čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

BROUMOV: I v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po celé České republice. Ve spolupráci s Maiwaldovou akademií Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov se už podruhé zapojili žáci a studenti z Broumovska, kteří tyto vzpomínky zaznamenávají.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Na Broumovsku se projektu účastní třicet dětí ze šesti škol, rozdělených do osmi týmů. Všechny týmy od září loňského roku sbírají historické materiály a natáčejí rozhovory s broumovskými pamětníky, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Závěrečná slavnostní prezentace vzniklých prací se uskuteční 22. března od 16 hodin v sále Dřevník, v broumovském klášteře. Prezentace je zdarma přístupná veřejnosti.

„Díky dětem vznikne 6 videonahrávek a 2 audio-nahrávky o pamětnících z Broumova, Teplic nad Metují a Police nad Metují. Letošní příběhy vyprávějí například o osídlování pohraničí, okupaci Československa, nebo kolektivizaci. Na celém projektu je zajímavé propojení týmů ze základních škol, gymnázia a ZUŠ, chtělo to trochu odvahy a vysvětlování, ale ukázalo se, že rozdílný věk, nestejná úroveň znalostí historie nebo práce se střihem a kamerou nejsou překážkou, spíš vzájemnou inspirací a motivací v projektu. Od toho se odvíjí i hodnocení jednotlivých týmů při závěrečné prezentaci a pro mě je vítězem každý tým, který dotáhne svůj projekt do konce,“ uvádí koordinátorka Pavla Semeráková z Maiwaldovy akademie.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojil i tým ze ZŠ Masarykova v Broumově. „Oslovili jsme několik pamětníků, ale nakonec zpracováváme příběh pana Jaroslava Netíka - byl první, kdo byl ochoten vyprávět své vzpomínky a nechat je zaznamenat. Jeho příběh nás zaujal tím, že jsme se dozvěděli něco o životě soukromých zemědělců po roce 1948. Překvapilo nás třeba, že dostal řadu vyznamenání, přestože nebyl členem KSČ, že rád vzpomíná na vojnu, kdy často jezdil domů a nebyl u PTP jako ostatní muži ze soukromých hospodářství, že promítal kino nebo že rodičům vykali,“ uvedla Jindřiška Vašáková z broumovského týmu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum. Od roku 2012 se do něho po celé ČR zapojilo 661 českých škol s více jak 4234 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 800 učitelů zdokumentovali v 983 týmech na TISÍC pamětnických příběhů.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024