sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Retrospektivní výstava TIMELAPSE fotografa Jana Williama Drnka
© Zdroj: myslbek.comVýstava fotografa Jana Williama Drnka odkryje detaily Slovanské epopeje i fotografie z cest do Indie, Bhútánu či Afriky

PRAHA: Výstava TIMELAPSE ukáže od 16. listopadu do 31. ledna v pražské Nákupní galerii Myslbek tvorbu fotografa Jana Williama Drnka, který stojí za digitalizací díla Slovanská epopej Alfonse Muchy a za stejnojmennou unikátní knihou. Plátna Slovanské epopeje s celkovou plochou 650 m2 převedl fotograf pomocí náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie a speciální techniky tisku. Na výstavě TIMELAPSE mají návštěvníci možnost prozkoumat dvě vytištěná digitalizovaná plátna z tohoto unikátního projektu a rovněž si poprvé sami prolistovat knihu Slovanská epopej. Muchovo dílo tak bude možné prohlížet v kvalitě 1 : 1, tedy jako v galerii, a to při zachování barevné věrnosti obrazů. Ze svého uměleckého portfolia představuje na výstavě Jan William Drnek také fotografický cyklus Talking Glass, který zachycuje výtvarníka Bořka Šípka při tvorbě hudebního nástroje didgeridoo ze skla. Šíři Drnkovy tvorby doplňují velkoformátové fotografie z expedic do Afriky, Indie a Bhútánu. Vstup na výstavu je zdarma.

od 16.11.2022 do 31.01.2023
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Jan William Drnek se specializuje na náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie s vysokým rozlišením a na techniku HDR. Původně studoval kybernetiku a při studiu vyvinul přístroj na sledování očních pohybů. Principy vidění lidského oka, vnímání barev, obrazu a jeho zpracování v mozku jsou úzce propojené s jeho viděním fotografa. Digitalizace Slovanské epopeje byla jeho prozatím největším a nejkomplexnějším projektem. Pro tuto vysoce specifickou zakázku bylo nutné vyvinout technologii, která zachytí nejen veškeré detaily obřích pláten, ale také zachová barevnou věrnost díla. Z jednoho Muchova plátna, z nichž každé je vysoké i široké několik metrů, pořídil zhruba 200 až 300 fotografií o velikosti 50 megapixelů, snímky se následně skládaly v počítači. Téměř padesátičlenný pracovní tým pod Drnkovým vedením vytvořil velkoformátovou knižní publikaci v limitovaném vydání v roce 2019.

Nejde o reprodukování ani o znovuoživování originálu jeho ozvláštněním, nýbrž – jde o originál vytvořený z originálu,“ píše v předmluvě ke knize filozof Miroslav Petříček. Návštěvníci výstavy TIMELAPSE mohou precizní profesionalitu, s níž Jan William Drnek digitalizovanou Slovanskou epopej vytvořil, posoudit nejen při listování knihou, ale i při prohlížení dvou vytištěných pláten. Součástí knihy je vysoce kvalitní lupa, díky níž lze detaily Muchových rozměrných pláten obdivovat ve skutečné velikosti a velkoleposti. Tiskový rastr přitom není viditelný ani při osminásobném zvětšení.

Výstava TIMELAPSE nechává nahlédnout i do další tvorby fotografa Jan Williama Drnka. Projekt Talking Glass je důkazem tvůrčího setkání s designérem Bořkem Šípkem a hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, které se uskutečnilo v roce 2010. Pro Drnka šlo o první fotografický projekt z umělecké oblasti. Jeho fotografie dokumentují ducha a duši jedinečné práce, kdy dnes už bohužel zesnulý výtvarník Bořek Šípek hudební nástroj spojený s australskými domorodci vytvořil ze skla, a tím ho povýšil na designový objekt.

Další část výstavy TIMELAPSE zavede návštěvníky prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka do exotických končin planety – Indie, Afriky a Bhútánu. Na podzim roku 2008 procestoval Jan William Drnek fotogenická místa afrického kontinentu, kde pořídil unikátní fotografie krajiny, zvířat a v neposlední řadě místních obyvatel. Na výstavě TIMELAPSE Afriku přibližuje velkoformátovou fotografií o velikosti 630x300 cm vodopádů Epupa Falls, která diváky přenese do rozlehlé a spletité sítě vodopádů a kaskád na hranicích Namibie a Angoly. Doplní ji zejména portréty jednoho z nejzajímavějších afrických kmenů Himba, jehož ženám se říká červené krásky černé Afriky. To proto, že si na celé tělo i vlasy nanášejí červenou hlinku.

Snímky z Indie byly pořízeny během fotoexpedice v roce 2013. Zaměřovala se především na fotografování indických slavností, rituálů a tradic. Jan William Drnek zachytil mimo jiné neopakovatelnou atmosféru na ghátech posvátné řeky Gangy či autentický život málo známých kmenů v oblasti státu Chhattisgarh. Byl také při nejfantastičtějším svátku na planetě – svaté pouti Mahá Kumbh Mela, kdy miliony hinduistů smývají v posvátných vodách své hříchy a osvobozují se tak z neustálého koloběhu nových zrození.

Prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka z fotoexpedice z roku 2014 zájemci ještě nahlédnou do země blízko nebe, země hřmícího draka – do tajemného Bhútánu. Bhútánské království bylo po staletí izolované od okolního světa, což mu umožnilo si zachovat unikátní kulturu. Jan William Drnek se v zemi soustředil především na portréty místních lidí, atmosféru buddhistických klášterů a na etnické slavnosti Tshechu v městě Paro. Ústředním bodem těchto náboženských festivalů jsou tance v maskách.

Výstava TIMELAPSE se koná v Nákupní galerii Myslbek od 16. 11. 2022  do 31. 1. 2023 a bude zakončena aukcí fotografií, jejíž výtěžek věnuje fotograf neziskové organizaci Cesta domů.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023