neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín



Výstava „Franz Goëss: Praha 1968"

od 05.10.2009 do 31.10.2009

Jihlava. Po celý letošní říjen bude v prostorách Cizojazyčné knihovny na Vysoké škole polytechnické Jihlava k vidění výstava fotografií rakouského fotografa Franze Goësse připomínající události v letech 1968-1969 v tehdejší ČSSR. Černobílé fotografie velkých formátů jsou přes své neveselé téma mistrným reportážním dílem, zachycují okamžiky z ulice, ze slavnostních shromáždění a z řečnických tribun. Je z nich cítit nadšení a naději a následné zklamání, v neposlední řadě i tragiku lidských osudů. Některé z vystavených fotografií vůbec jako první informovaly demokratickou část světa o skutečném dění v tehdejším Československu a jsou proto velmi cenné pro naši historii.

Výstavou v Jihlavě tak pokračuje roční turné po České republice. Kromě Jihlavy byla výstava k vidění např. v Praze, Brně, Liberci, Znojmě či Opavě. Po Jihlavě poputuje výstava do Ústí nad Labem.

Výstava v Jihlavě se koná u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce roku 1989 a v Cizojazyčné knihovně si lze zapůjčit DVD s autentickými dobovými nahrávkami, tak jak je v letech 1968 -1969 zachytila rakouská televize ORF. Mnohé z těchto nahrávek nebyly doposud v ČR zveřejněny.

 

Výstava
Výstavu připravilo Rakouské kulturní fórum v Praze, které si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl zprostředkovat věrný a obsáhlý obraz Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu a dalších oborů vystupuje jako pojítko nejen mezi rakouskou a českou kulturou, ale i mezi kulturami dalších zemí.

 

Autor výstavy

Autorem fotografii snímků je rakouský fotograf Franz Goëss (nar. 1929 v Klagenfurtu), jenž byl koncem šedesátých let přítomen v Československu jako korespondent francouzského časopisu Paris Match pro východní Evropu. Ve svých fotoreportážích zachytil reformní snahy v Praze a Bratislavě od samých počátků až po jejich ztroskotání vstupem vojenských sil Varšavské smlouvy. Franz Goëss pracoval již v roce 1956 pro tentýž týdeník v Budapešti. V Rakousku se stal známým během prvních roků svého působení v deníku Kronenzeitung a později díky svým televizním dokumentům.

 

Na pořádání výstavy v Jihlavě se společně podílejí Vysoká škola polytechnická Jihlava a jihlavské občanské sdružení Iglauer Regionalkulturverband.

 

Výstavu lze navštívit v prostorách cizojazyčné knihovny Vysoké školy polytechnické Jihlava v každý všední den, od 8:00 do 18:00 hodin. Výstava je návštěvníkům zpřístupněna zdarma.

 

Pořadatelé

 

Pořadateli výstavy je Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) společně s občanským sdružení Iglauer Regionalkulturverband (IRKV - Jihlavské regionální kulturní sdružení). VŠPJ a IRKV vzájemně spolupracují od roku 1998 na různých kulturních a vzdělávacích aktivitách zaměřených na podporu a rozvoj česko - rakousko - německých vztahů, vzdělávání v cizích jazycích a na rozvoji přeshraničních kontaktů regionu Vysočiny.

 

Za dlouholetou podporu a rozvoj kulturních a vzdělávacích aktivit v oblasti česko - rakousko - německých vztahů převzali zástupci VŠPJ a IRKV v listopadu 2008 ocenění „Medaili Přemysla Pittra“. Ocenění bylo uděleno Nadací Přemysla Pittra a Olgy Fierzové se sídlem v Pedagogickém muzeu J.A. Komenského v Praze. Předání  ocenění  se  zástupci Nadace osobně účastnili a předání se konalo pod záštitou a za účasti 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR JUDr. Petra Pitharta, ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ondřeje Lišky, primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala a diplomatických zástupců Spolkové republiky Německa a Rakouské republiky. Aktivity obou organizací podporuje např. Česko - německý fond budoucnosti v Praze, či Robert Bosch Stiftung (Nadace Roberta Bosche) ve Stuttgartu.

 

Kontakt pro novináře:

 

Mojmír Kolař

Iglauer Regionalkulturverband o.s. (Jihlavské regionální kulturní sdružení)

Musilova 31

586 01 Jihlava

 

Email: smkolar@ji.cz

Tel.: 606 664 083

 

 

Další informace k tématu najedete:

 

1.Vysoká škola polytechnická Jihlava

http://www.vspj.cz

 

2.Rakouské kulturní fórum Praha

http://www.bmeia.gv.at/index.php?id=60740&L=0

 

3. Prezentace Cizojazyčné knihovny VŠPJ:

http://www.vspj.cz/studium/pck_cz.pdf

 

4. Přehled společných aktivit Vysoké školy polytechnické Jihlava a občanského sdružení Iglauer Regionalkulturverband:

http://www.vspj.cz/studium/prehled_aktivit.pdf

 

5. Pedagogické muzeum J.A.Komenského:

http://www.pmjak.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...