neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
Vánoční náměstí v České Lípě
© Eva BečvaříkováČaroděj, anděl a Farna otevřeli náruč dárků v České Lípě

ČESKÁ LÍPA: Žádné severočeské město se nemůže chlubit tak bohatým kulturním životem jako Česká Lípa. Počtem obyvatel je na třetím místě v Libereckém kraji, svou kulturní aktivitou však převyšuje relativně i krajské město. Pravidelný festival hudby, bohatá činnost na Vodním hradě a neustálé akce v kulturním domě. Kulturní život obohacuje výrazně muzeum nebo knihovna, ale aktivní jsou i menší instituce jako je Knihomol nebo Villa Hrdlička. Vedle oficiálních institucí zde působí i řada spolků.

Autor článku: 
Eva Bečvaříková/jal

Velký podíl na životě města mají žáci Základní umělecké školy, v době adventu se představují každodenními pořady, podle jednotlivých studijních oborů -hudbou, tancem, výtvarnými znalostmi a literárně-dramatickým vystoupením. Jedním z adventních programů bylo i vystoupení žáků pěvecké třídy Jaroslava Kovacse. Pro rodiče a příznivce zazpívali dvanáct koled. 

Státem  subvencovaná hudební a pěvecká škola v České Lípě s pobočkami v Novém Boru u České Lípy a v Zahrádkách byla založena 8. prosince 1927. Od roku 1990 má důstojné místo v bývalém sídle politického centra města. Posledním velmi úspěšným vystoupením celé školy byla na zakončení Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pod patronací vynikajícího houslisty Josefa Špačka.

Vánoční čas v České Lípě vyplní koncerty na náměstí, kde je také nabídka vánočního občerstvení a stánků s četnými dárky. Návštěvníci se pobaví i u živého betlému a prohlédnou si vánoční stromky, které ozdobily děti základních a mateřských škol. Živý betlém předvádí doslova v přírodním prostředí pod velkým vánočním stromem i Vodní hrad. Nakouknout lze i do podzemí hradu. Zde je také druhý českolipský vánoční trh, třetí  trh je v českolipském muzeu. Vyvrcholením Vánoc v severočeském městě bude koncem měsíce Vánoční koncert Severočeského filharmonického sboru pod vedením dirigenta Josefa Zadiny.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020