sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Zámek Loučeň
© Archiv pořadateleZámek Loučeň zahajuje advent Křtem největšího adventního věnce

LOUČEŇ: Zámek Loučeň již tradičně zahájí adventní čas Křtem největšího adventního věnce v Čechách, a to v sobotu 27. listopadu. Tato tradiční akce každoročně přiláká na Loučeň stovky návštěvníků.

27.11.2021
Autor článku: 
ČTK

Největší adventní věnec v Čechách patří k Zámku Loučeň již od roku 2010, kdy byl i poprvé zapsán do Knihy českých rekordů. Již tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 27. listopadu, bude kašnu na nádvoří zámku zdobit více než 15 m velký adventní věnec. Ke křtu věnce náleží také krásný rituál, při kterém čtyři andělé spolu s Bílou paní loučenskou postupně rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku po celý advent a vánoční svátky. Tento rok se návštěvníci mohou těšit na zbrusu novou podobu těchto svícnů, které budou svým nasvícením zapadat do celého konceptu světelné show, která je pravidelně promítána na fasádě zámku, i k osvětleným stromům na nádvoří, a budou tak společně tvořit nádhernou světelnou mozaiku, která potěší oko každého návštěvníka.

Světelno–hudební show, která se rozehraje na fasádě zámku každý den v 17:00 je v letošním roce obohacena o novou sekvenci za doprovodu vánoční kolegy Good king Wenceslas.

"Koleda Good king Wenceslas o dobrém českém králi Václavovi je nejznámější koledou v Anglii, avšak v naší zemi je poněkud opomíjená. Přišlo nám líto, že je tato krásná koleda známější v cizině než u nás, proto jsme se rozhodli ji letos zařadit do světelné show, abychom ji tak dostali do širšího povědomí veřejnosti," vysvětluje výběr písně Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

Největší adventní věnec či speciální světelno-hudební show jsou dalšími lákadly vybízejícími k návštěvě Zámku Loučeň. Vedle nich je to speciální výstava s názvem Příběh vánočního stromečku, která je letos tematicky věnována věhlasu českého průmyslu první republiky. Na Loučeni zahájili tuto speciální výstavu ve středu 17. listopadu a po prvním víkendu už sbírají krásné ohlasy od prvních návštěvníků.

"Podle prvních reakcí sklízí největší úspěch stromeček Textilní, Pivovarský či Olympijský. Dětem se dle očekávání nejvíce líbí série stromečků Tři oříšky pro popelku podle jejich oblíbené české pohádky, ale největší radost mají ze speciálního dopisu pro Ježíška, který po prohlídce dostávají," uvádí Alená Holá, průvodkyně zámku Loučeň.

Pivovarský stromeček je také doposud největším stromečkem, který byl kdy v rámci Příběhu vánočního stromečku nazdoben a loučeňští již pracují na zapsání stromečku do Knihy českých rekordů. Dalším rekordmanem na kontě loučenských stromečků je bezpochyby stromeček Olympijský, který svou špičkou sahá až po strop knihovny a je tak jedním z nejimpozantnějších stromečků celé výstavy.

"Vzhledem k tomu, že poprvé v historii dělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, rozhodli jsme se stromeček v knihovně zasvětit právě olympijskému tématu. Stromeček se pyšní ozdobami v podobě 266 medailí, což je stejný počet, jaký českoslovenští a čeští sportovci vybojovali od roku 1918 na olympijských hrách a tímto jim vzdáváme poctu," popisuje kastelán zámku, Vratislav Zákoutský. "Stromeček jsme také doplnili o audio záznamy sportovních komentátorů z nejsilnějších okamžiků olympijských her, takže si návštěvníci připomenou vrcholné momenty z Nagana či vítězství Emila Zátopka v Helsinkách," doplňuje Vratislav Zákoutský.

Kromě těchto stromečku se návštěvníci mohou těšit na dalších 19 stromečků a jeden bonusový navíc.

Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti o tyto prohlídky je návštěvníkům doporučeno rezervovat vstupenky online předem. Prohlídky se konají každý všední den vždy ve 12:00,14:00 a 16:00, o víkendech a vánočních svátcích budou prohlídky probíhat každou celou hodinu od 11:00 do 16:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na Příběh vánočního stromečku na www.zamekloucen.cz.

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023