ve spolupráci s českými i zahraničními festivaly, koncertními sály, synagogami a KPH k uvedení v roce 2008 jak v České republice (Praha, Brno, Chotěboř, Teplice, Lidice, Točník, Louny, Velké Březno, Veselí nad Moravou, Telč, Boskovice …), tak i v zahraničí (Velká Británie, …) pod záštitou radního hl. m. Prahy Milana Richtera a Italského kulturního institutu. Zahajovací koncert festivalu se bude konat 21. dubna 2008 v Praze na Staroměstském nám. ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, zvláštní koncert pak v Brně a závěrečný koncert v Praze (říjen 2008).

Další podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com .

Záštita: Istituto Italiano di Cultura, Spolupořadatelé: Galerie Hl. m. Prahy, Památník Lidice, Městské muzeum Chotěboř, MKS - Veselí nad Moravou, Hrad Točník, Unijazz Partner: Tiskap, Mecenáš: Pavel Stefanovič

Květinový partner: Carmen Flora

Society partner: Společnost přátel Itálie, Foto partner: Marek Malůšek - FotoMosty

Mediální partneři: ČRo 3 - Vltava, Expats.cz, Brno Business, Kult.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Pobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny. Za prvních dvanáct měsíců své existence se podařilo natočit celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovat na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd základních škol natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Paměť národa Střední Morava ve dvanácti místech představila celkem dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravila také několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty základních a středních škol.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2018

OSTRAVA-POLSKÁ REPUBLIKA: Ve dnech 14. – 18. listopadu vystoupí ostravští filharmonikové v pěti polských městech. Během tohoto turné představí českou hudbu, a to v pětici nově zbudovaných koncertních sálů, určených pro velký symfonický orchestr. Filharmonie odehraje slavnostní koncerty na počest 100. výročí založení Polska.

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
12.11.2018

ČR: Eva Olmerová - enfant terrible i femme fatale. Žena mnoha tváří. Žena živel. Stylově ne zcela ukotvená, ale ve všech svých podobách výtečná a výjimečná. Její talent byl báječný, osud nelehký. V příštím roce by 21. ledna oslavila 85. narozeniny, odešla však mnohem dříve. Co zůstalo, je její osobitý repertoár, jenž hravě chytí za srdce pamětníky i mladší generaci.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
09.11.2018

DĚČÍN, ČR: Statutární město Děčín a Městská knihovna Děčín vyhlásily XXII. ročník literární soutěže „Literární cena Vladimíra Vokolka 2018“. Letošní ročník má uzávěrku 16. prosince 2018 (neděle) a slavnostní vyhlášení výsledků s předáním tištěného sborníku je plánováno na únor, příp. březen roku 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.11.2018