středa
19. prosince 2018
Svátek slaví: Ester
Vilém Heckel
© archiv pořadateleBOUNDARIES a Mezinárodní fotografické sympozium

PLZEŇ: V Galerii Ladislava Sutnara je k vidění výstava prezentující fotografické dílo začínajících i již zavedených umělců z České republiky, Slovenska, Japonska, Nizozemska a Belgie. Výstava předchází mezinárodnímu fotografickému sympoziu, které bude probíhat na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara od 5. do 7. prosince. Veřejnost tak bude moci navštívit přednášky a workshopy, a setkat se s vystavujícími umělci. Srdečně zveme na dernisáž výstavy, která se uskuteční ve čtvrtek 6. prosince od 18 hodin.

od 14.11.2018 do 07.12.2018
Autor článku: 
TZ/klapka

Na výstavě, jejímž kurátorem je Jan Van Woensel, se prezentují Irena Armutidisova, Vojtĕch Aubrecht, Radek Brousil, Kris Dewitte, Štěpán Grygar, Vilém Heckel, Viktor Kopasz, Dominika Horáková-Ličková, Charlotte Lybeer. Listovat je možné fotografickými publikacemi od Marie Dhaese, Kumi Oguro, uměleckého uskupení Memymom (Lisa De Boeck & Marilène Coolens), Julie Van der Vaart, Liliane Vertessen.

Jedinečným zaměřením této výstavy je téma hranic, které jsou relevantní pro uměleckou praxi každého z vystavujících fotografů. Proces definování, hodnocení a redefinování hranic je v životě významný a více než kdy jindy je to v dnešním globálním sociopolitickém kontextu energetický podproud. Dynamické napětí, které existuje mezi činem vytváření hranic a jejich nevyhnutelným někdy okamžitým překročením, se dotýká paradoxní povahy života. Ze všech důvodů jsou hranice v určitém okamžiku překresleny a jsou proto určeny k přechodu a dočasnému úniku. Existují periferně.

Umělecká díla představená na mezinárodní skupinové výstavě BOUNDARIES se točí kolem tohoto zmíněného vývoje. Vystavené fotografie, instalace a publikace vyznávají  určitou poetiku konfliktu. Setkávají se na křižovatce různých témat, které umělci propojili. Umělecká díla zobrazují hranice, které představují náhodné nebo zamýšlené střety geopolitické, historické, náboženské, erotické, prosté i vyjadřující rutinní život, křehkost bytí, význam a nicotnost, identitu, rodinu, bezpečí i odcizení. Výsledkem je výstava, která vyzývá návštěvníka, aby se zapojil do vizuální cesty mnohavrstvých a vzájemně propojených významů, ve kterých jsou hranice neustále nově definovány.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Obyvatelé Pardubic se letos opět vydají po vánoční nadílce do města, aby zde společně s přáteli strávili zbytek Štědré noci. Tradice štědrovečerních procházek centrem města vznikla právě před dvaceti lety. Pardubice bývají během sváteční noci stejně rušné jako ve všední dny.

Pardubický kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2018

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018