pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Jan Školník
© Jan Schejbal



„Aby mohla existovat důvěra, musí být i nedůvěra,“ říká v rozhovoru o Broumovských diskusích Jan Školník

BROUMOV: Za dva týdny, 6.–7. listopadu, odstartují v broumovském klášteře 6. Broumovské diskuse ( www.broumovskediskuse.cz). Přípravy dvoudenní konference, která v klášteře přivítá řadu zajímavých hostů a nabídne bohatý doprovodný program, jsou v plném proudu. Položili jsme proto pár otázek zakladateli Broumovských diskusí Janu Školníkovi z Agentury pro rozvoj Broumovska.

od 06.11.2019 do 07.11.2019
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Broumovské diskuse se letos konají už pošesté a vy jste stál u jejich zrodu. Co bylo impulsem k založení takovéto diskusní konference?

Motivací byla celá řada. Často se zúčastňuji různých konferencí a setkání, ale nevím o jiné, kde se diskusi hostů dostane tolik času, aby se mohlo jít ke kořenům diskutovaného tématu s filosofickým přesahem a etickým nábojem. Moje zkušenost byla, že se většinou zůstane na povrchu. Díky většímu časovému prostoru jsme se chtěli dostávat více do hloubky, což je vlastně někdy i nepříjemné. Pro hosty a moderátory je to velmi náročné, ale pro naše přemýšlivé publikum je to často velmi objevné. Jinou motivací bylo využít unikátní atmosféry kláštera k podpoře těchto hlubších zamyšlení a ukázat, že klíčové diskuse o směřování naší společnosti mohou být vedeny i v příhraničním regionu. Přijíždějící hosté tím zároveň ukazují zájem o podobné regiony a lidi, kteří v nich žijí, a z toho mám radost. 

 

Komu je konference určena?

Nejširší veřejnosti, která má na takové diskusi zájem. Naše zkušenost je, že přijíždějí lidé z celé země, ale zvláštní radost máme, když tuto nabídku využije místní komunita a věnuje akci svůj čas. Další skupinou jsou mladí lidé. A opět, moje zkušenost byla, že se potkávají na akcích lidé v produktivním věku. Chtěli jsme publikum a tazatele oživit, chodí k nám senioři, kteří přes rok například navštěvují naši Univerzitu třetího věku, ale chtěli jsme i studenty. Proto jsme vyvinuli stipendijní program, který umožňuje zúčastnit se mnoha mladým lidem z různých koutů Česka.

 

Jsou Broumovské diskuse čistě jen o „diskutování“ nebo mají i jiný rozměr?

Myslím, že kdyby výsledkem byla kvalitní diskuse, stojí to samo o sobě za to. Navíc naše témata jsou vždy relativně široká a hledáme odpovědi na otázky, jak ovlivňují naše soužití. Ale máte pravdu, že dnes nabízíme hostům konference bohatý doprovodný program, například představení meditační praxe, kterou v klášteře nabízíme, nebo speciální prohlídky místních unikátních kostelů. A samo prostředí působí trochu uklidňujícím účinkem, včetně klidu podzimních skalních roklí zdejší přírody. 

 

Letošním tématem je „důvěra a porozumění“. Setkáváte se vy sám někdy při své práci s protikladem, tedy nedůvěrou?

Aby mohla existovat důvěra, musí být i nedůvěra a je tedy nepochybné, že se s ní v různých formách setká každý. A nejen ve své práci, ale i v životě. Ale o to důležitější je, myslím, rozvíjet důvěru, hledat pro ni záchytné body, protože jen důvěra vede k otevřené spolupráci. Ale i férové soupeření nejde bez důvěry. Trochu mi připadá, že právě nedůvěra v dnešních dnech rozleptává spolupráci a kvalitu života. Ale abych nebyl abstraktní, nedůvěra vede k tomu, že nenecháváme lidem více prostředků. Obáváme se, že by s nimi nenaložili dobře. Proto vybíráme a přerozdělujeme stále více. A když přerozdělujeme, nedůvěřujeme příjemcům a vytváříme pravidla, která někdy až ponižují. Jestli třeba tohle přispívá k lepší kvalitě života a sousedských vztahů v naší zemi, to nevím. 

 

Jakým způsobem by se podle vás dala posilovat důvěra a porozumění ve společnosti obecně?

Obecně nepochybně tak, že vytvoříme prostor, kde bude více svobody. Věřím, že by se ukázalo, že se lidé sami ve většině nerozhodují zle, jakkoliv možná jinak, než předjímáme, a že nepodvádějí. To by vedlo k posílení důvěry a dalšímu rozšíření svobody a kola kultivace lidských vztahů, které jsou jediným atributem spokojeného života, by se roztočila. Možná příliš naivní, ale pojďme třeba i o tom diskutovat.

 

http://www.klasterbroumov.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024