ČR: Internetová encyklopedie Wikipedie vyhlásila editační soutěž na téma kulturních památek v České republice. Cílem akce s názvem Popiš památku bude zlepšit povědomí o českých památkách na největší encyklopedii, která je k dispozici v českém jazyce, každému a zdarma. Do soutěže, která se uskuteční od 15. ledna do 15. února 2018, bude možné přihlásit článek o jakékoliv encyklopedicky významné kulturní památce v Česku.
Soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika, který v minulosti několik obdobných akcí uskutečnil. V roce 2015 a 2016 vznikaly články na téma Polska v druhé světové válce a o zemích střední a východní Evropy. V letech 2012, 2013 a 2014 proběhla soutěž Wiki miluje památky, v rámci níž bylo pořízeno na 25 tisíc fotografií. Díky tomu se podařilo pro Wikipedii získat kvalitní dokumentaci českého kulturního dědictví.
„Logickým krokem je nyní památky podrobněji popsat. Fotografie máme, chybí nám mnohdy ale kvalitní články. Mnoho kostelů, památných vil nebo středověkých opevnění ještě nemá vlastní heslo na největší české encyklopedii. Chceme pomoci tomu, aby byly památky lépe zastoupeny,“ uvedl Jan Loužek, místopředseda spolku Wikimedia Česká republika.
Do soutěže, která se uskuteční od 15. ledna do 15. února 2018, bude možné přihlásit článek o jakékoliv encyklopedicky významné kulturní památce v Česku. Soutěžící budou ohodnoceni podle počtu a délky napsaných článků. Kdo napíše nejvíce, vyhraje ceny, které spolek Wikimedia Česká republika poskytne. Pro lepší orientaci v tématu jsou na české Wikipedii připraveny seznamy kulturních památek podle jednotlivých měst a okresů, takže každý může najít památku, kterou zná nebo která mu je nejbližší.
Bližší informace k soutěži Popiš památku naleznete na stránkách WIKIPEDIE. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.