PRAHA 6: Stará čistírna v pražské Bubenči se v sobotu 24. října loučí s letošní muzejní sezonou závěrečnou akcí „Zamykání kanálů ve Staré čistírně“. V památkově chráněném areálu Ekotechnického muzea jsou připraveny romantické noční prohlídky podzemních prostor osvětlených září 3000 svíček. Při této příležitosti budou spuštěny unikátní historické parní stroje z roku 1903. Zamykání kanálů patří k dobré tradici konce muzejní sezony. V magické atmosféře temných zákoutí ve světle tisíců svíček se můžete seznámit s historií čištění pražských odpadních vod v jednom z nejvýznamnějších skvostů industriální architektury z období průmyslové secese.
Celá čistírenská technologie je dodnes ukryta v podzemním labyrintu mistrně provedených kleneb, výklenků a chodeb z červených cihel. Výjimečnou zastávkou prohlídek je návštěva strojovny se spuštěnými unikátními parními stroji firmy Breitfeld & Daněk z roku 1904. Stroje byly původně určeny zejména pro pohon celé čistírny a povodňových čerpadel, dnes jsou uváděny do chodu jen při zvláštních příležitostech.
Večerní prohlídky zpestří "Trio MUSES" výběrem operních a jazzových skladeb v podání sopranistky Diany Aivia za hudebního doprovodu houslistky Lýdie Janičkovičové a violoncellistky Jany Procházkové. Pro návštěvníky bude po celou dobu otevřena muzejní kavárna s nabídkou čerstvě pražené kávy. Symbolické vstupné 100,- Kč.
Program:
sobota 24. října 2009 10 – 17 h zahájení prohlídek muzea, spuštěné parní stroje 18 – 24 h prohlídky muzea při svíčkách, spuštěné parní stroje
neděle 25. října 2009 10 – 17 h poslední prohlídky muzea
Jak se do muzea dostanete? Ze stanice zelené trasy metra A Hradčanská autobusem číslo 131 do zastávky Nádraží Bubeneč nebo vlakem z Masarykova nádraží do stanice Nádraží Bubeneč a poté pěšky pod viaduktem pod trať do Papírenské ulice číslo 6. Info na http://www.stara-cistirna.cz.
Ekotechnické museum je umístěno v památkově chráněném areálu staré čistírny odpadních vod, která patří mezi významné objekty naší průmyslové architektury. Přestože kapacitní životnost byla plánována do třicátých let minulého století, čistírna poctivě sloužila svému účelu až do roku 1967, kdy byla spuštěna moderní mechanicko-biologická čistírna na nedalekém Císařském ostrově. Ještě počátkem osmdesátých let sloužily původní usazovací nádrže jako manipulační jímky na kal z nové čistírny. A právě ono nekonečné přesluhování je zřejmě hlavní příčinou, proč se stará čistírna dočkala lepších časů.
Zapomenutou budovu v polovině osmdesátých let objevili nadšenci, kteří jí začali znovu vracet zašlý lesk. Dne 26. 4. 1991 byl areál prohlášen za kulturní památku, a tím byl položen zákonný rámec pro další činnost.