středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© www.kraj-lbc.cz



Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice

LIBERECKÝ KRAJ: Přes milion turistů navštívilo v loňském roce Liberecký kraj. Většinou navštěvují velmi známé oblasti, a tak si pro ně Liberecký kraj připravil pozvání na místa méně známá a neznámá.

 

 

Autor článku: 
Jan Mikulička

Český ráj je bohatý na zámky, hrady i hradní zříceniny. Právě z té poslední kategorie vám představuje další z neznámých nebo málo známých míst Libereckého kraje – zříceninu hradu Bradlec. Nalézá se u obce Syřenov jižně od Lomnice nad Popelko a jistě stojí za návštěvu.

Hrad má velmi bohatou historii a vždy byl v držení významných českých rodů. Na sklonku 13. století jej nechal vybudovat mocný rod Markvarticů. Hrad položený na dvou čedičových vrcholech ve výšce 547 metrů nad mořem poskytoval výbornou obranu před útočníky.

Přesto však byla tvrz kolem roku 1417 dobyta královským vojskem a začátkem 16. století zpustla. Dodnes se zachovaly zbytky tří stěn věže a zlomky zdí a obrysů budov. Zřícenina hradu Bradlec je stejně jako nedaleký Kumburk v péči Sdružení pro záchranu hradu Kumburku.

Jak se ke zřícenině lze dostat? Jsou čtyři možnosti. Buď od rozcestníku Na Klepandě v obci Syřenov po modré turistické značce. Kdo chce jít z druhé strany, nechť zahne v Bradlecké Lhotě u Sochy Panny Marie na modrou. Z Újezdce na hrad dovede žlutá trasa; zelená pak míří z Bradlecké Lhoty.

„Pokud budete mít více času, určitě nezapomeňte navštívit také Lomnici nad Popelkou. Místní se velmi dobře starají o kulturní dědictví města a tak můžete zajít na krásně opravený zámek, podívat se na unikátní zvonici na místním hřbitově a také se projít po obnoveném historickém Karlovském náměstí nebo se zúčastnit některé z kulturních akcí v továrně Mastných,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024