pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav
Zámek Loučeň
© Archiv pořadateleZámek Loučeň zahajuje advent Křtem největšího adventního věnce

LOUČEŇ: Zámek Loučeň již tradičně zahájí adventní čas Křtem největšího adventního věnce v Čechách, a to v sobotu 27. listopadu. Tato tradiční akce každoročně přiláká na Loučeň stovky návštěvníků.

27.11.2021
Autor článku: 
ČTK

Největší adventní věnec v Čechách patří k Zámku Loučeň již od roku 2010, kdy byl i poprvé zapsán do Knihy českých rekordů. Již tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 27. listopadu, bude kašnu na nádvoří zámku zdobit více než 15 m velký adventní věnec. Ke křtu věnce náleží také krásný rituál, při kterém čtyři andělé spolu s Bílou paní loučenskou postupně rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku po celý advent a vánoční svátky. Tento rok se návštěvníci mohou těšit na zbrusu novou podobu těchto svícnů, které budou svým nasvícením zapadat do celého konceptu světelné show, která je pravidelně promítána na fasádě zámku, i k osvětleným stromům na nádvoří, a budou tak společně tvořit nádhernou světelnou mozaiku, která potěší oko každého návštěvníka.

Světelno–hudební show, která se rozehraje na fasádě zámku každý den v 17:00 je v letošním roce obohacena o novou sekvenci za doprovodu vánoční kolegy Good king Wenceslas.

"Koleda Good king Wenceslas o dobrém českém králi Václavovi je nejznámější koledou v Anglii, avšak v naší zemi je poněkud opomíjená. Přišlo nám líto, že je tato krásná koleda známější v cizině než u nás, proto jsme se rozhodli ji letos zařadit do světelné show, abychom ji tak dostali do širšího povědomí veřejnosti," vysvětluje výběr písně Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

Největší adventní věnec či speciální světelno-hudební show jsou dalšími lákadly vybízejícími k návštěvě Zámku Loučeň. Vedle nich je to speciální výstava s názvem Příběh vánočního stromečku, která je letos tematicky věnována věhlasu českého průmyslu první republiky. Na Loučeni zahájili tuto speciální výstavu ve středu 17. listopadu a po prvním víkendu už sbírají krásné ohlasy od prvních návštěvníků.

"Podle prvních reakcí sklízí největší úspěch stromeček Textilní, Pivovarský či Olympijský. Dětem se dle očekávání nejvíce líbí série stromečků Tři oříšky pro popelku podle jejich oblíbené české pohádky, ale největší radost mají ze speciálního dopisu pro Ježíška, který po prohlídce dostávají," uvádí Alená Holá, průvodkyně zámku Loučeň.

Pivovarský stromeček je také doposud největším stromečkem, který byl kdy v rámci Příběhu vánočního stromečku nazdoben a loučeňští již pracují na zapsání stromečku do Knihy českých rekordů. Dalším rekordmanem na kontě loučenských stromečků je bezpochyby stromeček Olympijský, který svou špičkou sahá až po strop knihovny a je tak jedním z nejimpozantnějších stromečků celé výstavy.

"Vzhledem k tomu, že poprvé v historii dělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, rozhodli jsme se stromeček v knihovně zasvětit právě olympijskému tématu. Stromeček se pyšní ozdobami v podobě 266 medailí, což je stejný počet, jaký českoslovenští a čeští sportovci vybojovali od roku 1918 na olympijských hrách a tímto jim vzdáváme poctu," popisuje kastelán zámku, Vratislav Zákoutský. "Stromeček jsme také doplnili o audio záznamy sportovních komentátorů z nejsilnějších okamžiků olympijských her, takže si návštěvníci připomenou vrcholné momenty z Nagana či vítězství Emila Zátopka v Helsinkách," doplňuje Vratislav Zákoutský.

Kromě těchto stromečku se návštěvníci mohou těšit na dalších 19 stromečků a jeden bonusový navíc.

Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti o tyto prohlídky je návštěvníkům doporučeno rezervovat vstupenky online předem. Prohlídky se konají každý všední den vždy ve 12:00,14:00 a 16:00, o víkendech a vánočních svátcích budou prohlídky probíhat každou celou hodinu od 11:00 do 16:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na Příběh vánočního stromečku na www.zamekloucen.cz.

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Co se děje
03.12.2021

ZLÍN: Dne 1. prosince 2021 odejel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund. V roce 1995 díky etnografovi PhDr. Karlu Pavlištíkovi věnovali oba cestovatelé celý svůj archiv Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.12.2021

ČR-ZLÍN: Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil 102. narozeniny, ve středu zemřel. Potvrdila to Zikmundova rodina i Muzeum jihovýchodní Moravy. Dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila tehdejší Československo a vozy Tatra.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
02.12.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.12.2021