pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Tak takovýmto autobusem děti ještě necestovaly
© Archiv Městské knihovny DobříšDobříšské děti strávily Noc s Andersenem v Klementinu

Autor článku: 
Karel Souček

DOBŘÍŠ: Na noc ze 4. na 5. dubna třináct dobříšských dětí určitě dlouho nezapomene. V rámci Noci s Andersenem nocovaly ve slavném pražském Klementinu a naopak pražské děti zaměstnanců této největší české knihovny strávily noc v Městské knihovně Dobříš.

Více již v rozhovoru s knihovnicí Romanou Bodorovou.

Kdo inicioval a jak začala vaše spolupráce s Klementinem?

Pražské Klementinum nemá oddělení pro děti a mládež, proto pro nás bylo velké překvapení, když jsme zjistili, že i tam se slaví Noc s Andersenem. Když jsem se dozvěděla, že i zde se každoročně nocuje, moje okamžitá reakce byla: To chci taky!!! Šlo by to? No a pak následovalo pár měsíců jednání a pár týdnů příprav – a bylo to…

Kolik dobříšských dětí nocovalo v Praze a kolik pražských u vás? A podle čeho jste je vybírali?

Naše knihovna se letos rozhodla oslovit paní učitelku Debnárovou z I. ZŠ Dobříš, s níž často spolupracujeme, a ta nabídla účast dětem ze 3. a 4. ročníku. Nakonec jsme jeli do Prahy se skupinkou 13 dětí, k nám přijelo 19 dětí zaměstnanců Klementina, tedy Národní knihovny ČR.

Jaký program jste pro pražské děti připravili?

U nás moji kolegové připravili pro pražské děti bohatý program: prohlídku města i zámku, včetně hororové zámecké půdy s expozicí dobříšských přízraků. Pak na ně čekala bojová hra s tématem pověstí, výtvarná dílna, kde pod vedením výtvarnice Magdy Pogranové vytvořily velkoplošný portrét H. Ch. Andersena technikou koláže, scénické čtení místní pověsti o Čertově mostě a samozřejmě dobré občerstvení.

A jaký program čekal na dobříšské děti v Klementinu?

Velkým a nečekaným zážitkem pro nás byla již sama cesta do Prahy. Pražský organizační tým totiž objednal nádherný „retro“ autobus z 50. let, jakým nikdo z nás ještě nikdy nejel. V Klementinu byl pro nás přichystán program s výtvarnou dílnou a bojovou hrou se strašidly. Dobříšské děti se také setkaly s dánským velvyslancem Andersem Christianem Hoppem, který jim přečetl jednu ze svých oblíbených Andersenových pohádek. Další pohádky dětem během večera ještě přečetl ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Bőhm a herečka Veronika Kubařová.

Jak se dětem v Klementinu líbilo?

Děti z obou skupin byly letošní netradiční Nocí s Andersenem opravdu nadšené, o čemž svědčí i několik velmi vřelých reakcí jejich rodičů.

Jednalo se o jednorázovou akci nebo ve výměnách chcete pokračovat?

Tato „andersenovská výměna“ byla plánována jako jisté ozvláštnění našeho každoročního programu, není ale vyloučeno, že bychom někdy v budoucnosti navázali podobnou spolupráci s nějakou další knihovnou. Knihovna je dnes pro mnoho dětí institucí, která jim zprostředkovává kromě půjčování knih mnoho dalších služeb. Dětská oddělení se stávají každodenním místem setkávání, dějištěm i iniciátorem zajímavých kulturních, společenských i kreativních programů, akcí a soutěží. Pro mnoho dětí i teenagerů je „jejich“ knihovna vlastně takovým malým mládežnickým klubem. Programy jsou zde za velmi mírné ceny či většinou dokonce zadarmo. Děti, které k nám chodí, jsou velmi zvídavé a jsem si jistá, že je pro ně vždy zajímavé se podívat, jak to vypadá v knihovně (i městě) někde jinde.

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020