PRAHA: Baví vás fotit? Přidejte se k mezinárodnímu projektu a ukažte světu, jak unikátní je pražská příroda! Cílem projektu City Nature Challenge je představení přírody velkých měst jejich obyvatelům. Hlavní myšlenkou je propojení vědců a široké veřejnosti při pozorování a dokumentaci přírody.
Ve dnech 27. – 30. 4. 2018 budou předem přihlášená města z celého světa soutěžit o největší počet pozorování živé přírody zaznamenané pomocí aplikace iNaturalist.
Během loňského druhého ročníku nasbíraly 4 tis. účastníků v 16 městech více než 120 000 pozorování!
Přidáte se letos i vy?
Je to jednoduché! Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci, zaregistrujte se do projektu City Nature Challenge 2018: Prague a foťte. Uvidíte, že zajímavé druhy potkáte např. u vás na zahradě, v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce. Čím více fotek nahrajeme, tím lépe světu ukážeme, jak bohatá a jedinečná je pražská příroda!
Nemáte chytrý telefon?
Nezoufejte. Fotky pořízené fotoaparátem můžete do projektu uložit z počítače v pohodlí domova. Jen nezapomeňte zaznamenat souřadnice vašeho pozorování.
Registrovat se a zadávat svá pozorování můžete během celého roku, stejně jako prohlížet či komentovat pozorování ostatních. Jak na to, zjistíte zde.
Možná byste to nečekali, ale v Praze můžete potkat zajímavé, mnohdy dokonce chráněné druhy živočichů a rostlin. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, nenechte si ujít komentované exkurze pražskou přírodou nebo jiný doprovodný program pořádaný v rámci projektu City Nature Challenge.
Zdroj a více informací ZDE
http:///Prirodovedecke-muzeum/Akce-PM/City-Nature-Challenge-2018-Prague-aneb-Prahou-za-prirodou.html
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.