pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Kresba Karla Čapka z doby studií na hradeckém gymnáziu
© Archiv Muzea Bratří Čapků v Malých SvatoňovicíchZamilovaný rebel? Karel Čapek žádá o podporu

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Autor článku: 
TZ/jal

„Na Karlově několikaleté zastávce v Hradci je zajímavých více skutečností. V prvé řadě to jsou jeho spisovatelské a redaktorské začátky. Psal totiž hned do několika studentských časopisů. Druhá věc bylo jeho aktivní zapojení do společenského a spolkového života, ať už šlo o pořádání vzdělávacích večerů nebo výlety za město s ostatními studenty. A třetí věc, která ho beze sporu ovlivnila a projevila se i v jeho tvorbě, byla jeho první milostná vzplanutí,“ upozorňuje na spojení s městem autorka projektu Ilona Machová a dodává, že uvedení jeho hry ve světové premiéře je dalším – asi nejvíce zmiňovaným spojením. Letos se o něm hodně mluví v souvislosti s jeho 100. výročím.

Význam Hradce Králové je tedy pro další vývoj v životě mladého spisovatele zásadní. Proto se autorka projektu rozhodla, že Čapkův příběh zpracuje do atraktivní a čtivé formy. Rozhodla se proto vytvořit drobnou publikaci, ve které představí slavného autora jako mladého muže, který už jako student projevoval vzácný literární talent, ale také který aktivizoval své okolí, družil se a rebeloval se spolužáky nebo usiloval o místní dívky. Hradec se také propsal do Karlova díla.

K vytvoření brožury chybí v současnosti jen málo – peníze. Autorka se proto rozhodla požádat o pomoc veřejnost a založila sbírku na platformě Donio. Tam mohou lidé, kteří chtějí projekt podpořit, přispět jakoukoliv částkou. Stránky jsou www.donio.cz/karelcapek. Sbírka potrvá do půlky července.

„Brožuru „Zamilovaný rebel ?“ jak jí zkráceně říkám, připravuji ve svém volném čase a ve spolupráci s místním Společností pro ochranu památek. Nejvíce financí spolkne výroba – tisk. Ráda bych, abychom mohli vytisknout alespoň 3 000 ks, aby ji bylo možné distribuovat po informačních centrech v Hradci a v kraji, na místech spojených s působením Karla Čapka, v knihovnách a podobně. Proto bych chtěla požádat veřejnost o přispění. Jsem si jistá, že brožura bude dělat našemu městu skvělou reklamu,“ vysvětluje Machová. Dodává, že projekt finančně podpořilo i Město Hradec Králové. Částka ale pokryje maximálně 15 % výdajů.

V tuto se chvíli finalizují texty, ilustrace připravuje hradecká výtvarnice Eva Horská a na vizuální úpravě se bude podílet ještě grafička Kateřina Zelingerová.

Sledovat příběh dospívání mladého Karla Čapka mohou zatím zájemci sledovat na facebookové stránce projektu Divá bába, za kterým stojí autorka zamýšlené brožury.

„Snažím se odvyprávět krátké příběhy z Karlova života prostřednictvím Facebooku. Těším se ale, až bude mozaika kompletní a v papírové podobě, a Hradec se tak stane součástí příběhu krátkého, ale naplněného života Karla Čapka,“ uzavírá autorka projektu.

 

www.donio.cz/karelcapek

 

https://www.facebook.com/divaabaaba

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

KLADSKO: Kladské pomezí – tak se nazývá kraj mezi Krkonošemi a Orlickými horami, obklopený z části skalami i lesy, kraj, ve kterém žilo a jistě i žije spousta zajímavých osobností – bratři Čapkové, Božena Němcová, Alois Jirásek, Josef Škvorecký, Egon Hostovský a další. Místní spisovalé ke své tvorbě často hledali předlohu mezi lidmi z okolních městeček, vesnic i samot. Proto se Kladské pomezí nazývá i „krajinou příběhů“. O slávu a dobrou pověst Kladského pomezí se stará už od roku 1997 také stejnojmenná společnost. Její provoz zajišťují dvě skvělé ženy – Markéta Venclová a Lenka Lembejová. Jaký je jejich vztah k tomuto kraji, co dělají, aby se o Pomezí vědělo a bylo vyhledávaným místem výletů a dovolených? A jak to vše zvládají?

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Články a komentáře
23.06.2021