čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Historické foto
© http://www.visitliberec.eu/sezona/13-000-krenovych-parku/



13 000 křenových párků denně a více než milion návštěvníků

LIBEREC: Oblastní galerie Liberec si připomíná největší výstavu, jakou kdy město pod Ještědem zažilo. Navštívil ji císař František Josef I. a s ním dalších víc než 1 200 000 návštěvníků. V oblasti mezi přehradou a Husovou ulicí vyrostlo na 80 výstavních pavilonů. Německočeská výstava 1906 (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906) byla reakcí na pražskou Všeobecnou zemskou výstavu z roku 1891. 

 

od 16.06.2016 do 18.09.2016
Autor článku: 
luk

Tehdy se jí kvůli krachu politických jednání o česko-německém vyrovnání zúčastnil jen malý počet německých vystavovatelů. Od roku 1894 se tak rodily první plány na uspořádání vlastní, národnostně německé výstavy v Liberci, centru českých Němců.

Pro vybudování výstaviště byl vybrán prostor nad nově dokončenou přehradou, na pozemcích hraběte Franze Clam-Gallase. Půvabné místo v členitém terénu si vyžádalo řadu úprav, podobně jako blízké okolí. Byl vybudován vodovod, moderní kanalizace, nebo zprovozněna nová tramvajová linka od nádraží k novému výstavišti. K hlavním atrakcím patřila Súdánská karavana, šikmý výtah, alpské panorama s Libereckou chatou (Reichenberger Hütte) a skluzavka do vody se samostatným výtahem.

„Výstavu jsme připravovali déle než rok, vychází k ní výpravný katalog doplněný velkým množstvím doposud neznámých fotografií,“ říká kurátorka výstavy Anna Habánová. V galerii jsou k vidění umělecká díla, která byla v Liberci v roce 1906 vystavena. Jedná se o plastiky, kresby, grafiky a obrazy, které vytvořila generace pozapomenutých autorů. Vycházeli z tradic 19. století, ale nalezneme zde vynikající ukázky secese a nastupující moderny. Mezi známé patří například sochař Franz Metzner a malíři Emil Orlik nebo Wenzel Franz Jäger.
Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury, Statutární město Liberec, Nadační fond Clam-Gallas a řada dalších soukromých sponzorů.

Německočeská výstava Liberec 1906
16. 6. – 18. 9. 2016
Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Otevírací doba:
úterý – neděle 10:00 – 17:00
ve čtvrtek do 19:00, každý čtvrtek volný vstup,
komentovaná prohlídka 20,- Kč
Komentované prohlídky 23. 6., 21. 7., 11. 8. vždy v 10:30 a 17:00 hodiny

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024