pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© www.kraj-lbc.cz



Cesta do Indie představí jabloneckou bižuterii, šperk a sklo

Výstavou Cesta do Indie připomíná jablonecké Muzeum skla a bižuterie jednu z neobyčejných kapitol zdejší bižuterní produkce a zahraničního obchodu, jehož základem se na dlouho dobu staly skleněné náramkové kroužky, takzvané bangle.

od 16.05.2019 do 20.10.2019
Autor článku: 
luk

Na konci 19. století začala jablonecká bižuterie dobývat trhy koloniální Britské Indie. Své místo zde našly především metalizované foukané perle a bangle – skleněné náramky pro hinduistické ženy, které Jablonec nad Nisou v tomto exotickém regionu na dlouho dobu proslavily.
Kolekce těchto skleněných náramkových kroužků je ve sbírce muzea rozsáhlá, dokumentuje všechny typy zde vyvinutých technologií a nesmírnou vynalézavost zdejších výrobců v jejich dekorování a uměleckém zpracování. Fungující obchodní vztahy vedly ke snaze nabídnout indickým zákazníkům i další typy bižuterie.
Vystaveny budou ukázky luxusních ozdob se skleněnými kameny, meditační a náboženské pomůcky nebo upomínkové předměty s vyobrazením božstev a indických osobností, například Gándhího,“ uvedla kurátorka výstavy Kateřina Hrušková.

Na výstavě nechybí ani z Indie dovezené šperky, bižuterie i dekorační předměty zakoupené jako suvenýry nebo ukázky výrobků japonské, čínské i indické konkurence.

Dlouhá léta budované obchodní vztahy přerušila až druhá světová válka. Po ní se do Indie začaly ve velkém vyvážet perle, perličky a skleněné kameny. Tuto kapitolu zastupují především luxusní předměty prezentující použití českých perliček v rámci indického oděvního průmyslu v 60. – 80. letech 20. století.
Cenné exponáty doprovodí originální výprava, která návštěvníka zavede do přístavu zámořských lodí i rušného indického tržiště. Tam si bude moci každý vyzkoušet, jak se obléká sárí, proměnit se v maháradžu v turbanu nebo se seznámit s indickým písmem.
A samozřejmě tu najde také připomínku parníku Gablonz, který se stal symbolem obchodu s banglemi před první světovou válkou.

Pro malé i velké cestovatele je po celou dobu výstavy připraven doprovodný program v podobě hry, která je celou expozicí provede. „Čekají nás i další doprovodné akce – odborné přednášky, workshop zaměřený na indické odívání, tvůrčí dílny pro všechny generace
a komentované prohlídky výstavou
,“ řekla muzejní pedagožka Milena Zachařová.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17.00 ve vestibulu hlavní budovy muzea, atmosféru navodí vystoupení taneční skupiny Kintari. Výstava potrvá do 20. října.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024