neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil
Výstava představí na tři desítky fotografií
© Daniel Schulz



Zábřežské muzeum uvede výstavu talentovaného fotografa Daniela Schulze

Autor článku: 
Tereza Pokorná

<p>ZÁBŘEH: Zábřežské muzeum, které patří pod správu Vlastivědného muzea v Šumperku, vyzvalo letos v květnu všechny amatérské umělce, malíře, fotografy, keramiky, sochaře, řezbáře ale i sběratele, aby se zúčastnili zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava.</p> <p>Jedním z těch, kteří se rozhodli prezentovat svoji práci v minigalerii muzea je i fotograf Daniel Schulz. Olomoucký rodák slavil úspěch se svojí první samostatnou fotografickou výstavou již letos v dubnu. Výstava zaujala nejen veřejnost, ale i předního českého fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita. „Udělat výstavu je jedna věc, ale navázat na ni, to je daleko těžší. Mnozí fotografové po první výstavě ustrnou a čekají na inspiraci, u Daniela Schulze se však objevují témata, která stojí za dlouhodobý rozvoj. Jsou zde náznaky toho, že autor bude pokračovat odklonem od fotografie efektní k fotografii psychologizující,“ hodnotí dosavadní vývoj autora Jindřich Štreit.</p> <p>Daniel Schulz začal zvěčňovat okolní život fotoaparátem Zenit s pevným 50mm sklem již v dětství. Následně získával zkušenosti s Nikonem, Minoltou a nakonec zakotvil u Canonu, který ho převezl přes hranice kinofilmu k digitálu. Autorovo vykročení z ateliéru je tedy výsledkem dlouhodobé přípravy. „Už jako malý prcek jsem trávil řadu času na natáčení se svým dědečkem, jenž byl profesionálním kameramanem tehdejší Československé televize. Často jsem tedy mohl držet v ruce i kameru, ale nakonec mě více než vyjádření celého děje pohybujícími se obrázky, začalo přitahovat jeho zachycení v jediném momentu,“ vzpomíná Schulz.</p> <p>Výstavu Daniela Schulze, která představuje na tři desítky fotografií zachycujících převážně momenty z olomouckých ulic a běžného života, budou mít možnost vidět i návštěvníci zábřežské minigalerie. </p> <p>Vernisáž výstavy se uskuteční 31. července 2014 v 16 hodin v Muzeu Zábřeh. </p> <p>Hlavním hostem večera bude právě zmiňovaný fotograf Jindřich Štreit, který rád podporuje začínající talenty. O hudební doprovod se postará violoncellové kvarteto Four Roses.<br />
Výstava fotografií Daniela Schulze bude k vidění až do 7. září letošního roku.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024