pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Banner festivalu



17. ročník GRAND Festivalu smíchu odstartoval

PARDUBICE: Rok se s rokem sešel a Pardubice se znovu na jeden týden stanly centrem nejlepších divadelních komedií a hlavním městem smíchu České republiky! Východočeské divadlo totiž od 23. do 30. ledna hostí již XVII. ročník GRAND Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech neprávem opomíjen. 

od 23.01.2017 do 30.01.2017
00:00 - 00:00
Autor článku: 
Radek Smetana

Diváky v hlavním programu čeká sedm nejlepších komedií, které v minulém roce vznikly na jevištích českých a moravskoslezských divadel, a které se v soutěžním klání utkají o titul Komedie roku 2016. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace roku 2016 byly vybrány gangsterka se zpěvy Frank V. Městského divadla Brno, bláznivá krimi S nebožtíkem v patách Městského divadla Mladá Boleslav, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách českobudějovického Jihočeského divadla, Saturnin v podobě swingové grotesky pro celou rodinu v podání Národního divadla Brno, temperamentní komedie ze slunné Itálie Poprask na laguně libereckého Divadla F. X. Šaldy, hudební komedie Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách pražského Divadla ABC a divadelní verze kultovního britského televizního sitcomu Jistě, pane ministře pořádajícího souboru Východočeského divadla.

Soutěžní komedie tradičně ohodnotí odborná porota, která bude zasedat ve složení: divadelní recenzenti Jana Paterová, Jan Kolář a Petr Klár, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty bude stejně jako v minulých ročnících studentská porota, kterou budou tvořit Kristýna Plešková (Slezská univerzita Opava), Martina Žáčková (Karlova univerzita Praha) a Tereza Blažková (Masarykova univerzita Brno). Své hlasy samozřejmě odevzdají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2016, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Pošesté bude udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Předchozími držiteli ceny jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek a Jan Vodňanský.

Výsledky festivalu budou vyhlášeny v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který 30. ledna už potřinácté natočí Česká televize, hlavní mediální partner přehlídky, a odvysílá ho v posunutém přímém přenosu na programu ČT art. Večerem diváky provede herečka Lucie Zedníčková a člen domácího hereckého souboru Milan Němec.

Nad XVII. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát a prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Kompletní program festivalu je uveřejněn na webu www.festivalsmichu.cz nebo na domovských stránkách Východočeského divadla www.vcd.cz. K přehlídce se připojila také Východočeská galerie Pardubice, která uspořádala výstavu Martina Velíška s názvem Ránoc.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024