neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
© www.kr-ustecky.czBudoucnost města Terezín

ÚSTECKÝ KRAJ: Hejtman Oldřich Bubeníček a krajský radní a člen správní rady sdružení Terezín – město změny Miroslav Andrt se sešli se starostou města Terezín Reném Tomáškem, místostarostou Martinem Palou a vedoucím odboru rozvoje Róbertem Czetmayerem. Tématem jednání byla budoucnost zrekonstruovaných historických objektů ve městě Terezín.

Autor článku: 
luk

Město Terezín představuje unikátní historické vojenské pevnostní město. V letech 2010 – 2015 bylo v rámci projektu oživení historických památek v pevnostním městě Terezín kompletně zrekonstruováno pět objektů. Projekt byl financován z IROPu ve výši 500 milionů korun. Obnova se týkala budovy Retranchementu 5, Kavalíru 2, Dělostřeleckých kasáren, okolí Litoměřické brány a budovy Jízdárny. Příjemcem dotace bylo zájmové sdružení právnických osob Terezín – město změny, které bylo ve spolupráci s Ústeckým krajem založeno v roce 2009.
Sdružení aktivně hledá cesty ke zvýšení atraktivity města Terezín a zvýšení jeho návštěvnosti. V roce 2020 končí udržitelnost projektu a s ním i sdružení.

„Význam pevnostního města Terezín, které má bohatou a jedinečnou historii, bez pochyby překračuje hranice Ústeckého kraje i republiky, proto je důležité se o tyto památky postarat,“ říká hejtman Oldřich Bubeníček.  Vedení Terezína a Ústeckého kraje jedná a budoucnosti zrekonstruovaných objektů. Ve hře je i varianta převést objekty na Ústecký kraj, který by je spravoval v rámci příspěvkové organizace. Zatím není konkrétně stanoveno směřování aktivit kraje v dané lokalitě. Je však zcela zřejmé, že bez zapojení státu a kraje nebude město Terezín schopno údržby vlastního majetku, natož dalšího rozvoje města. S ohledem na nadregionální význam Terezína je aktivní zapojení státu nezbytné. Jednání o budoucnosti budou ještě nadále probíhat jak na regionální, tak státní úrovni.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020