sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Pozvánka
© archiv pořadatele



300 LET MOROVÉHO SLOUPU V TEPLICÍCH

TEPLICE: Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí v Teplicích patří mezi několik málo morových sloupů v České republice, jejichž autorem je nejvýznačnější barokní sochař a řezbář činný v Čechách, Matyáš Bernard Braun (1684 – 1738) a jeho dílna. Sloup je pro svou výšku více než 20 metrů, mohutné architektonické jádro i bohatou sochařskou výzdobu jedinečným a monumentálním barokním dílem, největším dílem Braunovy dílny.

12.04.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Regionální muzeum v Teplicích v roce 2019 připomíná výročí 300 let osazení sloupu na Zámeckém náměstí prostřednictvím výstavy v Malovaném sále teplického zámku. Datum otevření výstavy je symbolicky načasováno ke dni podpisu smlouvy mezi zadavatelem památky, majitelem teplického panství Františkem Karlem Clary – Aldringenem a sochařem Matyášem Bernardem Braunem, ke kterému došlo 12. dubna 1717. Na výstavě bude představen vzácný model sloupu z konce 19. století, vrcholová partie sloupu sejmutá při restaurování památky v roce 2000, kresby a grafiky zobrazující pohled na Zámecké náměstí s morovým sloupem i další zajímavé exponáty. Výstava, k níž je připraven také edukační materiál, má poutavou interaktivní formu, jejímž smyslem je přiblížit jedinečné barokní dílo nejmladším generacím. Na výtvarné podobě výstavy i edukačních a dalších tiskových materiálů se proto podílely mladé designérky Stázka Rainischová a Johana Hnízdilová, studentky ateliéru Grafický design II Fakulty umění a designu UJEP.

Ve spolupráci se Statutárním městem Teplice vyhlašuje 12. dubna Regionální muzeum v Teplicích také výtvarnou soutěž pro mateřské, základní, základní umělecké a střední školy, jejímž vizuálním i myšlenkovým východiskem a také ústředním tématem je právě morový sloup Nejsvětější Trojice. Vybraná díla budou na konci roku 2019 prezentována na výstavě „Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí očima dětí“, která proběhne v Regionálním muzeu i galerii v Zahradním domě.

Výstava i výtvarná soutěž potrvají do 3. 11. 2019. Výstava v Malovaném sále teplického zámku bude otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodina a o víkendech a svátcích od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Aktuální doprovodný program k výstavě bude průběžně anoncován na webových stránkách teplického muzea a města Teplice.

http://www.muzeum-teplice.czhttp://www.teplice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024