čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
Instalace ve výlohách školy, ředitelka Dáša Nesvedová
© Archiv ZUŠVýlohy obchodů v sousedství ZUŠ Trnka se promění v malou výstavní síň.

PLZEŇ: Výstava prací žáků výtvarných oborů „Umění nezastavíš“ plzeňské ZUŠ Trnka ozdobí výlohy v Zábělské ulici až do 5. března. Děti tvořily v průběhu uplynulého pololetí především v rámci online výuky, doma za zavřenými dveřmi. Díky výstavě si teď jejich práce budou moci prohlédnout nejen rodiče a spolužáci, ale potěší i obyvatele a návštěvníky plzeňské čtvrti Doubravka. ZUŠ Trnka se výstavou ve výlohách připojuje k iniciativě Cirku La Putyka s názvem „Kulturu nezastavíš“.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Distanční výuka trvá s krátkými přestávkami už od jara a žáci i učitelé se řadu měsíců musí vyrovnávat s nemalými obtížemi. „Snažíme se s dětmi dál pracovat, rozvíjet jejich talent a v neposlední řadě jim jednou týdně dopřát při tvorbě smysluplnou relaxaci. Věříme, že chvíle, které děti stráví kreslením, modelováním či animací, pomáhají nejen jim, ale i jejich rodičům, pro které je tato doba také velmi náročná,“ říká ředitelka ZUŠ Trnka Dáša Nesvedová.

Pro výstavu ve výlohách vybrala škola několik desítek prací, které děti vytvořily zejména během distanční výuky, ale i doma, ve svém volném čase, v návaznosti na distanční vyučování. Několik prací je z nedlouhého období, kdy děti mohly na podzim školu navštěvovat. „Domluvili jsme se s majiteli obchodů v Zábělské ulici a ti nám ochotně poskytli své výlohy jako výstavní plochu. K vidění bude celkem 13 panelů formátu A1, které reprezentují vždy ucelenou skupinu žáků jednoho učitele,“ upřesnila Dáša Nesvedová.

Výstava nabídne kromě výtvarných prací i krátké filmy, které vytvořily děti z oboru animace. Návštěvníci je budou moci zhlédnout na obrazovce ve výloze budovy ZUŠ Trnka, vždy v odpoledních a podvečerních hodinách. Součástí projekce budou i filmy vytvořené žáky výtvarného oboru v rámci projektu Šablony. Jeden z těchto animovaných snímků, příběh O Snožroutkovi, získal v listopadu 2020 na festivalu Animánie hlavní cenu Animánička v nejmladší kategorii.

Soukromá ZUŠ Trnka o.p.s. byla založena z iniciativy nynější ředitelky Dáši Nesvedové v roce 2002. V září 2003 získala akreditaci MŠMT ČR. Škola nabízí dva obory - literárně dramatický a výtvarný. V rámci výtvarného oboru se zájemci mohou dále věnovat buď všeobecné výtvarné výchově, kde mají možnost rozvíjet svůj talent v kresbě, malbě, grafice a keramice, nebo animační tvorbě se zaměřením na klasické animační techniky i na multimédia. Další možností volby je keramika a sochařství. ZUŠ Trnka má více než devadesátiprocentní úspěšnost v přijetí absolventů na střední i vysoké umělecké školy.

Více najdete na www.zustrnka.cz a na FB.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

ZLÍN: Porota složená z odborníků z Česka i zahraničí zhodnotila více než 380 přihlášek a vybrala vítěze 12. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. Kdo ovládl jednotlivé kategorie i hlavní cenu, prozradil 7. května Jan Cina na online vyhlášení vítězů v rámci Zlin Design Weeku.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2021