středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Plakát k výstavě
© Zdroj: www.muzeumsemily.cz



Za betlémskou hvězdou - vánoční výstava více než padesáti betlémů

SEMILY: Předvánoční doba je zde. Ztišit a naladit se do klidné vánoční nálady nebude letos kvůli epidemické situaci jednoduché, ale možná o to důležitější. Semilské muzeum se k tomu rozhodlo přispět svým dílem: „Jako téměř každý rok uvítáme Advent speciální vánoční výstavou“, říká ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. „Ta letošní nese název „Za Betlémskou hvězdou“ a sešlo se na ní přes padesát betlémů nejrůznějších materiálů, velikostí, zpracování a stáří.

od 03.12.2021 do 30.01.2022
Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk

Letošní výstava je speciální tím, že jsme se snažili o co největší pestrost a o to, abychom do Semil dostali i betlémy, které zde doposud nebyly vystaveny. S touto žádostí jsme oslovili muzea ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Mnichově Hradišti a Jilemnici a kolegové nám zapůjčili velmi zajímavá díla“.

Ze sbírek těchto institucí je nyní v Semilech k vidění například rozměrná divadelní opona s motivem barokního betléma Matyáše Bernarda Brauna z Kuksu, královédvorský mechanický betlém Ladislava Cermana s pohyblivými figurkami či rozměrný skříňkový betlém sestavený z ručně malovaných figurek z dílny mnichovohradišťského malíře Václava Ningera z první poloviny 19. století. K dalším zajímavostem určitě patří dvě stě let starý betlém z chlebového těsta či betlém z tragantu, což je bílá pryskyřice, která se získávala nařezáváním kůry ze stromů rostoucích v Řecku, Turecku či Íránu. Z vlastních sbírek je vystaven například skříňkový betlém z kozákovských polodrahokamů se skleněnými figurkami od Jaroslava Brychty. Zároveň zápůjčkami přispěli i soukromí sběratelé. Návštěvníci se tak mohou těšit i na některé betlémy ze semilského prostředí, například na dvě řezbářská díla Zdeňka Lindnera (dvoukřídlý betlém z kostela sv. Petra a Pavla a neobvyklý „betlém v houslích“). K vidění budou i betlémy keramické, papírové, z pečiva, ze šustí či ze skla. Betlém z přírodnin pak vyrobily děti z přírodního klubu Kořínek, sídlícího v zelené roubence v Jílovecké ulici.

Výstava se koná v Muzeu a Pojizerské galerii Semily od 3. 12. 2021 do 30. 1. 2022. A po prohlídce výstavy jste srdečně zváni do muzejního obchůdku plného originálních vánočních dárků od místních tvůrců.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, p. o.

www.muzeumsemily.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024