HAVÍŘOV-ŽIVOTICE: Muzeum Těšínska od úterý 5. února 2019 zpřístupní dvě nové výstavy v Památníku životické tragédie. Panelové výstavy přiblíží osudy dvou evropských obcí a jejich obyvatel, které potkal podobně tragický osud jako naše Lidice. Výstavy byly zapůjčeny z Památníku Lidice.
Jméno francouzské obce Oradur-Sur-Glane vyvolává v občanech Francie stejné pocity, jako jméno Lidic u obyvatel České republiky. Obě tyto evropské obce se staly symbolem nacistické bestiality. Je takřka neuvěřitelné, že se zločiny na českých Lidicích i francouzském Oradouru udály s odstupem dvou let ve stejný den – 10. června.
TRAGÉDIE V ORADOUR-SUR-GLANE
Výstava připomíná vyvraždění obyvatel francouzské obce Oradour-sur-Glane jednotkami SS 10. června 1944. Toho dne byli zastřeleni téměř všichni muži a v kostele bylo upáleno 247 žen a 205 dětí. Celkem bylo zavražděno 642 civilistů.
TRAGÉDIE V TELEVÅGU
Rybářská vesnice Televåg leží v Norsku nedaleko města Bergen. V dubnu 1942 byla srovnána se zemí jako odveta za smrt dvou příslušníků gestapa. Jeho obyvatelé byli odvlečeni do koncentračních táborů.
Zdroj: Iva Lupková, tisková mluvčí Muzea Těšínska, www.muzeumct.cz
HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež. Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu.
PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.
BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.
PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.