středa
17. července 2024
svátek slaví Martina



Vsacan slaví 65. narozeniny

Jedna z prvních cimbálových muzik VSACANU - za cimbálem je zakladatel strýc Josef MichálekVSETÍN: Slavnostní koncert cimbálové muziky, galaprogram i besedu u cimbálu připravuje soubor valašských písní a tanců Vsacan. Důvod je prostý – v letošním roce si totiž připomíná své 65. narozeniny.

 První z výročních akcí proběhne už tento pátek – 17. října od 18 hodin.

 

„Jedná se o slavnostní koncert cimbálové muziky Vsacan s primášem Luďkem Dobrovolným. V pořadu účinkují Jarmila Šuláková, Jožka Laža, Zdenka Straškrabová, Iva Kašparová, Saša Dobrovolná, Martin Filák, Klára Blažková a dívčí i chlapecký sbor souboru Vsacan. Hostem bude muzyga Harafica,“ informoval prezident souboru Miroslav Ekart s tím, že koncert se uskuteční ve vsetínském zámku.

Oslavy však budou probíhat dále. Na sobotu 8. listopadu od 19 hodin je připraven galaprogram nazvaný Dyž sem já šel přes ty hory, který se uskuteční v domě kultury. Představí se v něm více než sto padesát účinkujících ve všech věkových kategoriích.

Narozeninové akce uzavře 22. listopadu od 19 hodin ve všech prostorách kulturního zařízení Sychrov beseda u cimbálu Už je nám 65 roků, určená pro ty, kteří si chtějí společně zazpívat a zatancovat při cimbálu.

Historie valašského souboru písní a tanců Vsacan se datuje od roku 1943. Tehdy vznikla z podnětu cimbalisty Josefa Michálka na Vsetíně cimbálová muzika, k níž patřil i známý vypravěč Alois Cepek. Její činnost se rozšířila po válce, kdy se členy stali další muzikanti včetně Zdeňka Kašpara či Jaroslava Tilschera. Ten v roce 1947 navrhl změnu názvu na cimbálová muzika Vsacan. Nezávisle na této kapele začíná v polovině 40. let působit skupina se zájmem o valašské výšivky, kroje, písně a tance. Na podzim roku 1948 zahájila spolupráci s Michálkovou muzikou Vsacan a spojením těchto dvou těles vznikl nejúspěšnější valašský soubor těchto dob.


Soubor rozvijí svou činnost ve městě Vsetíně a na jeviště přenáší lidové tance, zpěv a lidové zvyky etnografické oblasti Valašska. Toto umění předává jak v původní podobě, tak v různých formách jevištní stylizace.

V současnosti má šest složek, v nichž účinkuje téměř 200 malých i velkých zpěváků, tanečníků a muzikantů. Ti v uplynulých letech vystupovali v desítkách zemí celého světa.

Více informací naleznete na www.vsacan.cz nebo na tel. 737 019 667, 571 491 564.

Na fotografii je jedna z prvních cimbálových muzik VSACANU - za cimbálem je zakladatel strýc Josef Michálek.

TK/hor

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024