PRAHA: Pokud máte zájem o umění, které spojuje dědictví minulosti s neotřelým moderním přístupem, neměli byste si nechat ujít zcela mimořádnou a unikátní výstavu, kterou chystá prestižní galerie Mánes v samém srdci Prahy. Tato výstava představuje dílo celosvětově uznávaného tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Událost, která slibuje, že zaujme návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, a to díky své jedinečné kombinaci umělecké kreativity a technické preciznosti, se uskuteční od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025.
Jméno Vojtěcha Kubašty rezonuje nejen v České republice, ale i daleko za jejími hranicemi. Jeho nadání pro vytváření prostorových knížek a betlémů nemá obdoby a jeho díla se nacházejí ve sbírkách po celém světě. Kubašta dokázal spojit své technické dovednosti architekta s uměleckým talentem, čímž vytvořil díla, která překračují hranice běžného vnímání papíru jako média.
Vojtěch Kubašta ilustroval a vytvořil více než 200 pop-up knih vydaných téměř ve 40 světových jazycích. Mezi jeho nejslavnější „hýbačky“, jak svým pohyblivým obrázkům sám říkal, patří pohádky jako Popelka, Sněhurka, Červená Karkulka, Perníková chaloupka nebo Tři malá prasátka. Každá z jeho knih je plná detailů a překvapivých momentů, kdy se obrázky před očima proměňují v souladu s příběhem, což fascinuje děti i dospělé na celém světě.
Kubašta byl jedním z mála českých umělců, jejichž tvorba měla obrovský mezinárodní úspěch. Jeho papírová magie uhranula i Walta Disneyho, který následně Kubaštu pověřil, aby (ač anonymně) vytvořil trojrozměrné knižní verze jeho filmů – například Bambiho, Knihu džunglí, Mickey Mouse nebo 101 dalmatinů.
Výjimečnost této výstavy spočívá především v tom, že návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět původní prostorové knížky Vojtěcha Kubašty ve zcela novém světle. Tyto knížky, které samy o sobě představují úžasný příklad mistrovského řemesla a umělecké invence, budou navíc rozpohybovány.
Představte si, jak před vámi ožívají stránky a ilustrace, jak se postavy a krajiny začínají pohybovat jako v kouzelném filmu, a to vše v reálném čase a prostoru, což umocňuje pocit přítomnosti a účasti na něčem skutečně mimořádném. Prostorové uspořádání výstavy umožní návštěvníkům prozkoumat každé dílo z různých úhlů a prohloubí tak interaktivní zážitek i porozumění mistrovské práci s papírem. Na výstavě se můžete těšit na obrovskou škálu děl, jež demonstrují Kubaštův neuvěřitelný záběr. Od klasických betlémů, které ožívají před očima diváků, přes nápadité prostorové knihy plné detailů, které vtahují čtenáře do příběhu, až po unikátní experimentální díla, která přesahují hranice tradičního chápání knihy a ilustrace.
Pro každého, kdo se zajímá o umění, design, architekturu, nebo pro rodiny s dětmi, které chtějí zažít něco opravdu jedinečného, je tato výstava v Mánesu neodolatelnou nabídkou. Nechte se unést kouzlem a bohatstvím Kubaštovy tvorby, která oslavuje lidskou kreativitu a neomezené možnosti uměleckého vyjádření. Výstava je otevřena široké veřejnosti a poskytuje nejen možnost obdivovat Kubaštova díla, ale také se zúčastnit doprovodných programů, jež zahrnují workshopy, přednášky a komentované prohlídky. Tyto aktivity obohatí váš zážitek a poskytnou hlubší vhled do procesu vytváření prostorových knížek a betlémů.
Chcete se vrátit zpět do dětství? Přijďte do Mánesu, nejkrásnější výstavní síně v České republice. Prodejní výstava bude otevřena denně od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025. Již nyní je možné si zakoupit vstupenky na síti Ticketportal. Více na www.kubasta.art.
Vojtěch Kubašta
Světově uznávaný malíř, grafik, ilustrátor a tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěch Kubašta (1914–1992) se narodil se Vídni. Tvůrčí zájem o betlémy měl od 12 let. Již od 40. let tvořil Vojtěch Kubašta pro více než 10 největších nakladatelů. Nejdříve to byly ilustrace do knih, později začaly vznikat jeho první prostorové betlémy a dětské knížky. V dnešní terminologii 3D knihy neboli pop-up se pak staly autorovou celoživotní náplní. Vojtěch Kubašta ilustroval několik set titulů klasických prostorových knih, v různých kompilacích pak přes 150 prostorových pohyblivých knih, desítky betlémů, prostorové i ploché pohlednice nebo omalovánky. Vytvořil ale i nezapomenutelné grafické listy, které jsou dnes sběratelsky vyhledávané, stejně jako všechna původní, dobová vydání jeho publikací.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.