sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
plakát



Dny otevřených ateliérů 2013

Autor článku: 
František Štibor/mis

<p>KRAJ VYSOČINA: O prvním říjnovém víkendu se v Kraji Vysočina konají Dny otevřených ateliérů 2013. Ateliéry a dílny se tentokrát otevřou na téměř 130 adresách a jejich návštěvníkům představí svá díla kolem dvou stovek výtvarníků a uměleckých řemeslníků.</p> <p>Dny otevřených ateliérů v Kraji Vysočina se uskuteční ve dnech 5. ‒ 6. října 2013.</p> <p> Akce, která je organizována v rámci projektu Porta culturae ve spolupráci s dolnorakouskou kulturní organizací Kulturvernetzung Niederösterreich, se na Vysočině uskuteční již po třetí.<br />
Po prvním ročníku „na zkoušku“, kdy v roce 2011 svoje ateliéry a dílny otevřelo pět desítek tvůrců a cestu si k nim našla zhruba tisícovka návštěvníků, přišel ročník druhý. To už do stovky přístupných ateliérů zamířilo odhadem přes pět tisíc návštěvníků. Je tu tedy ročník třetí. A opět je tu i širší nabídka míst, kde budeme moci spatřit zajímavou a mnohdy i tajemnou tvorbu lidí věnujících se nejrůznějším uměleckým a řemeslným oborům.</p> <p> Z pohledu statistiky jsou mezi nimi opět nejvíce zastoupeni malíři a grafici, ale milovníci umění si budou moci prohlédnout i dílny třinácti řezbářů a sochařů, osm sklářských ateliérů i několik hutí.<br />
Mají možnost nahlédnout také do deseti keramických dílen a šestnácti kováren, v nichž vládnou mistři svého řemesla. Zájem představit veřejnosti svoji autorskou tvorbu projevilo v tomto roce i několik fotografů a fotografických ateliérů. A v nabízeném programu nechybí ani kameníci, dílny uměleckých nožířů, sedláři, knihaři a další. Svůj prostor opět dostanou i moderní formy umělecké výpovědi. Ve dvou ateliérech se návštěvníci seznámí s postupy animační tvorby.</p> <p> V rámci akce bude veřejnosti přístupno také čtyřiadvacet galerijních a muzejních prostor, v nichž se v převážné většině opět prezentují tvůrci z Kraje Vysočina. A nesmíme zapomenout ani na tradiční lidové řemeslníky.</p> <p> Bližší informace o otevřených ateliérech najdou zájemci na internetových stránkách a také v tištěných informačních brožurách, které jsou k dispozici v Informačních místech Dnů otevřených ateliérů – v Muzeu Vysočiny a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově, v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a v Muzeu betlémů v Schumpeterově domě v Třešti. Brožury budou distribuovány také v některých Turistických informačních centrech a knihovnách měst a obcí v Kraji Vysočina. Tištěné brožury jsou návštěvníkům k dispozici také přímo u zúčastněných tvůrců.</p> <p> Dny otevřených ateliérů organizuje v Kraji Vysočina Regionální kancelář Porta culturae a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Záštitu nad akcí převzala RNDr. Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.</p> <p> Brožura Dny otevřených ateliérů Kraje Vysočina 2013 v příloze.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024