čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Žáci musí prokázat znalost tématu
© Martina Krsková



XIV. ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubicím kraji

PARDUBICKÝ KRAJ: Krajské kolo této prestižní soutěže pro žáky a studenty škol probíhalo již tradičně v prostorných sálech pardubického IDEONu od 16. do 17 března 2022. Ve výběru témat převažovala spíše technická odvětví, ta historická byla v menšině. Pravidelnými účastníky soutěže jsou i žáci z historického kroužku pod vedením paní učitelky Mgr. Martiny Krskové ze Základní školy Svatopluka Čecha v Chocni. V předchozích letech vždy skupiny dětí slavily úspěch s tématy z historie Chocně a okolí – zabývaly se například rokem 1968, 1989, církevními památkami. Tentokrát se naskytl námět v podobě regionálních pověstí. Pro podklady jim posloužil rukopis Antonína Hlineckého uložený ve sbírce Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a materiály Karla Prudiče z Městského Muzea v Chocni.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Tři týmy si vybraly pro zpracování okruhy Cikánské pověsti z Chocně a okolí, Pověsti očima dnešní generace aneb jsou pověsti mrtvé? a nakonec téma Jedna pověst, dvě verze?. Žáci musí prokázat odborným návštěvníkům i laické veřejnosti, že tématu skutečně rozumí a mají je dobře zpracované. Součástí výstupu musí být abstrakt, pracovní listy, panel s fotkami a postupy, vítané jsou grafy, technické zpracování, dokonalé je pokud děti zkouší svůj výstup prezentovat v praxi mezi vrstevníky. Jeden tým objevil mezi pověstmi, které zpracovávaly děti v 1. polovině 20. století, slohovou práci dívky, která jako židovka zmizela v koncentračním táboře – tedy se vyloženě nabízela možnost rozšířit informace i o kameny zmizelých. Další tým pro změnu načetl pověsti do audio formátu a vytvořil stezku v přírodě s QR kódy, jiná skupina se pak pokusila přepracovat pověst do pc hry Minecraft. Dokonalou reakcí na dnešní dobu byl překlad pracovního listu do ukrajinštiny pro případ nově příchozích spolužáků.

Ačkoli se může na první pohled zdát, že historické téma na soutěž vědy a techniky nepatří, opak je pravdou. Každoročně jsou děti z této choceňské školy úspěšné. I letos dokázaly postoupit z okresního kola, obdržely celou řadu ocenění, například dva týmy Cenu děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Největší odměnou je možnost pro dvě skupiny jet na týdenní stáž do Francie.

Jak se jim práce podařila, se můžete přijít přesvědčit na počátku května do Orlického muzea v Chocni – ano, děti mají vždy k projektu výstavu v místním muzeu. Vernisáž proběhne 3. května od 17. hodin.

Závěrem slovo porotce: Profesně s pověstmi pracuji často, jsem velmi ráda, že se děti rozhodly pro takové téma, a skutečně smekám nad výsledky jejich práce.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024