pondělí
22. dubna 2019
Svátek slaví: Evženie"Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" českých violoncellistů - sourozenců (Anna Brikciusová & František Brikcius) volně navazuje na předchozí projekty týkající se děl židovských - terezínských skladatelů, které se konaly ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze ("7 Svící" & "Weinberger Tour"). V tomto případě se jedná zejména o premiéru Dua od "terezínského" skladatele Gideona Kleina (1919 - 1945) v úpravě pro dvě violoncella. Celý projekt si klade za úkol zpřístupnit díla židovských skladatelů širšímu okruhu posluchačů, zavést díla terezínských skladatelů do běžného repertoáru koncertních umělců formou koncertů, širší propagace a utužením návazného podvědomí o tomto druhu hudby (viz předchozí projekty).

Projekt zachovává tradici podpory současné české skladatelské tvorby, viz premiéra Fantasie pro dvě violoncella (2008) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Program koncertu obsahuje prakticky neznámá díla známých skladatelů pro nezvyklé obsazení dvou violoncell. Jsou to skladatelé Luigi Boccherini (1743 - 1805), Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), Gioacchino Rossini (1792 -1863), Paul Hindemith (1895 - 1963), Gideon Klein (1919 - 1945) a Irena Kosíková (2008).

Projekt "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" je připravován ve spolupráci s českými i zahraničními festivaly, koncertními sály, synagogami a KPH k uvedení v roce 2008 jak v České republice (Praha, Brno, Chotěboř, Teplice, Lidice, Točník, Louny, Velké Březno, Veselí nad Moravou, Telč, Boskovice …), tak i v zahraničí (Velká Británie, …) pod záštitou radního hl. m. Prahy Milana Richtera a Italského kulturního institutu. Zahajovací koncert festivalu se bude konat 21. dubna 2008 v Praze na Staroměstském nám. ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, zvláštní koncert pak v Brně a závěrečný koncert v Praze (říjen 2008).

Další podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com .

Záštita: Istituto Italiano di Cultura, Spolupořadatelé: Galerie Hl. m. Prahy, Památník Lidice, Městské muzeum Chotěboř, MKS - Veselí nad Moravou, Hrad Točník, Unijazz Partner: Tiskap, Mecenáš: Pavel Stefanovič

Květinový partner: Carmen Flora

Society partner: Společnost přátel Itálie, Foto partner: Marek Malůšek - FotoMosty

Mediální partneři: ČRo 3 - Vltava, Expats.cz, Brno Business, Kult.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

PRAHA: Tuzemské začínající umělce bude na letošním ročníku Pražského Quadriennale reprezentovat kolektiv Intelektrurálně se svojí kurátorskou koncepcí nazvanou Praha není Česko. Expozice studentů Janáčkovy akademie múzických umění se věnuje tématu centralizace kulturní identity i umělecké tvorby a ztráty celonárodního kontextu. Více pohledů na české tradice, povahu nebo naturel i krajinu návštěvníkům studenti zprostředkují skrze sérii šesti výletů za hranice metropole.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež
Co se děje
18.04.2019