čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Pozvánka k události
© Archiv AFP ČRAsociace profesionálních fotografů ČR udělila již pošestnácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie.

ČR: Rok 2018 byl v lecčems mimořádný, což se promítlo i do současné fotografie a vznikla řada kvalitních výstav, knih a projektů představující díla výjimečných Osobností české fotografie. APF ČR se zcela nově také rozhodla podpořit generaci mladých tvůrců, a proto iniciovala ve splupráci s OOA-S (Ochrannou organizací autorskou) novou dotovanou cenu určenou fotografům do 30 let.

Autor článku: 
TZ/jal

Náročnou přípravu tohoto ročníku vzal na sebe osvědčený přípravný tým Osobnosti (Jung, Zhoř, Pohribný), správní rada APF, ale i mnozí teoretici, kurátoři, fotografové z řad APF i mimo ní. Nominací se sešlo opět hodně. Na Osobnost české fotografie za rok 2018 bylo nominováno 10 významných fotografů / teoretiků fotografie. Na Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos bylo nominováno dokonce 20 významných fotografů / teoretiků fotografie. Do nové kategorie Osobnost mladé české fotografie - do 30 let přišlo 8 nominací. Do kategorie Fotografická publikace roku bylo nominováno 13 knih.

Jedenáctičlená odborná porota pod předsednictvím Libuše Jarcovjákové, ve složení Jaroslav Fišer, Hana Hamplová, Jiří Hanke, Rudolf Jung, Dana Kyndrová, Pavel Mára, Josef Moucha, Jaroslav Prokop, Štěpánka Stein a Miroslav Vojtěchovský rozhodla o udělení cen Osobnosti následovně:

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2018 je Josef Koudelka.

Byl nominován Josefem Mouchou, Janem Pohribným a Vasilem Stankem zejména za jeho dar velké části svého díla do českých veřejných sbírek a za rozsáhlou retrospektivu a knihu Návraty.

Na titul Osobnost české fotografie za rok 2018 nominuji Josefa Koudelku za velkorysý dar uštědřený u příležitosti osmdesátin nejen Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, Národní galerii v Praze a Moravské galerii v Brně, nýbrž položený jejich prostřednictvím na obětiště vlasti. Pravidla snad nevylučují, že by bezprecedentní čin nemohl být bezprecedentně oceněn! Neboli: uvědomuji si, že se roku 2003 stal Josef Koudelka historicky první osobností Asociace profesionálních fotografů.” Doc. Josef Moucha, PhDr.

“Josef Koudelka - kulturní událostí roku 2018 byla bezesporu autorova rozsáhlá retrospektiva “Návraty” k jeho životnímu jubileu ve spolupráci s UPM a NG. Koudelka zde představil své proslulé fotografie z cyklů Cikánů, Invaze 68 (které byla v době výročí srpna 1968 věnována ještě samostatná a mnohem podrobnější výstava), Exiles, či novějších vizuálně propracovaných panoramatických děl z Černého trojůhelníku, Chaosu nebo z jednoho z posledních projektů De-creazione. Své notoricky proslulé fotografie však obohatil méně známými snímky, fotografiemi z počátků své tvorby, pracovními kontakty negativů či dokonce dobovými autorskými kopiemi, které dosud nebyly vystavovány. Domácí publikum tak mělo možnost nahlédnout na jeho dílo z více úhlů a plně docenit přesah Koudelkova díla, které mimořádně jasně poukazuje na sílu fotografického sdělení jak v kontextu historickém, sociálním, tak kulturním. Josef Koudelka je zcela oprávněně našim nejvýznamnějším dokumentaristou a nositel řady mezinárodních ocenění. Je rovněž historicky prvním držitelem ceny APF Osobnost české fotografie, ale svými výstavami a také svým velkorysým darem, kdy svěřil velkou část svého díla do sbírek UPM, NG a MG, si zaslouží přinejmenším znovu ocenit, jako Osobnost české fotografie roku 2018.”  MgA. Jan Pohribný, QEP

 

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2018 – za dlouhodobý přínos fotografii je Bohdan Holomíček.

“Na titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos fotografii nominuji Bohdana Holomíčka, neboť svým vytrvalým osobním nasazením zásadním způsobem přispívá kvalitě, rozvoji i propagaci české tvůrčí fotografie u nás a v zahraničí.” Doc. Josef Moucha

 

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let je Lucia Sekerková – Bláhová.

Absolventku ateliéru Reklamní fotografie (ARF), Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) se narodila v roce 1991, v současnosti žije a pracuje v Olomouci.

"V roce 2018 výzrazně upoutala fotografický svět svou publikací Ženy predávajúce nádej a výstavami souboru fotografií s návem Vrăjitoare. Tyto fotografie a publikace byly vystaveny v několika prestižních galeriích v ČR a na Slovensku. Publikace byla nominovaná v několika světových soutěžích. Stala se např. finalistkou v soutěži New East Photo Prize 2018, dále získala 1. cenu Feature Shoot Emerging Photography Awards a řadu dalších ocenění...

Z důvodu unikátnosti tohoto fotografického souboru a publikace a zároveň úspěšné reprezentace této práce na mezinárodním poli, i vzhledem zisku mnoha nominací a dalších ocenění, navrhuji talentovanou fotografku Luciu Sekerkovou – Bláhovou na uvedenou cenu.” Doc. MgA. Jaroslav Prokop

 

 

 

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let získal David Gaberle.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let získal Martin Faltejsek.

 

V kategorii Fotografická publikace roku 2018 byla porotou oceněna kniha

Josefa Koudelky : Návraty

 

Více informací na www. asociacefotografu.com

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Svátek hudby - svátek muzikantů - byl vyhlášen ministrem kultury Francouzské republiky Jacque Langem v roce 1982. K tomuto kroku ho vedla nespokojenost s trávením volného času mladou generací, která čím dál více zaujímala roli pasivního pozorovatele, nikoli aktivního účastníka uměleckého tvůrčího procesu.

 
 
Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.06.2019

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019