čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
© www.kr-ustecky.czBudoucnost města Terezín

ÚSTECKÝ KRAJ: Hejtman Oldřich Bubeníček a krajský radní a člen správní rady sdružení Terezín – město změny Miroslav Andrt se sešli se starostou města Terezín Reném Tomáškem, místostarostou Martinem Palou a vedoucím odboru rozvoje Róbertem Czetmayerem. Tématem jednání byla budoucnost zrekonstruovaných historických objektů ve městě Terezín.

Autor článku: 
luk

Město Terezín představuje unikátní historické vojenské pevnostní město. V letech 2010 – 2015 bylo v rámci projektu oživení historických památek v pevnostním městě Terezín kompletně zrekonstruováno pět objektů. Projekt byl financován z IROPu ve výši 500 milionů korun. Obnova se týkala budovy Retranchementu 5, Kavalíru 2, Dělostřeleckých kasáren, okolí Litoměřické brány a budovy Jízdárny. Příjemcem dotace bylo zájmové sdružení právnických osob Terezín – město změny, které bylo ve spolupráci s Ústeckým krajem založeno v roce 2009.
Sdružení aktivně hledá cesty ke zvýšení atraktivity města Terezín a zvýšení jeho návštěvnosti. V roce 2020 končí udržitelnost projektu a s ním i sdružení.

„Význam pevnostního města Terezín, které má bohatou a jedinečnou historii, bez pochyby překračuje hranice Ústeckého kraje i republiky, proto je důležité se o tyto památky postarat,“ říká hejtman Oldřich Bubeníček.  Vedení Terezína a Ústeckého kraje jedná a budoucnosti zrekonstruovaných objektů. Ve hře je i varianta převést objekty na Ústecký kraj, který by je spravoval v rámci příspěvkové organizace. Zatím není konkrétně stanoveno směřování aktivit kraje v dané lokalitě. Je však zcela zřejmé, že bez zapojení státu a kraje nebude město Terezín schopno údržby vlastního majetku, natož dalšího rozvoje města. S ohledem na nadregionální význam Terezína je aktivní zapojení státu nezbytné. Jednání o budoucnosti budou ještě nadále probíhat jak na regionální, tak státní úrovni.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019