středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Retrospektivní výstava TIMELAPSE fotografa Jana Williama Drnka
© Zdroj: myslbek.comVýstava fotografa Jana Williama Drnka odkryje detaily Slovanské epopeje i fotografie z cest do Indie, Bhútánu či Afriky

PRAHA: Výstava TIMELAPSE ukáže od 16. listopadu do 31. ledna v pražské Nákupní galerii Myslbek tvorbu fotografa Jana Williama Drnka, který stojí za digitalizací díla Slovanská epopej Alfonse Muchy a za stejnojmennou unikátní knihou. Plátna Slovanské epopeje s celkovou plochou 650 m2 převedl fotograf pomocí náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie a speciální techniky tisku. Na výstavě TIMELAPSE mají návštěvníci možnost prozkoumat dvě vytištěná digitalizovaná plátna z tohoto unikátního projektu a rovněž si poprvé sami prolistovat knihu Slovanská epopej. Muchovo dílo tak bude možné prohlížet v kvalitě 1 : 1, tedy jako v galerii, a to při zachování barevné věrnosti obrazů. Ze svého uměleckého portfolia představuje na výstavě Jan William Drnek také fotografický cyklus Talking Glass, který zachycuje výtvarníka Bořka Šípka při tvorbě hudebního nástroje didgeridoo ze skla. Šíři Drnkovy tvorby doplňují velkoformátové fotografie z expedic do Afriky, Indie a Bhútánu. Vstup na výstavu je zdarma.

od 16.11.2022 do 31.01.2023
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Jan William Drnek se specializuje na náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie s vysokým rozlišením a na techniku HDR. Původně studoval kybernetiku a při studiu vyvinul přístroj na sledování očních pohybů. Principy vidění lidského oka, vnímání barev, obrazu a jeho zpracování v mozku jsou úzce propojené s jeho viděním fotografa. Digitalizace Slovanské epopeje byla jeho prozatím největším a nejkomplexnějším projektem. Pro tuto vysoce specifickou zakázku bylo nutné vyvinout technologii, která zachytí nejen veškeré detaily obřích pláten, ale také zachová barevnou věrnost díla. Z jednoho Muchova plátna, z nichž každé je vysoké i široké několik metrů, pořídil zhruba 200 až 300 fotografií o velikosti 50 megapixelů, snímky se následně skládaly v počítači. Téměř padesátičlenný pracovní tým pod Drnkovým vedením vytvořil velkoformátovou knižní publikaci v limitovaném vydání v roce 2019.

Nejde o reprodukování ani o znovuoživování originálu jeho ozvláštněním, nýbrž – jde o originál vytvořený z originálu,“ píše v předmluvě ke knize filozof Miroslav Petříček. Návštěvníci výstavy TIMELAPSE mohou precizní profesionalitu, s níž Jan William Drnek digitalizovanou Slovanskou epopej vytvořil, posoudit nejen při listování knihou, ale i při prohlížení dvou vytištěných pláten. Součástí knihy je vysoce kvalitní lupa, díky níž lze detaily Muchových rozměrných pláten obdivovat ve skutečné velikosti a velkoleposti. Tiskový rastr přitom není viditelný ani při osminásobném zvětšení.

Výstava TIMELAPSE nechává nahlédnout i do další tvorby fotografa Jan Williama Drnka. Projekt Talking Glass je důkazem tvůrčího setkání s designérem Bořkem Šípkem a hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, které se uskutečnilo v roce 2010. Pro Drnka šlo o první fotografický projekt z umělecké oblasti. Jeho fotografie dokumentují ducha a duši jedinečné práce, kdy dnes už bohužel zesnulý výtvarník Bořek Šípek hudební nástroj spojený s australskými domorodci vytvořil ze skla, a tím ho povýšil na designový objekt.

Další část výstavy TIMELAPSE zavede návštěvníky prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka do exotických končin planety – Indie, Afriky a Bhútánu. Na podzim roku 2008 procestoval Jan William Drnek fotogenická místa afrického kontinentu, kde pořídil unikátní fotografie krajiny, zvířat a v neposlední řadě místních obyvatel. Na výstavě TIMELAPSE Afriku přibližuje velkoformátovou fotografií o velikosti 630x300 cm vodopádů Epupa Falls, která diváky přenese do rozlehlé a spletité sítě vodopádů a kaskád na hranicích Namibie a Angoly. Doplní ji zejména portréty jednoho z nejzajímavějších afrických kmenů Himba, jehož ženám se říká červené krásky černé Afriky. To proto, že si na celé tělo i vlasy nanášejí červenou hlinku.

Snímky z Indie byly pořízeny během fotoexpedice v roce 2013. Zaměřovala se především na fotografování indických slavností, rituálů a tradic. Jan William Drnek zachytil mimo jiné neopakovatelnou atmosféru na ghátech posvátné řeky Gangy či autentický život málo známých kmenů v oblasti státu Chhattisgarh. Byl také při nejfantastičtějším svátku na planetě – svaté pouti Mahá Kumbh Mela, kdy miliony hinduistů smývají v posvátných vodách své hříchy a osvobozují se tak z neustálého koloběhu nových zrození.

Prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka z fotoexpedice z roku 2014 zájemci ještě nahlédnou do země blízko nebe, země hřmícího draka – do tajemného Bhútánu. Bhútánské království bylo po staletí izolované od okolního světa, což mu umožnilo si zachovat unikátní kulturu. Jan William Drnek se v zemi soustředil především na portréty místních lidí, atmosféru buddhistických klášterů a na etnické slavnosti Tshechu v městě Paro. Ústředním bodem těchto náboženských festivalů jsou tance v maskách.

Výstava TIMELAPSE se koná v Nákupní galerii Myslbek od 16. 11. 2022  do 31. 1. 2023 a bude zakončena aukcí fotografií, jejíž výtěžek věnuje fotograf neziskové organizaci Cesta domů.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022