PARDUBICE: V úterý 9. května 2020 nás navždy opustil náš kamarád a kolega Mgr. Ivo Křen. Zármutek, pro který není slov, je o to větší, že do Východočeského muzea v Pardubicích vždy přinášel úsměv a radost. Vznešený tvůrčí duch se v jeho osobnosti snoubil s promyšleným důvtipem, jemnocitným humorem a lehkou, nenásilnou elegancí. Snad nad bolestí zvítězí krásné vzpomínky. A že jich je. Určitě tu bude s námi ve všech zákoutích pardubického zámku, v ozvěně příjemných rozhovorů, v odkazu práce, kterou vtiskl do tváře našeho muzea jedinečným invenčním způsobem nejen jako kurátor sbírek, ale i jako renesanční člověk s neuvěřitelným přesahem.
Smrt ho zastihla v tvůrčím rozkvětu pár týdnů před dokončením nové expozice skla, jíž se jako autor věnoval několik let a v níž se otisklo nejen jeho vidění světa, ale i dlouholetá akviziční činnost a odborná práce kurátora. Práce, která přinesla Východočeskému muzeu v Pardubicích renomé a svébytnou, ve světovém měřítku jedinečnou kolekci ateliérové sklářské tvorby a designu. V muzeu pracoval od roku 1989 a vedle skla a designu se věnoval dalším uměleckým a umělecko-průmyslovým sbírkám. Kolekce zhodnotil v řadě výstav, jejichž výpověď byla vždy úžasným exkurzem do hloubky tématu v kontextu a souvislostech, přičemž vždy s notnou dávkou jemného a rafinovaného humoru. Vše co dělal, mělo váhu a veliký přesah, neb Ivo nebyl jen muzejník, ale především umělec a mezinárodně uznávaný grafik srdcem srostlý s Pardubicemi a regionem.
Absolvoval pardubické gymnázium a následně Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, kde si vybral obor výtvarná výchova a český jazyk. Pak se věnoval pedagogické činnosti, byť krátce, ale ovlivnil řadu lidí, kteří se dnes věnují výtvarnému umění. Pracoval ve Východočeské galerii v Pardubicích, aby svůj život posléze spojil s Východočeským muzeem. Vedle toho se rozvíjel jako umělec a grafik. Stal se členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar, umělecké skupiny Rubikon a Akademie designu České republiky. Získal řadu ocenění za techniku vícebarevného linorytu. Vystavoval doma i v zahraničí.
V roce 2002 dokončil ve Východočeském muzeu v Pardubicích stálou expozici skla, kterou v roce 2017 začal přepracovávat v novém kontextu do nových prostor. Byť vše skvěle připravil, otevření nové expozice se již nedočkal.
Tomáš Libánek
ředitel Východočeského muzea v Pardubicích
ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.
PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.