středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Zámek Loučeň
© Archiv pořadateleZámek Loučeň zahajuje advent Křtem největšího adventního věnce

LOUČEŇ: Zámek Loučeň již tradičně zahájí adventní čas Křtem největšího adventního věnce v Čechách, a to v sobotu 27. listopadu. Tato tradiční akce každoročně přiláká na Loučeň stovky návštěvníků.

27.11.2021
Autor článku: 
ČTK

Největší adventní věnec v Čechách patří k Zámku Loučeň již od roku 2010, kdy byl i poprvé zapsán do Knihy českých rekordů. Již tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 27. listopadu, bude kašnu na nádvoří zámku zdobit více než 15 m velký adventní věnec. Ke křtu věnce náleží také krásný rituál, při kterém čtyři andělé spolu s Bílou paní loučenskou postupně rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku po celý advent a vánoční svátky. Tento rok se návštěvníci mohou těšit na zbrusu novou podobu těchto svícnů, které budou svým nasvícením zapadat do celého konceptu světelné show, která je pravidelně promítána na fasádě zámku, i k osvětleným stromům na nádvoří, a budou tak společně tvořit nádhernou světelnou mozaiku, která potěší oko každého návštěvníka.

Světelno–hudební show, která se rozehraje na fasádě zámku každý den v 17:00 je v letošním roce obohacena o novou sekvenci za doprovodu vánoční kolegy Good king Wenceslas.

"Koleda Good king Wenceslas o dobrém českém králi Václavovi je nejznámější koledou v Anglii, avšak v naší zemi je poněkud opomíjená. Přišlo nám líto, že je tato krásná koleda známější v cizině než u nás, proto jsme se rozhodli ji letos zařadit do světelné show, abychom ji tak dostali do širšího povědomí veřejnosti," vysvětluje výběr písně Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

Největší adventní věnec či speciální světelno-hudební show jsou dalšími lákadly vybízejícími k návštěvě Zámku Loučeň. Vedle nich je to speciální výstava s názvem Příběh vánočního stromečku, která je letos tematicky věnována věhlasu českého průmyslu první republiky. Na Loučeni zahájili tuto speciální výstavu ve středu 17. listopadu a po prvním víkendu už sbírají krásné ohlasy od prvních návštěvníků.

"Podle prvních reakcí sklízí největší úspěch stromeček Textilní, Pivovarský či Olympijský. Dětem se dle očekávání nejvíce líbí série stromečků Tři oříšky pro popelku podle jejich oblíbené české pohádky, ale největší radost mají ze speciálního dopisu pro Ježíška, který po prohlídce dostávají," uvádí Alená Holá, průvodkyně zámku Loučeň.

Pivovarský stromeček je také doposud největším stromečkem, který byl kdy v rámci Příběhu vánočního stromečku nazdoben a loučeňští již pracují na zapsání stromečku do Knihy českých rekordů. Dalším rekordmanem na kontě loučenských stromečků je bezpochyby stromeček Olympijský, který svou špičkou sahá až po strop knihovny a je tak jedním z nejimpozantnějších stromečků celé výstavy.

"Vzhledem k tomu, že poprvé v historii dělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, rozhodli jsme se stromeček v knihovně zasvětit právě olympijskému tématu. Stromeček se pyšní ozdobami v podobě 266 medailí, což je stejný počet, jaký českoslovenští a čeští sportovci vybojovali od roku 1918 na olympijských hrách a tímto jim vzdáváme poctu," popisuje kastelán zámku, Vratislav Zákoutský. "Stromeček jsme také doplnili o audio záznamy sportovních komentátorů z nejsilnějších okamžiků olympijských her, takže si návštěvníci připomenou vrcholné momenty z Nagana či vítězství Emila Zátopka v Helsinkách," doplňuje Vratislav Zákoutský.

Kromě těchto stromečku se návštěvníci mohou těšit na dalších 19 stromečků a jeden bonusový navíc.

Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti o tyto prohlídky je návštěvníkům doporučeno rezervovat vstupenky online předem. Prohlídky se konají každý všední den vždy ve 12:00,14:00 a 16:00, o víkendech a vánočních svátcích budou prohlídky probíhat každou celou hodinu od 11:00 do 16:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na Příběh vánočního stromečku na www.zamekloucen.cz.

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022