středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Ilustrační snímek z filmu Jan Palach
© Karel Cudlín



Vzpomínky na rok 1968 na Dlabačově

PRAHA: V druhé polovině srpna budou mít návštěvníci Kina Dlabačov možnost přenést se zpět v čase do Československa roku 1968, a to hned v rámci dvou snímků. O ryzí atmosféru se postará Československý filmový týdeník, který připomene 50. výročí okupace vojsk Varšavské smlouvy. Jako hlavní film večera se představí drama s všeříkajícím názvem Jan Palach.

Autor článku: 
Veronika Váňová

Jan Palach

Režie: Robert Sedláček

Hlavní večerní snímek Jan Palach je dvouhodinové drama, které na základě dostupných faktů zobrazuje poslední měsíce života mladého muže, při čemž se snaží nahlédnout do jeho nitra. Ačkoliv se mladý student filozofie aktivně zapojoval do různých protiokupačních akcí, jeho sebeupálení zaskočilo nejen širokou veřejnost, ale především jeho rodinu, která nezachytila ani sebemenší náznak jeho odhodlání. Snímek zachycuje vnitřní proměnu citlivého studenta, od jeho studií a kolejního života, přes soužití s rodinou, či brigády ve Francii, až po jeho šokující protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci Československa.

 

Československý filmový týdeník 35/1968

Černobílý historický dokument vstupuje na plátno formou krátkého předfilmu ku příležitosti připomínky 50. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Celkem 17 minut velmi emotivních záběrů okupovaných ulic hlavního města, při kterých kameramani mnohdy nasazovali i vlastní životy. Autentické záznamy ze srpna 1968 dokládají vpád vojsk pěti států pod sovětským vedením na území Československé socialistické republiky. Zástupy jejich vojenských letadel chrlících jeden tank za druhým, záběry okupovaných ulic Prahy i bezprostřední reakce nic netušících obyvatel. Připomeňme si smutnou ale důležitou tragickou událost, která zasáhla naši zemi i v době míru.

Čvrtek 23.8. a sobota 25. 8. 21:00

Cena: 110 Kč

Kino Dlabačov sídlí hned vedle OREA Hotelu Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97 a autobusem 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou).

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024