sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Logo muzea
© Archiv pořadatele



15. ročník Brněnské muzejní noci v Muzeu romské kultury

BRNO: Muzeum se pro návštěvníky otevře v 18.00 h. Přístupná bude stálá expozice Příběh Romů a nová výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Pro děti bude v tuto dobu začínat také tematický workshop, kde se budou vyrábět hudební nástroje.

18.05.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/jal
 
Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
Jedinečný výstavní projekt, který vychází z bohatých sbírek Muzea romské kultury a vlastního lokálního terénního výzkumu. Výstava se nachází ve dvou sálech, z nichž první představuje obecně fenomén romské hudby – historii a vývoj. Druhý sál prezentuje vlastní výzkum, který se soustředil na Brno v době od 50. let do současnosti. Výstava vznikala ve spolupráci s řadou významných brněnských muzikantů a návštěvníci mají možnost se seznámit s tím, jak vypadala hudba v domácí produkci (např. svatby), i na velkých pódiích. Pro tuto výstavu vznikla série 10 videí s názvem Hudebník a nástroj, kde je formou trojprojekce představen muzikant se svým nástrojem. Zajímavostí je zmenšená verze bazaru Radka Bagára na ulici Vranovská. Vystaveny jsou také nástroje, které je možné po domluvě zakoupit.

V 18.30 je na programu komentovaná prohlídka s kurátorem Matyášem Dlabem a ve 20.30 prohlídku povede další z kurátorů Gejza Horváth.
 

Živá hudba
Během sobotního večera jsou připraveny dva koncerty. První začíná v 19.00 na pódiu před muzeem, kde zahraje Cimbálová muzika Josefa Feča s primášem Ivanem Herákem, ve které se dále představí Erika Fečová, Jancsi Rigó a Tomi Vontszeemu. Druhý koncert startuje ve 21.30 ve dvoře muzea, kde vystoupí skupina Feri and the Gypsies ve složení Feri, Josef Zeman, Dušan Růžička, Roman Kroupa, Radek Bagár a Tomáš Továrek.

 
Příběh Romů – stálá expozice
Stálá expozice Muzea romské kultury představuje dějiny Romů od jejich předků ve starověké Indii až po novodobou historii. Šest sálů zachycuje dějiny, kulturu, tradice, umění a řemesla Romů. Návštěvníci se tak seznámí s předky Romů, jejich následnou cestou do Evropy, způsobem obživy, rituály i stylem života. Expozici doplní kustodi v tradičních romských krojích. 
 
Tradiční romská kuchyně
Kavárna Beng!, která nabídne tradiční romské pokrmy jako je např. goja – pečená střeva plněná bramborovou náplní nebo holubki – zelný list plněný masovou směsní.
 
Vstup do expozice, výstavy i na doprovodný program je zdarma. Poslední vstup do expozice a výstave je ve 23.00. 
V muzejním obchodě budou k dostání vybrané publikace za zvýhodněnou cenu. K dispozici bude také novinka Amendar: Pohled do světa romských osobností.


 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024