pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Ilustrační snímek
© Archiv MJVM Zlín



Zlínské muzeum představilo interaktivní mapu z připravované expozice na Ploštině

ZLÍN: V letošním roce byly zahájeny kroky k revitalizaci a rekonstrukci Národního kulturního památníku na Ploštině, jenž spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Bývalý amfiteátr už v rámci demolice zmizel a „nová Ploština“ se pomalu rodí pod rukama stavbařů i muzejníků.

Autor článku: 
Silvie Lečíková

V pátek 27. listopadu 2020 byl například poprvé představen jeden z významných prvků budoucí expozice – interaktivní mapa „Dějiny v kostce na mapě“. S ohledem na stávající platná omezení v souvislosti s nemocí Covid-19 se slavnostní okamžik nemohl uskutečnit v rámci plánovaného společného setkání, a tak bylo třeba přistoupit k online řešení.

„V rámci prezentace si mohli účastníci videokonference udělat obrázek o celém projektu,“ uvedl Mgr. Pavel Hrubec, ředitel zlínského muzea. „ První část nabízí informace o dějinných souvislostech, aby i mladší návštěvníci uměli zařadit tragické události z Ploštiny do příslušného historického období. Druhá část se už soustřeďuje přímo na léta 1944 – 1945 v okolí Ploštiny.“

Mgr. Ondřej Machálek, kurátor etnografie z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravil právě tuto faktografickou část: „Cílem bylo na časovou osu položit nejdůležitější momenty partyzánského odboje a aktivit nacistického represivního aparátu v našem regionu. Spolu s našimi partnery ze Slovenska jsme ale chtěli, aby byl obraz o nacistické perzekuci co nejkomplexnější, protože obdobně tragické události se odehrály také na druhé straně hranice.“

Samotná interaktivní mapa je umístěna v objektu Envicentra pro krajinu v obci Vysoké Pole. Jeho zpřístupnění veřejnosti se díky technice a online přenosu mohli ve stejném okamžiku zúčastnit nejen zástupci okolních obcí, ale také pracovníci muzea ve Zlíně i pracovníci Trenčianského múzea ve slovenském Trenčíně.

Obě zmíněná muzea jsou partnery projektu interaktivní expozice Česko – Slovenska a připravovala jej s cílem vytvořit efektivní pomůcku, která by pomohla návštěvníkům budoucí expozice začlenit téma událostí Ploštiny do kontextu světových i místních souvislostí. Výsledkem jejich práce a práce firmy VRCOT, s. r. o.,  která převedla odborné podklady do podoby výsledného softwaru, je velká dotyková obrazovka na masívním stole, která umožňuje zapojení i více lidí současně. Interaktivní mapa tak představuje první krok k zamýšlené expozici, kterou bude návštěvník sám ovládat a řídit.

Projekt byl realizován z Fondu malých projektů operačního programu Interreg V-A pro Českou a Slovenskou republiku.

V současnosti lze virtuální mapu shlédnout pomocí odkazu http://pamatnikplostina.cz/. Po uvolnění stávajících omezujících opatření zapříčiněných nemocí Covid-19 bude možné mapu vidět přímo v Envicentru pro krajinu ve Vysokém Poli, objektu č. p. 132, a to po dohodě s jeho vedoucí Bc. Radkou Brtišovou. Po dokončení rekonstrukce bude umístěna na Ploštině, v novostavbě návštěvnického zázemí s depozitárně-expoziční funkcí. Otevření nové expozice na Ploštině po rekonstrukci je podle projektu plánováno na rok 2022.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024