pondělí
29. července 2024
svátek slaví Marta
Výstava představí na tři desítky fotografií
© Daniel Schulz



Zábřežské muzeum uvede výstavu talentovaného fotografa Daniela Schulze

Autor článku: 
Tereza Pokorná

<p>ZÁBŘEH: Zábřežské muzeum, které patří pod správu Vlastivědného muzea v Šumperku, vyzvalo letos v květnu všechny amatérské umělce, malíře, fotografy, keramiky, sochaře, řezbáře ale i sběratele, aby se zúčastnili zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava.</p> <p>Jedním z těch, kteří se rozhodli prezentovat svoji práci v minigalerii muzea je i fotograf Daniel Schulz. Olomoucký rodák slavil úspěch se svojí první samostatnou fotografickou výstavou již letos v dubnu. Výstava zaujala nejen veřejnost, ale i předního českého fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita. „Udělat výstavu je jedna věc, ale navázat na ni, to je daleko těžší. Mnozí fotografové po první výstavě ustrnou a čekají na inspiraci, u Daniela Schulze se však objevují témata, která stojí za dlouhodobý rozvoj. Jsou zde náznaky toho, že autor bude pokračovat odklonem od fotografie efektní k fotografii psychologizující,“ hodnotí dosavadní vývoj autora Jindřich Štreit.</p> <p>Daniel Schulz začal zvěčňovat okolní život fotoaparátem Zenit s pevným 50mm sklem již v dětství. Následně získával zkušenosti s Nikonem, Minoltou a nakonec zakotvil u Canonu, který ho převezl přes hranice kinofilmu k digitálu. Autorovo vykročení z ateliéru je tedy výsledkem dlouhodobé přípravy. „Už jako malý prcek jsem trávil řadu času na natáčení se svým dědečkem, jenž byl profesionálním kameramanem tehdejší Československé televize. Často jsem tedy mohl držet v ruce i kameru, ale nakonec mě více než vyjádření celého děje pohybujícími se obrázky, začalo přitahovat jeho zachycení v jediném momentu,“ vzpomíná Schulz.</p> <p>Výstavu Daniela Schulze, která představuje na tři desítky fotografií zachycujících převážně momenty z olomouckých ulic a běžného života, budou mít možnost vidět i návštěvníci zábřežské minigalerie. </p> <p>Vernisáž výstavy se uskuteční 31. července 2014 v 16 hodin v Muzeu Zábřeh. </p> <p>Hlavním hostem večera bude právě zmiňovaný fotograf Jindřich Štreit, který rád podporuje začínající talenty. O hudební doprovod se postará violoncellové kvarteto Four Roses.<br />
Výstava fotografií Daniela Schulze bude k vidění až do 7. září letošního roku.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024