středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Titulní strana časopisu
© Archiv vydavatele



Vyšlo první letošní číslo Vlastivědného časopisu Těšínsko

ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo první číslo 61. ročníku časopisu Těšínsko. Vzhledem k tomu, že si v letošním roce město Karviná připomíná 750 let své psané historie, byly do tohoto čísla zařazeny studie historiků, kteří zpracovali dosud neznámá či méně známá témata.

Autor článku: 
Iva Lupková

Zcela nové skutečnosti z dějin Fryštátu v 17. století ve svém příspěvku předkládá David Pindur. Jména fryštátského purkmistra a radních na pokladní truhle z roku 1660 se mu staly východiskem pro odkrytí širších sociálních a kulturních vazeb mezi vybranými představiteli raně novověkých elit města. V další studii Radoslav Daněk popsal dějiny karvinského pivovaru Larisch-Mönnichů. Ačkoliv ukončení provozu a následná demolice v 50. letech minulého století uzavřely dlouhou historii jednoho z největších a nejmodernějších pivovarských závodů v tehdejším Československu, „karvinské pivo“ je dodnes mezi znalci dějin kvasného průmyslu i patrioty pojmem.

Do aktuálního čísla v šíři 160 stran dále přispěla řada dalších autorů. Romana Rosová zmapovala osudy zámku v Chotěbuzi, který je pro svůj současný neutěšený stav jednou z nejohroženějších památek Moravskoslezského kraje. Počátkům mariánského kostela a farnosti v dnešní ostravské části Radvanice se věnoval Pavel Březinský. Dramatický průběh ozbrojeného střetu skupiny banderovců s příslušníky Sboru národní bezpečnosti v beskydské lokalitě Bílý Kříž na sklonku září 1947 vylíčil Jaromír Kalus. Historik Radim Jež představil první část edice pozůstalosti kněžny Alžběty Lukrécie z roku 1653, jde o evidenci pozůstatků zbrojnice a arzenálu ze zničeného těšínského zámku či některých oděvů.

Z četných kratších příspěvků zmiňme pojednání o počátcích železničního provozu na Těšínsku a v samotném Těšíně nebo připomínku 150 let existence zděné budovy bývalé evangelické školy v třinecké části Guty. Nechybí rovněž několik recenzí a zpráv o nejnovější české a polské literatuře se vztahem k regionu.

 

Cena výtisku: 100 Kč

K dostání v pobočkách Muzea Těšínska

 

Distribuce a objednávky:

Muzeum Těšínska, příspěvková organizace

Masarykovy sady 103/19

737 01 Český Těšín

+420 558 761 225

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024