sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Logo akce



7. ročník Dnů otevřených ateliérů 2017 na Vysočině byl slavnostně zahájen

KRAJ VYSOČINA: V prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina se uskutečnilo slavnostní zahájení Dnů otevřených ateliérů 2017 v Kraji Vysočina. Zahajovacího pořadu se zúčastnilo na padesát výtvarníků a uměleckých řemeslníků z celkového počtu dvou set, kteří se k letošním Dnům otevřených ateliérů na Vysočině přihlásili, a kteří ve dnech 7. a 8. října zpřístupní své ateliéry a tvůrčí zázemí široké veřejnosti.

Autor článku: 
Lenka Novotná

Pozvání na slavnostní zahájení přijali i zástupci z nejbližších úzce spolupracujících partnerských regionů, ve kterých Dny otevřených ateliérů rovněž probíhají – z Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje a spolkové země Dolní Rakousko.

Nad Dny otevřených ateliérů 2017 na Vysočině, které organizačně zajišťuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, krajská příspěvková organizace, převzala záštitu Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

„Touto akcí chceme vyjádřit uznání, ocenit tvorbu a podpořit výtvarné umění a umělecké řemeslo v Kraji Vysočina. Jsme rádi, že výtvarníci a umělečtí řemeslníci zpřístupňují své ateliéry a návštěvníkům dávají možnost poznat proces tvorby jejich díla,“  řekl v úvodu zahajovacího pořadu ředitel havlíčkobrodského muzea Jiří Jedlička, který je, spolu s Františkem Štiborem, hlavním organizátorem akce.

„Záměrem Dnů otevřených ateliérů je zdůraznit význam tvůrčí činnosti, poukázat na rozmanitost řemeslné výroby a zejména zručnost desítek či spíše stovek lidí žijících a působících v Kraji Vysočina. Cílem je podpora a propagace řemesel a umění,“ hodnotí význam akce Jana Fischerová.

Letošní Dny otevřených ateliérů ve dnech 7. a 8. října 2017 se v Kraji Vysočina uskuteční už po sedmé. Svůj původ mají v Dolním Rakousku, kde se myšlenka „otevírání“ ateliérů a tvůrčích zázemí široké veřejnosti zrodila před 15 lety. Od té doby se Dny otevřených ateliérů těší velkému zájmu a jsou vysoce prestižní společenskou událostí.

Koncept otevřených ateliérů převzal Kraj Vysočina v roce 2011 v rámci přeshraniční spolupráce s Dolním Rakouskem, Jihočeským a Jihomoravským krajem. Ve všech těchto krajích otevřené ateliéry probíhají i nadále.

„Máme informace, že se tato akce rozšířila i do dalších krajů České republiky. A na Vysočině navštívilo v minulém roce 150 zapojených ateliérů více než dvanáct tisíc osob, což je dosavadní rekord, který potvrzuje, že o uměleckou tvorbu je zájem a otevřené ateliéry má smysl pořádat i nadále,“ doplňuje Ladislav Seidl, vedoucí krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

 

Dny otevřených ateliérů 2017:

Jihomoravský kraj       30. září a 1. října 2017

Kraj Vysočina             7. a 8. října 2017        

Jihočeský kraj             14. a 15. října 2017

Dolní Rakousko          14. a 15. října 2017

 

Více na www.vysocina-kultura.cz

 

 

Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina

tisk@kr-vysocina.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024