pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Instalace ve výlohách školy, ředitelka Dáša Nesvedová
© Archiv ZUŠ



Výlohy obchodů v sousedství ZUŠ Trnka se promění v malou výstavní síň.

PLZEŇ: Výstava prací žáků výtvarných oborů „Umění nezastavíš“ plzeňské ZUŠ Trnka ozdobí výlohy v Zábělské ulici až do 5. března. Děti tvořily v průběhu uplynulého pololetí především v rámci online výuky, doma za zavřenými dveřmi. Díky výstavě si teď jejich práce budou moci prohlédnout nejen rodiče a spolužáci, ale potěší i obyvatele a návštěvníky plzeňské čtvrti Doubravka. ZUŠ Trnka se výstavou ve výlohách připojuje k iniciativě Cirku La Putyka s názvem „Kulturu nezastavíš“.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Distanční výuka trvá s krátkými přestávkami už od jara a žáci i učitelé se řadu měsíců musí vyrovnávat s nemalými obtížemi. „Snažíme se s dětmi dál pracovat, rozvíjet jejich talent a v neposlední řadě jim jednou týdně dopřát při tvorbě smysluplnou relaxaci. Věříme, že chvíle, které děti stráví kreslením, modelováním či animací, pomáhají nejen jim, ale i jejich rodičům, pro které je tato doba také velmi náročná,“ říká ředitelka ZUŠ Trnka Dáša Nesvedová.

Pro výstavu ve výlohách vybrala škola několik desítek prací, které děti vytvořily zejména během distanční výuky, ale i doma, ve svém volném čase, v návaznosti na distanční vyučování. Několik prací je z nedlouhého období, kdy děti mohly na podzim školu navštěvovat. „Domluvili jsme se s majiteli obchodů v Zábělské ulici a ti nám ochotně poskytli své výlohy jako výstavní plochu. K vidění bude celkem 13 panelů formátu A1, které reprezentují vždy ucelenou skupinu žáků jednoho učitele,“ upřesnila Dáša Nesvedová.

Výstava nabídne kromě výtvarných prací i krátké filmy, které vytvořily děti z oboru animace. Návštěvníci je budou moci zhlédnout na obrazovce ve výloze budovy ZUŠ Trnka, vždy v odpoledních a podvečerních hodinách. Součástí projekce budou i filmy vytvořené žáky výtvarného oboru v rámci projektu Šablony. Jeden z těchto animovaných snímků, příběh O Snožroutkovi, získal v listopadu 2020 na festivalu Animánie hlavní cenu Animánička v nejmladší kategorii.

Soukromá ZUŠ Trnka o.p.s. byla založena z iniciativy nynější ředitelky Dáši Nesvedové v roce 2002. V září 2003 získala akreditaci MŠMT ČR. Škola nabízí dva obory - literárně dramatický a výtvarný. V rámci výtvarného oboru se zájemci mohou dále věnovat buď všeobecné výtvarné výchově, kde mají možnost rozvíjet svůj talent v kresbě, malbě, grafice a keramice, nebo animační tvorbě se zaměřením na klasické animační techniky i na multimédia. Další možností volby je keramika a sochařství. ZUŠ Trnka má více než devadesátiprocentní úspěšnost v přijetí absolventů na střední i vysoké umělecké školy.

Více najdete na www.zustrnka.cz a na FB.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024