pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
© Logo akceArchitektura první republiky

PRAHA: V rámci projektu “Architektura první republiky v Praze”, který poběží až do 28. října 2018, se organizátoři rozhodli oslavit výročí založení Československa představením prvorepublikové pestrosti architektonických stylů a přístupů. Během několika měsíců se otevírá hned několik běžně nepřístupných a zajímavých budov či prostor z období první republiky. 

Autor článku: 
luk

Jejich otevření má za cíl odhalit odvahu a inovativnost, se kterou někteří architekti z tohoto období ke své práci tehdy přistupovali, a to včetně využití zcela nových materiálů. Vyvrcholením bude společné znovuotevření všech postupně zpřístupněných budov v neděli 28. října, přímo v den oslav vzniku Československé republiky.

Od září do listopadu se každou poslední neděli v měsíci otevře minimálně jedna budova reprezentující další z řady prvorepublikových architektonických stylů. 

V neděli 30. září se budete moci těšit prohlídky budovy Tyršova domu od architekta Františka Krásného, který uspěl v soutěži organizované Československou obcí sokolskou na přestavbu a dostavbu komplexu Michnova paláce na Malé straně.

V den oslav vzniku Československé republiky, 28. října, se kromě Tyršova domu otevřou další budovy, například Dům zemědelské osvěty od Josefa Gočára na Vinohradech nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku od architekta Josefa Fanty.
Připraven bude také doprovodný program pro děti i komentované vycházky s architekty po vybraných pražských čtvrtích.

neděli 25. listopadu pak bude otevřen funkcionalistický skvost, komplex budov Základní školy a Mateřské školy Bílá v Dejvicích.

Vstup do budov je zdarma.

 

Sledujte Facebookové stránky, kde jsou zveřejňovány pozvánky na jednotlivé události.

 
Projekt Architektura první republiky v Praze se koná za podpory Magistrátu hl. města Prahy.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CENA EVALDA SCHORMA - za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) - je určena pro studenty DAMU, JAMU, FFUK, FFMU, FPF a FFUP. Uzávěrka nominací je 31. března 2019

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019