čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Pozvánka
© archiv pořadatele300 LET MOROVÉHO SLOUPU V TEPLICÍCH

TEPLICE: Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí v Teplicích patří mezi několik málo morových sloupů v České republice, jejichž autorem je nejvýznačnější barokní sochař a řezbář činný v Čechách, Matyáš Bernard Braun (1684 – 1738) a jeho dílna. Sloup je pro svou výšku více než 20 metrů, mohutné architektonické jádro i bohatou sochařskou výzdobu jedinečným a monumentálním barokním dílem, největším dílem Braunovy dílny.

12.04.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Regionální muzeum v Teplicích v roce 2019 připomíná výročí 300 let osazení sloupu na Zámeckém náměstí prostřednictvím výstavy v Malovaném sále teplického zámku. Datum otevření výstavy je symbolicky načasováno ke dni podpisu smlouvy mezi zadavatelem památky, majitelem teplického panství Františkem Karlem Clary – Aldringenem a sochařem Matyášem Bernardem Braunem, ke kterému došlo 12. dubna 1717. Na výstavě bude představen vzácný model sloupu z konce 19. století, vrcholová partie sloupu sejmutá při restaurování památky v roce 2000, kresby a grafiky zobrazující pohled na Zámecké náměstí s morovým sloupem i další zajímavé exponáty. Výstava, k níž je připraven také edukační materiál, má poutavou interaktivní formu, jejímž smyslem je přiblížit jedinečné barokní dílo nejmladším generacím. Na výtvarné podobě výstavy i edukačních a dalších tiskových materiálů se proto podílely mladé designérky Stázka Rainischová a Johana Hnízdilová, studentky ateliéru Grafický design II Fakulty umění a designu UJEP.

Ve spolupráci se Statutárním městem Teplice vyhlašuje 12. dubna Regionální muzeum v Teplicích také výtvarnou soutěž pro mateřské, základní, základní umělecké a střední školy, jejímž vizuálním i myšlenkovým východiskem a také ústředním tématem je právě morový sloup Nejsvětější Trojice. Vybraná díla budou na konci roku 2019 prezentována na výstavě „Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí očima dětí“, která proběhne v Regionálním muzeu i galerii v Zahradním domě.

Výstava i výtvarná soutěž potrvají do 3. 11. 2019. Výstava v Malovaném sále teplického zámku bude otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodina a o víkendech a svátcích od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Aktuální doprovodný program k výstavě bude průběžně anoncován na webových stránkách teplického muzea a města Teplice.

http://www.muzeum-teplice.czhttp://www.teplice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019