pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
Vilém Heckel
© archiv pořadateleBOUNDARIES a Mezinárodní fotografické sympozium

PLZEŇ: V Galerii Ladislava Sutnara je k vidění výstava prezentující fotografické dílo začínajících i již zavedených umělců z České republiky, Slovenska, Japonska, Nizozemska a Belgie. Výstava předchází mezinárodnímu fotografickému sympoziu, které bude probíhat na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara od 5. do 7. prosince. Veřejnost tak bude moci navštívit přednášky a workshopy, a setkat se s vystavujícími umělci. Srdečně zveme na dernisáž výstavy, která se uskuteční ve čtvrtek 6. prosince od 18 hodin.

od 14.11.2018 do 07.12.2018
Autor článku: 
TZ/klapka

Na výstavě, jejímž kurátorem je Jan Van Woensel, se prezentují Irena Armutidisova, Vojtĕch Aubrecht, Radek Brousil, Kris Dewitte, Štěpán Grygar, Vilém Heckel, Viktor Kopasz, Dominika Horáková-Ličková, Charlotte Lybeer. Listovat je možné fotografickými publikacemi od Marie Dhaese, Kumi Oguro, uměleckého uskupení Memymom (Lisa De Boeck & Marilène Coolens), Julie Van der Vaart, Liliane Vertessen.

Jedinečným zaměřením této výstavy je téma hranic, které jsou relevantní pro uměleckou praxi každého z vystavujících fotografů. Proces definování, hodnocení a redefinování hranic je v životě významný a více než kdy jindy je to v dnešním globálním sociopolitickém kontextu energetický podproud. Dynamické napětí, které existuje mezi činem vytváření hranic a jejich nevyhnutelným někdy okamžitým překročením, se dotýká paradoxní povahy života. Ze všech důvodů jsou hranice v určitém okamžiku překresleny a jsou proto určeny k přechodu a dočasnému úniku. Existují periferně.

Umělecká díla představená na mezinárodní skupinové výstavě BOUNDARIES se točí kolem tohoto zmíněného vývoje. Vystavené fotografie, instalace a publikace vyznávají  určitou poetiku konfliktu. Setkávají se na křižovatce různých témat, které umělci propojili. Umělecká díla zobrazují hranice, které představují náhodné nebo zamýšlené střety geopolitické, historické, náboženské, erotické, prosté i vyjadřující rutinní život, křehkost bytí, význam a nicotnost, identitu, rodinu, bezpečí i odcizení. Výsledkem je výstava, která vyzývá návštěvníka, aby se zapojil do vizuální cesty mnohavrstvých a vzájemně propojených významů, ve kterých jsou hranice neustále nově definovány.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019