sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Ředitel HILTu Theodor Hoidekr a dvě olympijské trofeje
© archiv Černého divadla HILT



Černé divadlo HILT se vrátilo ze světové divadelní olympiády

INDIE: 8. divadelní olympijské hry se konaly ve dnech 17. února až 8. dubna 2018 v Indii. Probíhaly současně v Dillí, Mumbai, Kolkatě, Bengaluru, Čennaí a dalších 12 městech po celé zemi. Zúčastnili se jich přední světoví dramatici, režiséři a herci ze 30 zemí světa, včetně České republiky. 

Autor článku: 
Velvyslanectví České republiky v Dillí

Olympiáda trvala 51 dnů. Uskutečnilo se několik set představení v následujících indických městech: Agartala, Ahmedabad, Bengaluru, Bhopal, Bhubaneswar, Chandigarh, Chennai, Delhi, Guwahati, Imphal, Jaipur, Jammu, Kolkata, Mumbai, Patna, Thiruvananthapuram a Varanasi. Olympiády se zúčastnilo na 25 tisíc herců.

Českou republiku na olympiádě zastupovalo černé divadlo HILT z Prahy, resp. následující jeho zástupci:

1. Theodor Hoidekr - ředitel
2. Pavla Mlejnková
3. Adéla Doskočilová
4. Veronika Ehlenová
5. Martin Mackovič
6. Vlasta Sophia Šilhánková
7. René Zounar
8. František Penc
9. Blažena Pokorná

V Indii vystoupili třikrát:

1) pátek 30. března 2018 od 19.00 hodin  - Dillí, areál velvyslanectví ČR a SR (uzavřené představení pouze pro pozvané)

Divadelní soubor HILT tvoří herci z České a Slovenské republiky, a tak jejich představení bylo zařazeno mezi oficiální oslavy 100. výročí  založení Československa a 25. výročí vzniku samostatné České republiky a samostatné Slovenské republiky, které v Indii organizují česká a slovenská ambasáda v Dillí. 

Slavnostní večer se uskutečnil na Velký pátek 30. března 2018 v kinosále velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí nacházejícím se ve společném areálu velvyslanectví ČR a SR (50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi). Sál byl zcela obsazen do posledního místa a někteří ještě stáli.

Začátek představení uvedli velvyslanec Slovenské republiky Žigmund Bertók a velvyslanec České republiky Milan Hovorka. Na 130 osobností místního politického, obchodního a kulturního života Indie mělo možnost shlédnout unikátní vystoupení, které v Indii pokaždé vyvolává údiv a značný zájem.

Ministerstvo zahraničních věcí Indie reprezentoval vrchní ředitel Divize Střední Evropy Subrata Bhattacharjee. Přítomen byl i velvyslanec Evropské unie Tomasz Kozlowski a další velvyslanci.

Po představení následovala společenská akce, při které byly servírovány pokrmy české a slovenské kuchyně, české pivo a slovenské víno. 


2) neděle 1. dubna 2018 od 18.30 hodin - Dillí, Kamani Auditorium, 1 Copernicus Marg, New Delhi - 110001 (pro veřejnost)

Toto představení bylo zcela vyprodané a sál o kapacitě 632 lidí byl zaplněn. Představení mělo velký úspěch, ovace ve stoje neutuchaly, a tak je musel přerušit až představtel indické Národní divadelní školy, který českým divadelníkům poděkoval za nezapomenutelný zážitek a pozval na jeviště indického guru, divadelního herce, scénáristu a režiséra Vageeshe Kumara Singha, který předal řediteli souboru Theodoru Hoidekrovi olympijskou trofej. Na scéně vystoupil i velvyslanec České republiky Milan Hovorka, který přítomné pozval nejen na další představení v Mumbai, ale i v České republice.

 

3) úterý 3. dubna 2018 od 19.00 hodin - Mumbai, Nehru Centre, Dr Annie Besant Road, Worli, Mumbai - 400018 (pro veřejnost)

V centru Džavaharlála Nehrú v Mumbai měl soubor ještě větší úspěch. Téměř tisíc míst bylo zcela zaplněno a přítomní se vyžadovali přídavků. Šéf divadla Theodor Hoidekr na svůj facebook napsal: "show v Bombaji byla šílená! Ovace diváků ve stoje, až mi slza ukapla a do sbírky si z Indie odvažíme 2 ocenění!"


Divadelní olympijské hry byly založeny v roce 1993 v Delphi v Řecku jako první mezinárodní divadelní festival s názvem "Crossing Millennia". Dosud se uskutečnily divadelní olympiády v následujících zemích: Řecko (1993, 1995), Japonsko (1999), Rusko (2001), Turecko (2006), Korea (2010), Čína (2014), Polsko (2016) a Indie (2018).

V Indii organizovala divadelní olympijské hry Národní divadelní škola (National School of Drama) pod záštitou Ministerstva kultury Indie. Hlavním mottem olympiády byla "Vlajka přátelství" (Flag of Friendship).

Zahajovací ceremoniál se uskutečnil 17. února 2018 na Červené pevnosti (Red Ford) v Dillí za účasti indického viceprezidenta Naidua a závěrečný ceremoniál se odehrál v Mumbai u slavné brány do Indie (Gateway of India) 8. dubna 2018. Vedle ambiciozních představení se uskutečnily i výstavy, semináře, interaktivní diskuse a workshopy s významnými scenáristy, herci,  a režiséry.

Divadelní olympiády 2018 v Indii se zúčastnily následující státy: Austrálie, Ázerbájdžán, Bangladéš, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Indie, Itálie, Izrael, Japonsko, Korejská republika, Litva, Mauricius, Německo, Nepál, Polsko, Rusko, Řecko, Srí Lanka, Španělsko, Turecko, USA a Velká Británie.

Výkony jednotlivých hereckých skupin posuzovala 17členná mezinárodní porota ve složení: Tony Harrison (Velká Británie), Ratan Thiyam (Indie), pí. Nuria Espert (Španělsko), Giorgio Barberio Corsetti (Itálie), Georges Lavaudant (Francie), Antunes Filho (Brazílie), Jürgen Flimm (Německo), Choi Chy-Rim (Korea), Valerij Fokin (Rusko), Liu Libin (Čína), Jaroslaw Fret (Polsko), Theodoros Terzopoulos (Řecko), Tadashi Suzuki (Japonsko), Robert Wilson (USA), Heiner Müller (Německo), Wole Soyinka (Nigérie) a Jurij Ljubimov (Rusko).

Česká republika přivezla do Indie černé divadlo na doporučení Indické rady pro kulturní vztahy ICCR.

Za Českou republiku byl nominován soubor černého a stínového divadla HILT působící v pražském Divadle U Valšůkterý v roce 2018 slaví 10. výročí od svého založení. Na divadelní olympiádě v Indii odehrál soubor inscenaci nazvanou Phantom (to nejlepší z let 2007 - 2017), jež kombinuje taneční výstupy a multimediální projekci. Autorem choreografie je ředitel divadla Theodor Hoidekr, který v ní využil svých dřívějších zkušeností profesionálního tanečníka.

Divadlo HILT má za sebou řadu mezinárodních úspěchů, například na Slovensku, v Polsku a Německu, ale také v Ekvádoru, Řecku nebo na Maltě. V Indii bylo již popáté, většina stávajících herců však do Indie přicestovala poprvé. 

Divadelní soubor HILT je známý také díky svým dobročinným aktivitám. Dlouhodobě podporuje SOS dětské vesničky.  Pořádá pro ně speciální benefiční představení v domácím divadle U Valšů a zároveň věnuje této neziskové organizaci část výdělku ze svých zájezdů.  Ředitel souboru Theodor Hoidekr k tomu dodává: "Rozhodl jsem se podporovat právě tuto organizaci, protože sám jsem zažil jako dítě těžký start a rád bych ho nyní, když jsem dosáhl se svým souborem mezinárodního úspěchu, usnadnil dětem ze sociálně slabých poměrů."

Jednatelka souboru a herečka Štěpánka Pencová, známá z vystupování v muzikálech divadla Karlín, v Divadle Na Zábradlí i z filmů, k účasti v Indii sdělila: "Když přišlo písemné rozhodnutí od organizátorů festivalu, obálku jsme otevírali s velkou nervozitou. Dostat se na tuto prestižní mezinárodní oslavu divadla, která je olympiádou kulturního světa, bereme jako ocenění naší práce a zároveň velkou zodpovědnost – chceme co nejlépe reprezentovat Českou republiku."

Partnery turné divadla HILT, bez jejichž podpory by účast na divadelní olympiádě v Indii nebyla možná, byly velvyslanectví ČR v Dillí, velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí, agentura EMD Consultants a České dráhy, a.s.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024