středa
1. května 2024
svátek slaví Svátekpráce
záchrana pohřebního vozu
© Ondřej Mour



Záchranářská mise pod lupou

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Ve Slováckém muzeu se schyluje k další výstavě. Nově vám dá možnost nahlédnout do míst, kam se pravděpodobně většina návštěvníků nikdy nedostala, a na práci, se kterou se běžně ve svém životě nesetkáte. Připravuje ji trojice odborných pracovníků z oddělení, které patří v historii Slováckého muzea mezi nejmladší. V malém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech se od 26. ledna představí konzervátoři a restaurátoři muzea.

od 26.01.2017 do 23.04.2017
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Díky vystaveným předmětům nebo z podrobné fotodokumentace nahlédnete, jak šikovné ruce mohou rozličným předmětům vrátit zašlou krásu. Seznámíte se s postupy čištění a opravy krojů a krojových součástek, restaurováním nábytku, konzervací keramiky. Pozornosti jistě neunikne ani restaurování obrazů a plastik. „Výstavu jsme nazvali Konzervátoři aneb Skrytá tvář muzea. Naší snahou je totiž alespoň částečně přiblížit veřejnosti základní fakta o našem řemesle. Např. v jakém stavu se předměty nacházejí, než se dostanou do konzervačních dílen, práce na nich a jak jsou následně po zásahu prezentovány na různých výstavách nebo uchovávány v depozitářích,“ informovala Ludmila Štefánková, vedoucí konzervátorsko-restaurátorského oddělení. K umocnění svého sdělení o smyslu této výstavy se neubránila citovat slova českého malíře a průkopníka restaurátorského oboru Bohuslava Slánského: „Restaurátorství jest především službou umění, jež musí být naplněna vážností a láskou k dílům, která mají být zachráněna.“

Oficiální vznik tohoto odborného oddělení, které je považováno za nepostradatelnou součást muzea je spojováno s rokem 1970. Prezentaci v podobě výstav připravují ojediněle, ovšem jejich um a dovednost je prezentována téměř při každé nové realizaci výstavy. „V roce 1995 byly dílny přestěhovány do zrekonstruovaného domu v Hradební ulici, kde sídlíme dodnes. Kolegové Kateřina Berková a Ondřej Mour se specializující na konzervaci a restaurování jednotlivých druhů předmětů a materiálů,“ představila Štefánková v krátkosti historii oddělení a své spolupracovníky. Kolektivní výstava nabídne doslova pohled pod jejich ruce a mnohdy na hodiny mravenčí práce. „Na předmětech si ukážeme degradaci materiálů, například dřeva zcela narušeného dřevokazným hmyzem, hloubkovou korozi na předmětech z kovů nebo mosazi,“ prozradila Štefánková. Kromě názorných ukázek bude mít návštěvník možnost zjistit, co to je restaurátorský protokol. „Je to karta, do které zapisujeme stav před restaurováním, průběh konzervace, restaurování, pravidelnou fotodokumentaci a základní výsledky analýz a rozborů. Objeví se i konkrétními příklady, jak nebo s čím se opravy provádí,“ upřesnila Štefánková.

Zajímavostí na výstavě bude škapulíř, ve kterém byl nalezen tisk na hedvábí. „Tento škapulíř byl vyzvednut při archeologickém výzkumu v roce 1998 v kostele sv. Františka Xaverského. K dalším zajímavostem bude patřit prezentace archeologických tzv. mokrých dřev, jejichž konzervace je velmi specifická metoda, nebo ukázky lepení a doplňování chybějících částí u archeologické keramiky. Vystaveny budou také barokní relikviáře, nádherné ukázky klášterních prací nebo tzv. ceroplastiky (křehké oltáříčky světců modelovaných z vosku) pod šturcem (skleněný poklop),“ přesněji popsala Štefánková, která závěrem dodala, že bohužel nebudou chybět ani ukázky neodborných a laických zásahů a oprav z řad amatérů.

Výstava potrvá do 23. dubna 2017.

Pro návštěvníky budou přichystané mimo jiné i úkoly a hádanky určené dětem a mládeži. Kdo například ví, k čemu slouží třecí kámen nebo kozí nožka, jak vypadá dřevo jasanu, jaký je rozdíl mezi bavlnou a lnem? To vše a mnohem více se dozvíte v nové výstavě Slováckého muzea.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024